
Ile chrzestni powinni dać na 18. urodziny? "Nie wypada mniej niż 1000 zł"; "Dałam 1500 zł", "Chore"
Chrzciny chrzcinami, komunie komuniami, ale osiemnaste urodziny to dopiero prawdziwa, wielka okazja, która czyści portfele chrzestnych. I tu niezmiennie rodzi się pytanie, a nawet dylemat - co dać chrześniakowi w prezencie na start w dorosłość, a właściwie: ile wypada wsadzić w kopertę? – Mój chrześniak ma niebawem urodziny i jestem przerażona tym, że teraz ludzie dają tyle pieniędzy. 1500 zł? To chore. Nie stać mnie – mówi zbulwersowana kobieta.

Reklama.
W polskiej kulturze na chrzciny czy pierwszą komunię świętą przyjęło się dawać prezenty w konkretnych widełkach pieniężnych lub zwyczajnie gotówkę w kopertę, którą potem najczęściej rozdysponowują rodzice.
Ludzie wybierają swoich przyjaciół czy kogoś ze znajomych na chybił trafił - byleby miał bierzmowanie. Bywa, że dzieci nie mają kontaktu ze swoimi chrzestnymi przez całe życie albo widują się raz na ruski rok. Są oczywiście też chrzestni wybrani spośród najbliższej rodziny, gdzie więź i kontakt faktycznie istnieją. Ale co z prezentem na 18-stkę...?
Uzyskaliśmy relacje od kilkunastu osób, których chrześniak lub chrześnica kończą w 2022 roku 18 lat. Zdradzili nam, ile podarowali lub ile podarują solenizantowi z okazji pełnoletności. Wiele osób deklaruje kwoty powyżej tysiąca złotych:
Nie wszyscy są gotowi na taki wydatek. Na rozmaitych polskich forach internetowych można znaleźć dyskusje, w których w ciągu ostatniego półrocza Polacy deklarowali jednak znacznie niższe kwoty, mieszczące się w przedziale 300-500 złotych. Co więcej, wielu z nich zrobiło wielkie oczy i powiedziało, co sądzi o wywindowanych prezentach pieniężnych.
"Łapie się za głowę, gdy czytam, ile ludzie dają. Przecież 1500 złotych to ja muszę rozdysponować na jedzenie dla 3-osobowej rodziny na miesiąc. To naprawdę za dużo. I co teraz, jak dam mniej niż nie wiem, tysiąc złotych, to chrześniak będzie się na mnie krzywo patrzeć? Paranoja" – oceniła jedna z internautek.
"Mój chrześniak ma niebawem urodziny i jestem przerażona tym, że teraz ludzie dają tyle pieniędzy. To chore. Nie stać mnie. Poza tym, nie jesteśmy w bliskich kontaktach, żeby czuć taki obowiązek" – dodała inna kobieta.
"Brat miał w listopadzie osiemnastkę i dostał 1200 złotych od chrzestnego. Przecież kiedyś takie pieniądze były nie do pomyślenia. Ja na swoją dostałem 400 zł, a tak dawno to nie było. Sam mam chrześniaka i boję się co będzie za rok. Może od razu całą pensję mam przekazać do koperty? Cyrk" – stwierdził mężczyzna.
Z analizy powyższych relacji i wpisów wynika, że minimalną kwotą, którą chrzestni dają lub deklarują na 18. urodziny w 2022 roku, jest 600-1500 złotych.
Zasadniczą kwestią jest to, co 18-latek będzie mógł za to sobie kupić lub na jaki cel zbiera. Oto najbardziej typowe, 18-stkowe prezenty, które są finansowane z pieniędzy dostanych chociażby właśnie od chrzestnych:
kompleksowy kurs prawa jazdy + egzamin i wyrobienie dokumentów – (2000-2500 zł)
weekend za granicą Berlin/Paryż/Praga – (1500-2500zł)
tygodniowe wakacje all-inclusive – (1500-4000 zł)
smartfon – (2000-6000 zł)
laptop – (1500-3500 zł)
tatuaż - zależy od studia tatuażu i wielkości – (300-2000 zł)
skok ze spadochronem – (500-1100 zł)
skok na bungee – (100-300 zł)
tunel aerodynamiczny (500-900 zł)
Czytaj także:Reklama.