Zdecydowana większość Polaków jest zdania, żę wspólna lista opozycji zwiększyłaby szansę na pokonanie Prawa i Sprawiedliwości w najbliższych wyborach – wynika z sondażu IBRiS.
W mediach od blisko 20 lat, w naTemat pracuję od 2016 roku jako dziennikarz i wydawca
Napisz do mnie:
rafal.badowski@natemat.pl
Sondaż przeprowadził IBRiS na zlecenie Radia Zet w dniach 21-22 stycznia. Zapytano Polaków, w jakiej – według nich – konfiguracji opozycja powinna pójść do najbliższych wyborów, by mieć jak największe szanse na pokonanie Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o Koalicję Obywatelską, Lewicę, Polskę 2050 i PSL.
Sondaż jasno wskazuje, że tylko zjednoczenie partii i ugrupowań opozycyjnych dałoby szansę na pokonanie PiS. Wspólna lista (KO, Lewica, Polska 2050 i PSL - bez Konfederacji) to według 63 proc. respondentów przepis na zwycięstwo w starciu ze Zjednoczoną Prawicą.
Tylko co piąty badany (20 proc.) jest zdania, że większe szanse na odebranie władzy PiS dałby osobny start w wyborach. 17 proc. badanych nie ma sprecyzowanego zdania w tej sprawie.
Wspólna lista opozycji cieszy się entuzjazmem przede wszystkim wyborców tych partii i ugrupowań. 83 proc. z nich jest zdania, że jeden blok opozycji będzie w stanie skutecznie walczyć ze Zjednoczoną Prawicą.
Wiele daje do myślenia także zdanie wyborców w tej sprawie. Aż 42 proc. z nich uważa, że zjednoczona opozycja mogłaby odebrać władzę PiS.
Sondaż: Jakie poparcie ma PiS?
Bardzo niekorzystne dla PiS są także ostatnie sondaże. Zjednoczona Prawica wprawdzie wygrałaby wybory parlamentarne, ale formacje opozycyjne miałyby duże szanse, by odsunąć PiS od władzy. Takie wnioski płyną z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
Wybory parlamentarne wygrałaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 32,3 proc. badanych. To spadek o niemal jeden punkt procentowy w porównaniu do badania sprzed dwóch tygodni.
Na Koalicję Obywatelską chce głosować 27,2 proc. A to wzrost o 2,1 punktu procentowego. Trzecia w tym sondażu Polska 2050 ma 11,2 proc. poparcia. Zanotowała minimalny wzrost o 0,2 pkt proc.
Na Lewicę chce głosować 7 proc. ankietowanych, a to spadek o 1,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania. 6,8 proc badanych popiera Konfederację (spadek o 1,2 pkt proc.), a 6,5 proc. PSL-Koalicję Polską (spadek o 1,1 pkt proc.).
Co to oznacza? Zjednoczona Prawica uzyskałaby tylko 185 mandatów, a jej potencjalne zdolności koalicyjne byłyby bardzo małe. Koalicja Obywatelska miałaby 154 mandat, a Polska 2050 – 51. 24 miejsca w ławach poselskich przypadłyby Lewicy, 23 – Konfederacji, 23 – PSL-Koalicji Polskiej. Jeden mandat zachowano w wyliczeniach dla mniejszości niemieckiej
Ponadto 47,2 proc. respondentów odpowiedziało, że zdecydowanie wzięłoby udział w wyborach. Odpowiedzi raczej tak udzieliło 8,1 proc. ankietowanych. Z kolei 19,9 proc. raczej nie poszłoby na wybory, a 14,4 proc. - zdecydowanie nie.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut