Polacy wydają się być zmęczeni obecną reprezentacją sceny politycznej. Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika bowiem, że 53 proc. ankietowanych nie sympatyzuje ani z rządzącymi, ani z opozycją.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.
Napisz do mnie:
natalia.kaminska@natemat.pl
"Podział na zwolenników rządzących versus sympatyków opozycji w ostatnich latach wyraźnie stracił na znaczeniu. Większość badanych lokuje się dziś poza osią tego podziału. Z rządzącymi identyfikuje się co czwarty, a z opozycją co piąty dorosły Polak" – tak wynika z sondażu, w którym CBOS sprawdzał, z którą częścią strony politycznej identyfikują się Polacy.
Sondaż: Polacy zmęczeni i rządzącymi, i opozycją
53 proc. pytanych odpowiedziało bowiem, że nie sympatyzuje z żadną ze stron sceny politycznej, 26 proc., że opowiada się po stronie partii rządzącej, a 20 proc. wybrało opcję "sympatycy opozycji". Badanie przeprowadzono w dniach 3-13 stycznia na próbie 1135 osób.
Dla porównania, w październiku 2017 roku, w podobnym badaniu 32 proc. osób odpowiedziało, że sympatyzuje z obozem rządzącym. Po stronie opozycji, podobnie jak obecnie, było 20 proc. ankietowanych. 44 proc. osób nie sympatyzowało z żadną ze stron.
Na przełomie stycznia i lutego 2022 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie preferencji politycznych Polaków. Z sondażu wynika, że gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica, którą poparłoby 31,3 proc. ankietowanych (z poparciem o 0,4 pkt proc. gorszym względem wyniku osiągniętego dwa tygodnie temu).
Tuż za Zjednoczoną Prawicą znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 27,3 proc. i która tym samym poprawiła swój wcześniejszy wynik o 3,4 pkt proc.
Trzecie miejsce na podium zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni, która mogłaby liczyć na 11,6 proc. głosów Polaków ( wzrost o 0,5 pkt proc.). Według najnowszego sondażu Research Partner w parlamencie znalazłaby się także Konfederacja, z poparciem 7,9 proc. (spadek o 1,1 pkt proc.) oraz Lewica z dorobkiem 6,7 proc. głosów (spadek o 1,3 pkt proc.).
Pozostałe partie znalazłyby się poza parlamentem. Dodajmy, że szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 58 proc.
Badanie Research Partner zostało przeprowadzone na Panelu Badawczym Ariadna w dniach 28.01-1.02.2022, na ogólnopolskiej próbie 1090 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut