Robert Biedroń został przewodniczącym komisji ds. Praw Kobiet i Równouprawnienia.
Robert Biedroń został przewodniczącym komisji ds. Praw Kobiet i Równouprawnienia. Fot.Artur Szczepanski/REPORTER

Robert Biedroń został przewodniczącym Komisji ds. Praw Kobiet i Równouprawnienia w Parlamencie Europejskim. Jest pierwszym Polakiem wybranym na to stanowisko oraz jedynym europosłem z Polski, który będzie przewodniczyć europarlamentarnej komisji w drugiej połowie kadencji PE.

REKLAMA
"Tak jak walczyłem na polskich ulicach, tak samo będę ubiegać się o prawa wszystkich Europejek i podnosić tematy wykluczenia kobiet, na europejskiej scenie politycznej. Dziękuję za zaufanie" – napisał eurodeputowany w mediach społecznościowych.
Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) w Parlamencie Europejskim zajmuje się zwalczaniem przemocy wobec kobiet, sprawami różnic płacowych między kobietami a mężczyznami, niedostateczną reprezentacją kobiet w procesach decyzyjnych, a także prawami w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.

Sukces Biedronia

Nowe stanowisko Roberta Biedronia jest jednym z najważniejszych, jakie zajmują obecnie Polacy w Parlamencie Europejskim. W zeszłym tygodniu głosowanie na wiceprzewodniczącą PE wygrała Ewa Kopacz z PO. Jest to jednak w dużej mierze stanowisko reprezentacyjne.
Poza Biedroniem nikt nie stoi na czele komisji parlamentarnej, a właśnie stanowisko szefa komisji europarlamentarnej daje w PE najwięcej możliwości wpływania na proces legislacyjny. Biedroń jest między innymi autorem rezolucji PE krytykującej wprowadzenie de facto zakazu aborcji w Polsce. W Parlamencie Europejskim były lider Wiosny należy socjaldemokratycznej frakcji S&D.

Gratulacje dla Biedronia

Sukcesu partyjnemu koledze pogratulowała posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.
"A z Brukseli świetna informacja. Robert Biedroń przewodniczącym Komisji ds. Praw Kobiet i Równouprawnienia. Pierwszy Polak na tym stanowisku. Szefie, z całego serca Ci gratuluję i jestem dumna z tego, że to właśnie Ty będziesz pełnił tę zaszczytną funkcję. Działamy dalej" – napisała posłanka Lewicy.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut