Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła w piątek koncesję na nadawanie naziemne dla stacji telewizyjnej TVN7 na kolejne 10 lat. Obecna wygasa 25 lutego 2022 roku.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.
Jak podawało wcześniej TVN24, wniosek do KRRiT o przedłużenie koncesji dla TVN7 na kolejne 10 lat został złożony przez TVN Grupa Discovery już 23 grudnia 2020 roku. Stacja ponad rok czekała więc na decyzję.
Udało się ją uzyskać dopiero na siedem dni przed końcem obecnej koncesji. W piątek 18 lutego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wreszcie przedłużyła koncesję na nadawanie naziemne dla stacji telewizyjnej TVN7.
Jest koncesja dla stacji TVN7
"Podczas posiedzenia 18 lutego 2022 r. KRRiT podjęła uchwałę o przyznaniu koncesji dla programu TVN7 na nadawanie przez kolejne 10 lat" – brzmi treść opublikowanego komunikatu.
Przypomnijmy, że we wrześniu 2021 roku po aż dziewiętnastu miesiącach oczekiwania, nową koncesję dostała także stacja TVN24. Wówczas uchwała została przyjęta przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji czterema głosami - również tuż przed wygaśnięciem wcześniejszej koncesji.
Pod koniec 2021 r. "Dziennik Gazeta Prawna" na podstawie protokołów z posiedzeń KRRiT opisał kulisy obrad organu, który decydował o przyszłości jednej z największych telewizji informacyjnych w Polsce.
Jakie zarzuty mieli członkowie Rady wobec TVN24? Z ujawnionych protokołów wynika m.in., że doskonale zdawali oni sobie sprawę z tego, że będą mieli problemy z uzasadnieniem ewentualnej odmowy przyznania koncesji.
KRRiT długo była przeciwna także koncesji dla TVN24
Analizy głosowań w sprawie koncesji dla TVN, a także ujawnione przez "DGP" protokoły pokazują, że głównymi przeciwnikami przyznania koncesji byli prezydenccy członkowie KRRiT: Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski. Z kolei za przyznaniem koncesji głosował szef KRRiT Witold Kołodziejski.
W debatach KRRiT poruszano przede wszystkim wątek kwestii własnościowych TVN, ale członkowie rady zastanawiali się też nad tym, co może im grozić, jeśli nie podejmą decyzji w sprawie koncesji. Dopytywała o to wiceprzewodnicząca rady Teresa Bochwic.
Kinga Szyguła miała stwierdził w odpowiedzi, że KRRiT poza konsekwencjami finansowymi mogłaby ponieść odpowiedzialność za "niedopełnienie obowiązku funkcjonariusza publicznego, przewidzianą przepisami kodeksu karnego".
Przypomnijmy, że Krajowa Rada składa się z pięciu członków wybieranych przez Sejm, Senat oraz prezydenta RP. Obecnie w jej skład wchodzą: Witold Kołodziejski (przewodniczący), Teresa Bochwic, Janusz Kawecki, Andrzej Sabatowski oraz Elżbieta Więcławska-Sauk.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut