Kilka tysięcy obywateli państw Europy przeciwnych szczepieniom przeciw Covid-19 sprowadziło się do Paragwaju w okresie pandemii. Antyszczepionkowy chcą tam rozpocząć nowe życie. Lokalne media wskazują, że wśród nich dominują w szczególności przedstawiciele jednej grupy językowej.
Jak odnotowały wydawany w Asuncion, stolicy Paragwaju, dziennik "Hoy" oraz portal Ultima Hora, przeciwnicy szczepionek rozpoczęli w kilku miejscach tego kraju tworzenie własnych wsi.
Według paragwajskich mediów największą wsią zamieszkaną przez antyszczepionkowców jest Paraiso Verde. W czasie pandemii napłynęło do niej około 3000 Europejczyków. Wśród nich mają przeważać obywatele Niemiec, Austrii oraz niemieckojęzyczni obywatele Szwajcarii.
Paragwajscy komentatorzy wskazują, że dzięki niespodziewanemu napływowi europejskich antyszczepionkowców pracę przy budowie ich domów oraz pomocy w miejscowych gospodarstwach rolnych zyskało ponad pół tysiąca członków lokalnej populacji.
Portal Ultima Hora wskazuje, że przybywający do Paragwaju z całymi rodzinami Europejczycy kierują się głównie do departamentu Caazapa, w południowej części kraju, czyli jednego z najbiedniejszych.
Portal wskazuje, że ci migranci sprzeciwiają się nie tylko szczepieniom na COVID-19 oraz wprowadzaniu restrykcji, ale także nie są przekonani do technologii 5G. W związku z tym wychowują swoje dzieci, aby jak najmniej miały kontakt z wszelkimi multimediami. Są to też zagorzali przeciwnicy socjalizmu.
Internet kolebką koronasceptyków
Jak podkreślała w naTemat.pl Julia Łowińska do aktualnego rozwoju ruchu antyszczepionkowego przyczyniło się głównie kilkanaście większych kont na Twitterze i Facebooku.
Jedno z nich to grupa "STOP NOP", która regularnie karmi swoich czytelników fake newsami na temat szczepień. Wystarczy poczytać ich stronę, aby mieć obraz jakości dostarczanych przez nich informacji.
Wojna antyszczepionkowców z resztą świata trwa od wieków, a konkretnie od wtedy, kiedy wymyślono pierwsze sposoby na zwiększenie odporności organizmu. W ostatnich czasach ma się jednak wyjątkowo dobrze ze względu na sprzyjające warunki rozwoju – a konkretnie internet, gdzie teorie spiskowe mogą wygodnie się rozgościć i zbierać coraz szersze rzesze wyznawców.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut