Emir Kusturica dyrektorem teatru w Moskwie. Dzień po "wielkim zaszczycie" zaskoczył kolejną nowiną
Alicja Cembrowska
23 lutego 2022, 12:24·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 23 lutego 2022, 12:24
Najważniejszy news w rosyjskich mediach obok przemówienia Putina? Słynny reżyser, Emir Kusturica, pokieruje Centralnym Teatrem Akademickim Armii Rosyjskiej w Moskwie. Gratulacje?
Reklama.
Trudno o lepszy moment na ogłoszenie, że jeden z najsłynniejszych współczesnych reżyserów ochoczo zgodził się na współpracę (oczywiście artystyczną) niż wojna i kolejne sankcje nakładane na Federację Rosyjską. Władimir Putin to jednak wie, jak ocieplić wizerunek (żartowałam).
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu spotkał się ze słynnym serbskim reżyserem Emirem Kusturicą w poniedziałek wieczorem. Okazało się, że panowie są przyjaciółmi od dawna, nie dziwi zatem otwarte wychwalanie talentów jugosławiańskiego i serbskiego reżysera, który w przeszłości również nie szczędził ciepłych słów na temat rosyjskiej polityki.
"Dostrzegając rolę Emira Kusturicy w zachowaniu i rozwijaniu najlepszych tradycji kultury rosyjskiej, Siergiej Szojgu zaproponował mu stanowisko naczelnego dyrektora Centralnego Teatru Akademickiego Armii Rosyjskiej" – powiedziała rzeczniczka ministerstwa obrony Rossijana Markowskaja.
Emir Kusturica przyjął ofertę i podziękował: "Dla mnie propozycja objęcia stanowiska naczelnego dyrektora tego teatru to wielki zaszczyt, bo scena Teatru Armii Rosyjskiej ma wspaniałą historię i tradycje". Reżyser zdążył już podzielić się swoimi planami związanymi z nowym stanowiskiem. Zapewnił, że jako dyrektor przeniesie na teatralną scenę kultowe filmy.
Realizacji ma doczekać się radziecki czarno-biały dramat wojenny z 1957 roku w reżyserii Michaiła Kałatozowa "Lecą żurawie" i "Życie to cud" (2004), czyli film Kusturicy o konflikcie bałkańskim. Inne tytuły "sowieckich klasków", które nowy dyrektor artystyczny będzie chciał wystawić, nie są jeszcze znane.
Emir Kusturica to jeden z najbardziej utalentowanych i oryginalnych europejskich twórców filmowych, dwukrotnie nagrodzony Złotą Palmą (w 1985 za "Ojca w podróży służbowej" i w 1995 roku za "Underground") w Cannes. Znany też z "Arizona Dream", "Czarny kot, biały kot" czy "Czasu Cyganów" (1988) – był to pierwszy film Kusturicy, do którego muzykę skomponował Goran Bregović. Artyści pracowali razem do 1995 roku.
Reżyser był również nominowany do Oscara, zdobył Cezara i Srebrnego Niedźwiedzia.
Centralny Teatr Akademicki Armii Rosyjskiej (CATRA) działa od 1930 roku. Głównymi dyrektorami w różnych latach byli Jurij Zawadskij, Aleksander Dunajew, Rostisław Goriajew, Jurij Eremin, Leonid Cheifets, Borys Morozow.
Objęcie dyrektorskiego stanowiska w rosyjskim teatrze nie dziwi raczej tych, którzy śledzili opinie Kusturicy. Od lat znane są sympatie reżysera – sześć lat temu przypieczętowane Orderem Przyjaźni przyjętym od samego Putina. Serbski twórca popierał również Rosję podczas okupacji Krymu. Nagroda się zatem należy.
Co ciekawe, rosyjski MIR24 donosi, że Emir Kusturica dzień po propozycji dyrektorskiej wyraził chęć uzyskania obywatelstwa rosyjskiego.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut