Szef prezydenckiego gabinetu Piotr Szrot uchylił rąbka tajemnicy na temat możliwej decyzji Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o weryfikacji covidowej. Jest to projekt, który umożliwia pracodawcy m.in. sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony na COVID-19. Głowa państwa ma mieć wątpliwości ws. ochrony dóbr osobistych obywateli.
Na uchwalenie czeka projekt ustawy ws. weryfikacji covidowej autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.
Nie jest jednak jasne, jaką decyzję ws. ustawy podejmie Andrzej Duda.
Prezydent jest zwolennikiem "dobrowolnego szczepienia na COVID-19", a jego gabinet obawia się o "ochronę dóbr obywateli".
Co zrobi Duda ws. ustawy Hoca?
Przypomnijmy, że projekt ustawy ws. weryfikacji covidowej został przedstawiony przez Czesław Hoca jeszcze w listopadzie zeszłego roku. Nowe przepisy wywołały wiele kontrowersji. Dzięki niemu przedsiębiorcy będą mogli kontrolować zaszczepienie pracownika oraz zmniejszać jego kontakt z klientami.
Do tej pory nowe prawo nie zostało jeszcze uchwalone przez Sejm. – Ustawa pana posła Hoca jest na bardzo wstępnym etapie prac sejmowych i trudno powiedzieć, jaki będzie ostatecznie jej wynik i czy zostanie ona w ogóle uchwalona, bo tu są przeróżne trudności polityczne – podkreślił w rozmowie z PAP Piotr Szrot.
Jak dodał prezydencki minister "ta ustawa dotyka trochę innej materii, natomiast również dotyka bardzo wrażliwych kwestii, wrażliwych danych, dóbr osobistych obywateli". Szrot przypomniał, że prezydent od zawsze opowiadał się za dobrowolnością szczepień na COVID-19.
– Trzeba tu z bardzo wielkim wyczuciem wyważyć racje po stronie tych, którzy mówią, że jest to potrzebne do zwalczania tej epidemii, która się rozwija niestety, jak dziś widzimy, i rację tych, którzy bronią tu prawa obywateli do ochrony danych – wyjaśnił szef gabinetu Andrzeja Dudy.
Dopytywany, czy jednak co do zasady prezydent uważa, że pracodawcy powinni mieć informacje m.in. o szczepieniach pracowników przeciwko COVID-19, Szrot odparł, że "będzie mógł to powiedzieć po analizie ostatecznego projektu".
Niedzielski: to ważny i krytyczny projekt
Jak informowaliśmy w naTemat.pl w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał, że projekt ustawy Hoca jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą koronawirusa. - Obecna sytuacja epidemiologiczna pokazuje, jak ważnym i krytycznym zagadnieniem jest ustawa, która jest w tej chwili procedowana w Sejmie – mówił.
We wtorek Rada Ministrów pozytywnie oceniła projekt, zwracając uwagę na to, że jest to "projekt ustawy, który umożliwi pracodawcom sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia COVID-19 w zakładzie pracy".
Co więcej, rzecznik rządu Piotr Müller wskazywał, że stanowisko rządu w tej sprawie ma "wzmocnić" projekt również politycznie; wskazywał też, że propozycja "jest rozsądnym kompromisem pomiędzy różnymi środowiskami".