Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen i prezydent USA Joe Biden zapewnili we wspólnym oświadczeniu, że podzielają cel zapewnienia Ukrainie i Unii Europejskiej bezpieczeństwa energetycznego, a także stopniowej integracji tego kraju z rynkami gazu i energii elektrycznej wspólnoty unijnej.
We wspólnym oświadczeniu Bidena i Von der Leyen poruszono kwestię bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, w czym chcą pomóc Stany Zjednoczone.
Na porozumienie zdecydowano się w obliczu eskalacji konfliktu między Ukrainą a Rosją.
Zapewniono też o wsparciu dla samej Ukrainy.
Porozumienie z USA w zakresie bezpieczeństwa eneregtycznego
Wspólne oświadczenie Ursuli Von der Leyen i Joe Bidena w sprawie współpracy amerykańsko-unijnej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego ukazało się w piątek po południu. Porozumienie ma na celu "uniknięcia wstrząsów w przypadku dalszej inwazji Rosji na Ukrainę".
"Prezydent Joe Biden i ja intensyfikujemy naszą współpracę na rzecz bezpieczeństwa energetycznego UE i jej sąsiedztwa. Stany Zjednoczone są naszym największym dostawcą LNG. Będziemy pracować nad zapewnieniem pewnych dostaw gazu ziemnego do UE" – wyjaśnia przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Celem "zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy"
"Wspólnie jesteśmy zaangażowani w bezpieczeństwo energetyczne i zrównoważony rozwój Europy oraz w przyspieszenie globalnego przejścia na czystą energię. Podzielamy również cel zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i stopniowej integracji Ukrainy z rynkami gazu i energii elektrycznej UE" – brzmi oświadczenie.
Dalej skupiono się na kwestii gazu skroplonego: "Stany Zjednoczone i UE wspólnie pracują nad ciągłymi, wystarczającymi i terminowymi dostawami gazu ziemnego do UE z różnych źródeł na całym świecie, aby uniknąć problemów w dostawach, w tym tych, które mogą wynikać z dalszej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Stany Zjednoczone są już największym dostawcą skroplonego gazu ziemnego (LNG) do UE".
"Współpracujemy z rządami i operatorami rynkowymi w zakresie dostaw dodatkowych ilości gazu ziemnego do Europy z różnych źródeł na całym świecie. LNG w perspektywie krótkoterminowej może zwiększyć bezpieczeństwo dostaw" – dodano.
Jak podkreślono "te prace już się rozpoczęły i będziemy je kontynuować na posiedzeniu Rady Energetycznej USA-UE 7 lutego".
USA oferuje Ukrainie pomoc gospodarczą
Jak informowaliśmy w naTemat.pl prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski odbył niedawno rozmowę telefoniczną z prezydentem USA.
Joe Biden zastrzegał, że Stany Zjednoczone w razie potrzeby, są gotowe zaoferować pomoc gospodarczą Ukrainie i udzielić jej. Dodano w oświadczeniu, że do teraz, przez ostatnie 12 miesięcy na Ukrainę trafiło ponad pół miliarda z USA na pomoc humanitarną i rozwojową.
Możliwe jest też udzielenie przez Amerykanów pomocy makroekonomicznej, która ma stanowić dla ukraińskiej gospodarki – w świetle napiętej sytuacji z Rosją i presji narzucanej przez Kreml – swego rodzaju bufor i zabezpieczenie przed poważnym załamaniem się.
Dodatkowo przywódca USA przekazał Zełenskiemu, że choć Amerykanie wycofali z Kijowa rodziny swoich pracowników dyplomatycznych, to ambasada wciąż jest czynna i działa bez zakłóceń.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut
Czytaj także:
Reklama.
Wspólne oświadczenie Joe Bidena i Ursuli Von der Leyen ws. bezpieczeństwa eneregtycznego
Zamierzamy współpracować w ścisłej koordynacji z państwami członkowskimi UE nad dostawami LNG dla bezpieczeństwa i planowania awaryjnego. Wymienimy również poglądy na temat roli magazynowania w bezpieczeństwie dostaw. Mówiąc szerzej, wzywamy wszystkie kraje będące głównymi producentami energii, aby przyłączyły się do nas w zapewnieniu stabilności i zaopatrzenia światowych rynków energii.