Samobójstwa wśród rolników
Według trwających w latach 2007-2011 badań francuskiego urzędu zdrowia publicznego Sante Publique France (SPF) we Francji dramatycznie wzrasta liczba samobójstw wśród rolników. Statystycznie co dwa dni któryś z nich odbiera sobie życie. Niektóre stowarzyszenia branżowe są jednak przekonane, że rzeczywistość jest jeszcze gorsza, a liczby zaniżone, ponieważ w wielu przypadkach rodziny rolników-samobójców ukrywają prawdziwą przyczynę ich śmierci. Ze wstydu.Polscy rolnicy również mają problemy
Kryzys nie omija również Polski. – Ludzie ze sobą kończą głównie z powodu długów. Jakiś czas temu powiesił się rolnik z okolicy. Miał leasing na maszyny. W czasie pracy belarka wciągnęła mu rękę – wspomina pan Jan, rolnik.Dlaczego rolnicy popełniają samobójstwa?
Problem samobójstw jest kompleksowy i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaka dokładnie przyczyna za nim stoi. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, choć sytuacjom nie brakuje podobieństw.Jesteśmy narażeni na czynniki niezależne od nas: choroby zwierząt ASF czy ptasia grypa, klęski żywiołowe: wichury, ulewne deszcze czy susze. To potrafi zniszczyć pracę całych pokoleń w kilka chwil. Państwo, choć powinno, nie pomaga w takich sytuacjach. Rolnik zostaje sam z długami.
Polscy rolnicy to cicha ofiara polityki i zmian klimatu
Jak mówi Kołodziejczak, problemy rolników są wszędzie indziej, tylko nie na wsi. – Winny jest przede wszystkim handel, dystrybucja towaru, wyzysk cenowy, przeciąganie terminów płatności, przewlekłe kryzysy. Do tego dochodzą coraz wyższe rachunki za prąd i wodę oraz częstsze klęski żywiołowe związane ze zmianami klimatu.Głównym zagrożeniem w Polsce jest susza. Drugie to to, co teraz obserwujemy – brak zimy, brak przemrożenia ozimin, co powoduje, że plony ozimin będą mniejsze. Przy tym oziminy to przede wszystkim zboża wysiewane jesienią po to, żeby wcześnie je zebrać. Kolejne zagrożenie to nowe choroby oraz większa ilość chorób i szkodników, bo one nie będą przemrożone zimą. To także większe narażenie plonów na późnowiosenne przymrozki, bo rośliny będą wchodziły wcześniej w fazę wzrostu i wystąpienie przymrozków w maju będzie narażało rośliny na stres zimna. Z tym wszystkim związana będzie niestabilność produkcji.
Pomoc dla polskich rolników w kryzysie psychicznym i klimatycznym
Departament Rolnictwa USA w 2020 roku zebrał 1,9 mln dol., by założyć grupy wsparcia dla gospodarstw rolniczych oraz 450 tys. dol. w celu wyszkolenia pracowników resortu w zakresie identyfikacji podatnych na zagrożenia rolników.Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że działania państwa w kwestii ekologii są chaotyczne. Niektóre rozwiązania nie wydają się im sensowne bądź niemalże przeczą drugim i to powoduje w nich słuszny opór. A bez współpracy z rolnikami i obustronnego dialogu ciężko będzie takie spójne programy tworzyć.
Na stronie centrumwsparcia.pl znajdziesz też listę organizacji prowadzących dyżury telefoniczne specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, pomocy dzieciom i młodzieży czy ofiarom przemocy.
W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia zadzwoń pod 112.