
Reklama.
Kolejny sondaż i znów brak dobrych wieści dla PiS
Tym razem pracownia United Surveys opinie na temat Polskiego Ładu zbadała na zlecenie stacji RMF FM i "Dziennika Gazeta Prawna". Aż 37,7 proc. respondentów odpowiedziało, że stracili na rewolucji podatkowej wprowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jedynie 19,6 proc. badanych stwierdziło, że zmiany były dla nich zyskowne.Nieco pocieszającym dla autorów Polskiego Ładu może być tylko fakt, iż największa grupa - 42,7 proc. - oceniła, że jej sytuacja nie uległa zmianie.
W szczegółowych danych zaskakuje jednak odpowiedź najczęściej udzielana przez wyborców PiS - 45 proc. z nich oceniło, iż cała ta rewolucja podatkowa nic w ich życiu nie zmieniła. 40 proc. sympatyków partii Jarosława Kaczyńskiego jest przekonanych o osobistym zysku na Polskim Ładzie, natomiast 15 proc. odczuło straty.
Nowy ład w wynikach badań poparcia dla partii
Konsekwencje wprowadzenia programu, którym ekipa z Nowogrodzkiej chciała budować "nową klasę średnią" są zauważalne w sondażach poparcia dla partii politycznych. Z niedawnego badania IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że PiS co prawda nadal jest faworytem do zajęcia pierwszego miejsca w wyborach, ale właściwie nie miałoby szans na utrzymanie władzy.Prawo i Sprawiedliwość ma cieszyć się aktualnie poparciem na poziomie 31,1 proc., Koalicja Obywatelska zanotowała wynik rzędu 26,7 proc., a Polska 2050 została wskazana przez 11,1 proc. respondentów IBRiS.
Powyżej 5-proc. progu wyborczego w nowym sondażu znalazły się również Konfederacja, która cieszy się poparciem sięgającym 6,9 proc., Lewica mogąca liczyć na 6,6 proc. głosów oraz Polskie Stronnictwo Ludowe-Koalicja Polska cieszące się wynikiem 5,2 proc.
Według prognozy podziału mandatów, PiS w nowym Sejmie zajęłoby jedynie 186 z 460 miejsc. Bez szans na większość partia ta byłaby nawet po rozszerzeniu koalicji o Konfederację, której przypadłoby 25 mandatów.
Spory zapas głosów miałaby za to większość utworzona dla koalicyjnego rządu formacji prodemokratycznych. KO, PL2050, Lewica oraz PSL-KP dysponowałyby łącznie 248 głosami.
Czytaj także: