Rząd odwołał Jarosława Nowaka ze stanowiska pełnomocnika rządu do spraw kontaktu z diasporą żydowską. Informacje o dymisji przekazał rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nowak zasłynął z krytycznej wypowiedzi o nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.
"Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau podjął 8 stycznia 2022 roku decyzję o odwołaniu p. Jarosława Nowaka z zajmowanego stanowiska" – przekazał za pośrednictwem Twittera Łukasz Jasina.
Jarosław Nowak odwołany ze stanowiska
Przypomnijmy, że Jarosław Nowak określił nowelizację ustawy o IPN "jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie". Zmiany przepisów mają zapobiegać przypisywaniu Polsce odpowiedzialności za Holocaust.
Chodzi o wypowiedź urzędnika dla "Jewish News" . – Poprawki w prawie IPN, które dotyczą badań historyków, to jedna z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie. Zakwestionowaniem czyichś badań jest opublikowanie obalającego artykułu, który przedstawia kontrargumenty – zadeklarował.
Rządowy pełnomocnik wypowiadał się o poprawce przyjętej przez Sejm w 2018 roku. Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje karę pozbawienia wolności dla osób, które przypisują Polakom odpowiedzialność za nazistowskie zbrodnie, w tym Holocaust.
Celem zmiany było wyeliminowanie z przestrzeni publicznej określeń "Polskie obozy zagłazy" oraz "polskie obozy koncentracyjne".
Kim jest Jarosław Nowak?
Były już pełnomocnik rządu do spraw kontaktu z diasporą żydowską objął funkcję 6 lipca. Za zasługi na rzecz pojednania polsko-żydowskiego został odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi.
Nowak był także współorganizatorem obchodów 60. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto w Łodzi w 2009 r. Pełnił również funkcję dyrektora obszaru Ekspansji Zagranicznej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut