Choroba, która jest jak ciemna otchłań i rak duszy. Nareszcie depresja powoli przestaje być bagatelizowana przez polskie społeczeństwo, ale niestety nie przez państwo, a przecież jest coraz więcej przypadków wśród dzieci i młodzieży. Dorota Wellman w rozmowie z naTemat mówi, jak zadbać o młodych ludzi. – Depresja jest powolnym umieraniem. Nawet jeżeli nie kończy się próbami samobójczymi – podkreśliła dziennikarka.
Dorota Wellman o depresji wśród dzieci i młodzieży
Dorota Wellman jest uznaną dziennikarką, felietonistką i lubianą przez widzów, wieloletnią prezenterką śniadaniowego programu "Dzień Dobry TVN", który współprowadzi razem z Marcinem Prokopem. Właśnie wystartował wiosenny sezon ulubionej przez Polaków "śniadaniówki", gdzie nie zabrakło ich duetu na pokładzie.
Wellman nie boi się brać na tapetę ważnych tematów społecznych. Tym razem to my poruszyliśmy z nią piekielnie ważną kwestię. 23 lutego przypada bowiem Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
Od niedawna na dobrą sprawę mówi się w końcu o tym, że dzieci i młodzież, która zmaga się z depresją, powinna być bardziej zauważana. Często bowiem przeżywają w środku takie samo albo gorsze piekło niż dorośli. Dorota Wellman w rozmowie z naTemat powiedziała, jak dbać o psychikę młodych i okazywać im wsparcie. Stwierdziła, że za taką skalę zachorowań można winić częściowo pandemiczną rzeczywistość.
– Pandemia bardzo się do tego przyczyniła. Brak kontaktów społecznych. Brak wspólnej zabawy. Siedzenie w domu. To pogłębiło bez wątpienia u wielu młodych osób poczucie depresyjne albo depresję, która już jest stwierdzona przez specjalistów – oznajmiła.
– Bardzo dużo zależy od rodziny. Rodzina musi zauważyć, że z młodym człowiekiem czy dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Jeśli nie mamy dobrego kontaktu z dzieckiem, to nam umknie! Nie będziemy tego widzieć, a dzieci, młodzież doskonale potrafią to ukrywać – podkreśliła.
Wellman jest zdania, że to samo dotyczy nauczycieli. – Oni także powinni mieć oczy szeroko otwarte, wyłapać ten moment i pomóc. Teraz jest to jednak znowu trudniejsze ze względu na to, że nie widzą tych dzieci bezpośrednio – przyznała.
Wellman w mocnych słowach o roli państwa w walce z depresją wśród najmłodszych
Dziennikarka nie ma wątpliwości, że jedyną drogą do tego, aby zapewnić należytą pomoc w walce z depresją, są specjaliści, których jest jak na lekarstwo. Terminy wizyt - nawet tych prywatnych - są absurdalne.
– Musimy mieć bardzo dużo osób, które zajmują się terapiami i są psychiatrami. Psychiatrów dziecięcych nie ma ani w Warszawie, ani poza. Zapisać się? Czasem trzeba czekać pół roku, a przez pół roku można wielokrotnie popełnić samobójstwo – zaznaczyła wymownie.
– Nie ma klinik, dlatego Fundacja TVN buduje taką placówkę dla dzieci i młodzieży, którzy mają kłopoty psychiczne. Powinno to robić państwo. Takich klinik powinno być w Polsce kilka. My możemy przy pomocy naszych widzów wybudować na razie jedną – dodała.
– Tu rola także państwa, by pomyśleć o programie szkolnym mówiącym o problemach psychicznych. Rola Państwa, by budować kliniki. Rola państwa, żeby powiększać grono specjalistów, którzy zajmują się dziećmi i młodzieżą. Przed nami bardzo trudne zdanie. Myślę, że na wiele lat – podsumowała dosadnie.
Dorota Wellman na koniec podkreśliła wielokrotnie, że nie ma powodów, aby wstydzić się depresji. – To jest największe zwycięstwo, kiedy ktoś, kto jest chory na depresję, powie o tym swoim najbliższym albo przyjacielowi. Nareszcie to padnie. To nie jest wstydliwa choroba weneryczna. To jest bardzo poważna choroba, która dotyczy ponad 10 procent polskiego społeczeństwa – zaznaczyła.
– Mówić o tym głośno nie jest wstydem! Chorować na depresję nie jest wstydem! Szukajmy pomocy wśród bliskich, szukajmy wsparcia, ale też pomocy fachowej. Mówmy o tym, bo jeśli będziemy mówić, to na pewno uzyskamy pomoc – powiedziała.
– Nie czekać, aż to się poprawi. Samo się nie poprawi! Nie bać się brania leków, które mogą bardzo pomóc. Im będziemy przedłużać ten okres osamotnienia, tym gorzej będzie z tego wyjść. Depresja jest chorobą, która często będzie towarzyszyć nam przez całe życie, ale ją się leczy. Przestańmy się tego wstydzić. Idźmy do ludzi i powiedzmy, że jesteśmy na to chorzy. Powiedzmy o tym w pracy, że możemy mieć gorsze okresy, powiedzmy o tym w szkole – skwitowała.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 2022. Gdzie szukać pomocy?
Depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Przewiduje się, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Aż 350 mln ludzi na świecie zmaga się z depresją, a w Polsce ten problem ma nawet 10 proc. społeczeństwa. Oznacza to, że ponad 4 miliony Polek i Polaków choruje na depresję.
Są instytucje funkcjonujące w kraju, udzielające bezpłatnych usług. Nie wolno bać się z nich skorzystać w razie potrzeby. W przypadku depresji można znaleźć pomoc w następujących placówkach:
Poradnie Zdrowia Psychicznego
Centra Zdrowia Psychicznego
Ośrodki Interwencji Kryzysowej
Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne (dla dzieci i młodzieży)
Szpitale psychiatryczne
Całodobowa Linia Wsparcia 800 70 2222 jest linią całodobową i bezpłatną dla osób dzwoniących. W Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie.
Antydepresyjny Telefon Zaufania prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod numerem (22) 484 88 01. Dni i godziny na przestrzeni lat się zmieniały, dlatego najlepiej sprawdzić szczegóły na stronie: http://stopdepresji.pl/
Forum Przeciw Depresji prowadzi Antydepresyjny Telefon pod numerem (22) 594 91 00 czynny w każdą środę i czwartek od 17.00 do 19.00 (koszt połączenia jak na numer stacjonarny wg taryfy operatora telefonicznego).
Telefon zaufania dla dzieci 116 111 to pierwszy bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi, który prowadzi Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę". Kontakt z konsultantami jest dla wielu młodych osób pierwszą szansą na powiedzenie o swoich problemach, m.in. depresji, samookaleczeniach czy obniżonym nastroju, uzyskanie wsparcia w trudnych chwilach i dostrzeżenie dorosłych – rodziców i profesjonalistów, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu kłopotów. Jest czynny codziennie od 12:00 do 22:00, a z jego konsultantami można się również skontaktować wysyłając anonimową wiadomość online przez www.116111.pl/napisz. Więcej informacji: www.116111.plTelefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100 prowadzi Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę". To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna oraz online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800121212 jest bezpłatny i czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania na pewno oddzwoni. Psycholodzy, pedagodzy, a także prawnicy udzielają niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny również osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci.
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.
Nie wolno się z tym zamykać. Nie wolno siedzieć w domu i powoli umierać. Depresja jest powolnym umieraniem. Nawet, jeżeli nie kończy się próbami samobójczymi.