"Oszust z Tindera", szokujący film dokumentalny o mężczyźnie, który oszukiwał kobiety z całego świata i zarobił na nich nawet 10 mln dolarów, to hit Netflixa. Jeśli po seansie odczuwasz niedosyt dokumentów true crime, możesz na nas liczyć! Wybraliśmy 6 szokujących filmów i seriali dokumentalnych o przekrętach, przestępstwach i morderstwach, które przyprawią cię o gęsią skórkę.
1. Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę (Netflix, 2019)
"Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę" to dokument, który przyprawi cię o dreszcze. Co więcej, jego producentką jest Felicity Morris, reżyserka "Oszusta z Tindera". Serial dokumentalny true crime opowiada o grupie internetowych "detektywów" polujących w 2010 roku na mężczyznę, który opublikował w sieci drastyczny film, w którym zabił dwoje kociąt. W toku amatorskiego śledztwa okaże się, że morderca zwierząt, kanadyjski aktor filmów pornograficznych Luke Magnotta, ma na koncie również dużo gorsze rzeczy. O dokumencie, który w 2019 roku był hitem Netflixa, trudno ci będzie zapomnieć.
2. Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi (HBO GO, 2019)
Prym wśród wszelkiej maści oszustów bez wątpienia wiedzie Elizabeth Holmes, która w 2003 roku założyła w Dolinie Krzemowej firmę medyczną Theranos. Młoda bizneswoman przez lata pracowała nad rewolucyjnym wynalazkiem: niepozorną skrzynką o nazwie "Edison", która w ciągu kilku minut miała wykonać z jednej kropli krwi aż 200 testów medycznych. W 2014 roku Theranos wyceniono na 9 miliardów dolarów, a sama Holmes stała się miliarderką. Problem w tym, że wszystko było... jednym wielkim oszustwem. Jak Elizabeth Holmes udało się oszukać bogatych i wpływowych inwestorów? Film "Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi" to prawdziwie intrygujący seans, a w tę historię aż trudno uwierzyć.
3. Mistrzowie mistyfikacji: Historie słynnych oszustów (Netflix, 2022)
"Mistrzowie mistyfikacji: Historie słynnych oszustów" to kolejny szokujący dokument o zuchwałym oszuście. Serial opowiada o Robercie Freegardzie, mężczyźnie, który podawał się za brytyjskiego szpiega. Przez dekadę kontrolował i oszukał co najmniej siedem kobiet i jednego mężczyznę, którzy byli przekonani, że jeśli nie będą współpracować ze "służbami", ich bliskim stanie się krzywda. Łącznie Freegard wyłudził milion funtów, ale jego historia wcale nie jest jeszcze skończona. Po szokujących "Mistrzach mistyfikacji..." dwa razy zastanowisz się, zanim komuś uwierzysz.
4. The Confession Killer (Netflix, 2019)
"The Confession Killer" to dokument true crime o Henrym Lee Lucasie, którym w 1983 roku przyznał się do popełnienia ponad 200 zbrodni. Mimo że służby nie miały żadnych dowodów na jego winę, Lucas potrafił opisać każde przestępstwo z makabrycznymi szczegółami. Jednak z jego zeznaniami kłóciły się: chronologia i... testy DNA. Ile opowieści Lucasa było prawdziwych? Skąd znał detale drastycznych zbrodni? W "The Confession Killer" nic nie jest takie, jakie się wydaje.
5. McMiliony (HBO GO, 2020)
Loteria Monopoly przez lata była flagową akcją sieci restauracji McDonald's – łącznie wygrano aż 24 miliony dolarów. W 2001 roku FBI nieoczekiwanie dostało jednak anonimowe ogłoszenie o... oszustwie. Okazało się, że losy z największymi wygranymi zostały skradzione przez rozbudowaną siatkę kontaktów i sprzedane podstawionym osobom. Ale kto stał za tym nieprawdopodobnym przekrętem? O kulisach fascynującego śledztwa opowiada serial HBO "McMiliony", który wciąga bez reszty.
6. Schody (Netfix, 2004-2018)
"Schody" to historia, która brzmi jak fabuła trzymającego w napięciu thrillera i tak też się ją ogląda. Bohaterem serialu jest pisarz Michael Peterson, którego żona ginie w tajemniczych okolicznościach: spada ze schodów we własnym domu. Peterson zostaje podejrzanym numer jeden, a na światło dzienne wychodzą szokujące i nieznane dotąd fakty z jego życia. Produkcja była nagrywana łącznie przez 14 lat, co pozwoliło na podążanie za śledztwem na bieżąco. Sprawa śmierci Kathleen Peterson intryguje, zaskakuje i przeraża, a podczas seansu intrygującego serialu nie raz zadasz sobie pytanie: czy Michaelowi Petersonowi można ufać?