TOP 3 województwa z największym zainteresowaniem tematem zasiłku pogrzebowego w ostatnich 12 miesięcy to: podkarpackie, podlaskie, lubelskie. To w tych województwach w ostatnich dwóch miesiącach odnotowano znaczny wzrost śmiertelności wśród mieszkańców i wyjątkowo niski procent zaszczepień. Co jeszcze Google Trends mówi o Polakach?
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Zasiłek pogrzebowy
Pod koniec grudnia na profilu "Polityka w Sieci" na Twittrze pojawiła się bardzo wymowna grafika, pokazująca znaczny wzrost zainteresowania tematem zasiłku pogrzebowego w województwie podkarpackim, podlaskim, lubelskim.
Są to jednocześnie województwa, w których w ostatnich dwóch miesiącach roku 2021 odnotowano największy odsetek śmiertelności wśród mieszkańców:
woj. lubelskie – 47,3 proc.
woj. podlaskie – 40,9 proc.
woj. opolskie – 36,6 proc.
woj. podkarpackie – 33,35 proc.*
Jeśli nałożymy na to jeszcze filtr, jakim jest dzienna liczba szczepień w poszczególnych województwach, wszystko układa nam się w jedną całość. Według danych raportowanych przez Ministerstwo Zdrowia w ostatniej czwórce województw z najniższą liczbą dziennych szczepień plasuje się lubelskie (305), podkarpackie (276), podlaskie (202) i na końcu warmińsko-mazurskie (113).
Postanowiliśmy sprawdzić, co jeszcze wyniki wyszukiwania w poszczególnych regionach, mówią o Polakach.
Koronawirus
Koronawirus został wybrany słowem roku 2020. W 2021 też radził sobie całkiem nieźle. Według danych Senuto, średnia miesięczna liczba wyszukiwań tego hasła to – 201 tysięcy.
W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, hasło "koronawirus" najczęściej wpisywali mieszkańcy Podkarpacia, na drugim miejscu znalazło się województwo lubelskie, a dalej opolskie. Najmniej zainteresowani koronawirusem byli mieszkańcy województwa mazowieckiego.**
Koronawirus w tym roku również zostawił konkurencję w tyle. W ciągu ostatniego roku był jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz. Najwięcej zapytań padało w okresie od lutego do kwietnia, z kolei pod koniec września na pozycję lidera wysunął się spis powszechny. Wówczas był ostatni dzwonek na wzięcie udziału w spisie i uniknięcie kary.
Jak działa Google Trends?
Google Trends to serwis, który pozwala analizować słowa i frazy, które internauci wpisują w wyszukiwarce Google. Wyniki pokazują popularność poszukiwanego hasła w wybranym okresie, a można je analizować dla konkretnego regionu, np. województwa tak jak w przypadku tego artykułu.
Należy zaznaczyć, że dane są normalizowane i przedstawione w zakresie od 0 do 100.
100 oznacza, że dane hasło było najczęściej wyszukiwane spośród wszystkich haseł w danej lokalizacji, a 50 oznacza dwukrotnie mniejszą popularność hasła. 0 odnosi się do sytuacji w której nie ma wystarczającej ilości wyszukiwań. Kolejna ważna rzecz to, że wyższa wartość oznacza wyższy odsetek wszystkich zapytań, a nie większą bezwzględną liczbę zapytań.
Co mówi Google?
Mamy już garść informacji o tym, jak działa Google Trends, zatem możemy przyjść do dalszej analizy wyszukiwania w poszczególnych regionach. W 2021 roku interesowało nas też, czym jest wariant delta i czym się objawia. Najwięcej takich zapytań odnotowano w województwie śląskim (100) i lubelskim (97). Podlasie znalazło się dopiero na siódmym miejscu, Podkarpacie na dalekim 14. miejscu.
Ciekawie też wygląda zainteresowanie amantadyną, czyli popularnym lekiem przeciwwirusowym. O amantadynie zrobiło się jednak głośno podczas pandemii. Od miesięcy sugeruje się bowiem, że może ona pomagać w leczeniu zakażenia koronawirusem. Choć, jak na razie, badania w tym kierunku wciąż trwają, to wielu w amantadynie widzi alternatywę dla szczepionek.
Według danych z Google Trends największe zainteresowanie amantadyną w poszczególnych województwach pokrywa się dokładnie z niskim odsetkiem szczepień. To właśnie na Podlasiu, Podkarpaciu i w Lubelskiem najczęściej szukano informacji o tym leku. Są to jednocześnie województwa o najniższym procencie zaszczepień w gminach.
Rok 2021 w wyszukiwarce
W grudniu Google opublikował podsumowanie roku. Wynika z niego, że wśród tematów związanych z pandemią, które zyskały popularność w 2021 roku, Polacy szukali najczęściej fraz:
Pacjent gov
Okazuje się, że strona pacjent gov, czyli dedykowany pacjentom serwis informacyjny Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, najrzadziej była wpisywana w wyszukiwarki w województwie podkarpackim. Lubelskie znalazło się na 11. miejscu, podlaskie na 7. Na stronie pacjent.gov.pl możemy umówić się na szczepienie, sprawdzić wynik testu na COVID-19 czy pobrać Unijny Certyfikat COVID, który potwierdza zaszczepienie przeciw COVID-19, negatywny wynik testu na koronawirusa lub fakt bycia ozdrowieńcem.
Loteria szczepionkowa
Z kolei loteria szczepionkowa największym zainteresowaniem cieszyła się na Podlasiu (100), nieco mniejszym w województwie podkarpackim (83) – szóste miejsce. W tym zestawieniu Lubelszczyzna znalazła się dopiero na 11. miejscu. Największe zainteresowanie loterią szczepionkową, czyli pomysłem rządu na zachęcenie Polaków do szczepień, obserwujemy na przełomie czerwca i lipca. Potem systematycznie spada.
Koronawirus zapobieganie
Hasło "koronawirus zapobieganie" było popularne głównie na zachodzie kraju – w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim. Ze wschodnich województw najwyżej uplasowało się Podkarpacie (83) – piąte miejsce, na dziewiątym Podlasie (71), woj. lubelskie dopiero na 14 miejscu.
Szczepienia COVID-19
2021 to rok szczepień. Zainteresowanie w ujęciu rocznym rozkłada się bardzo nierównomiernie. Największe jest na początku roku, kiedy pierwsze dawki trafiły do Polski i rozpoczęły się szczepienia kolejnych grup zawodowych. Utrzymuje się do sierpnia, potem gwałtownie spada, aby lekko wzrosnąć pod koniec listopada.
W ujęciu regionalnym, hasła "szczepienia COVID-19" najczęściej szukali mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. W rankingu zwycięża woj. opolskie (100), dalej śląskie (91), podium zamyka dolnośląskie (71). Po drugiej stronie uplasowało się Podkarpacie (24), zatem jest to województwo, w którym najmniej interesowano się szczepieniem. Podlaskie znalazło się również na niskiej pozycji -12 miejsce, z kolei lubelskie na piątym.
AstraZeneca
Budząca emocje szczepionka AstraZeneca była piątym najczęściej wyszukiwanym hasłem związanym z pandemią w ubiegłym roku. Co ciekawe, zainteresowanie rozkłada się równomiernie w całym kraju i jest względnie wysokie.
*Opracowanie na podstawie danych Łukasza Pietrzaka. Miesięczne sumy zgonów w województwach w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.
** W prezentowanych danych analizujemy wyniki wyszukiwania Google Trens, w których brana jest pod uwagę liczba zapytań, a nie liczba bezwzględna, czyli niebrana jest pod uwagę liczba mieszkańców danego województwa.