Prezydent Andrzej Duda pod koniec grudnia zawetował nowelizację ustawy medialnej, tzw. Lex TVN. Polacy w większości uznali, że to dobry ruch ze strony głowy państwa. Uważa tak niemalże 60 proc. pytanych. Niecałe 13 proc. jest odmiennego zdania i ocenia decyzję Dudy negatywnie.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.
Napisz do mnie:
natalia.kaminska@natemat.pl
Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda, 27 grudnia zawetował nowelizację ustawy medialnej tzw. Lex TVN. Zaznaczył, że nowela ustawy medialnej wzbudzała od okresu wakacyjnego bardzo duże emocje.
Duda uznał, że Lex TVN pogorszyłoby stosunki z USA
– Mówiłem wtedy o naszych sojuszach, o zobowiązaniach i mówiłem wtedy również o tym, że umów trzeba dotrzymywać i dla nas Polaków jest to kwestia honorowa – wspominał wówczas.
Argumentując decyzję o wecie, zwrócił uwagę na stosunki polsko-amerykańskie. Przypomniał podpisany traktat polsko-amerykański z 1990 roku o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych. Gdyby nowelizacja ustawy weszła w życie, istniałoby ryzyko pogorszenia sytuacji ze Stanami Zjednoczonymi, bowiem uderzyłaby w amerykański koncern Discovery, właściciela TVN.
Polacy dobrze odbierają decyzję prezydenta
Dziennik "Rzeczpospolita" postanowił zapytać Polaków, co myślą o tej decyzji. W większości Polacy oceniają ją pozytywnie. 57,3 proc. respondentów oceniło decyzję prezydenta w tej sprawie w taki właśnie sposób. 12,7 proc. ankietowanych przyznało, że weto ocenia negatywnie. 20,4 proc. respondentów zadeklarowało obojętność wobec decyzji prezydenta. 9,6 proc. ankietowanych nie słyszało o wecie.
– Zawetowanie ustawy za słuszne uważa 62% respondentów, którzy ukończyli 50 rok życia i podobny odsetek badanych posiadających wyższe wykształcenie. Z uwagi na wysokość dochodu odpowiedź tę najczęściej wskazywały osoby zarabiające ponad 5000 zł netto (63%) – powiedział o wynikach tego badania "Rz" Przemysław Wesołowski, prezesa zarządu agencji badawczej SW Research.
Jak wyjaśnił, biorąc pod uwagę klasę wielkości miejscowości największy odsetek osób, które decyzję prezydenta uważają za słuszną znajduje się wśród osób z miast liczących od 20 tys. do 99 tys. mieszkańców (64%).
Dodajmy, że decyzja Dudy nie kończy jeszcze problemów TVN-u. Mówiono o tym od razu, kiedy Duda zdecydował się na weto.
– Temat jednak nie będzie zamknięty. Zawetowanie Lex TVN kończy sprawę ewentualnego radykalnego rozwiązania, ale pozostaje sprawa koncesji dla poszczególnych kanałów należących do Discovery. Koncesja TVN 7 kończy się w lutym i musi zostać odnowiona albo i nie przez KRRiT, a wiemy, że w przeszłości było z tym różnie. To nie musi być koniec tej historii – mówił pod koniec grudnia z rozmowie z Onetem Robert Kwiatkowski, były prezes TVP, obecnie członek Rady Mediów Narodowych.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut