nt_logo

Judith Love Cohen ocaliła załogę Apollo 13. Tego samego dnia urodziła aktora z Hollywood

Maja Mikołajczyk

04 marca 2022, 13:18 · 3 minuty czytania
Wyświechtany frazes, że "życie pisze najlepsze scenariusze", jak ulał pasuje do Judith Love Cohen – amerykańskiej inżynierki lotnictwa, która ocaliła załogę lecącego na księżyc statku Apollo 13, a następnie pojechała do szpitala i urodziła słynnego hollywoodzkiego aktora.


Judith Love Cohen ocaliła załogę Apollo 13. Tego samego dnia urodziła aktora z Hollywood

Maja Mikołajczyk
04 marca 2022, 13:18 • 1 minuta czytania
Wyświechtany frazes, że "życie pisze najlepsze scenariusze", jak ulał pasuje do Judith Love Cohen – amerykańskiej inżynierki lotnictwa, która ocaliła załogę lecącego na księżyc statku Apollo 13, a następnie pojechała do szpitala i urodziła słynnego hollywoodzkiego aktora.
Judith Love Cohen – matka znanego aktora z Hollywood, która uratowała misję kosmiczną Fot. Wikipedia
  • Judith Love Cohen była amerykańską inżynierką lotnictwa. W swoim czasie była jedyną kobietą studiującą ten kierunek na University of Southern California.
  • Cohen pracowała jako inżynier elektryk przy programie kosmicznym Apollo. Dzięki jej pracy załodze jednej ekspedycji udało się bezpiecznie dotrzeć na Ziemię.
  • Tego samego dnia, gdy Judith uratowała kosmiczną misję, urodziła Jacka Blacka – aktora z Hollywood, znanego z ról w takich filmach, jak "Szkoła Rocka" czy "Tenacious D: Kostka Przeznaczenia".

Judith Love Cohen – zdolna od dziecka

Urodzona 16 sierpnia 1933 roku w czasach Wielkiego Kryzysu Judith Love Cohen od dziecka miała predyspozycje do przedmiotów ścisłych – koledzy płacili jej, by odrabiała za nich lekcje z matematyki.

Chociaż Judith była wtedy jedną z niewielu dziewczyn, które uczęszczały na ten przedmiot, uznała, że chce w przyszłości zająć się jego nauczaniem. Zaczęła się kształcić w tym kierunku, jednocześnie oddając się swojej drugiej pasji, jaką był balet.

Już w trakcie studiów stwierdziła, że od teoretycznej matmy bardziej interesuje ją praktyczna inżynieria. Studiując na University of Southern California zdobyła kolejno tytuł licencjata (1957), jak i magistra (1962).

Cohen pracowała m.in. jako młodszy inżynier w North American Aviation, a także współpracowała ze swoim uniwersytetem jako członek rady doradczej ds. inżynierii astronautycznej. Historia zapamiętała ją jednak jako inżynierkę pracującą przy programie kosmicznym Apollo.

Matka Jacka Blacka uratowała załogę Apollo 13

W roku 1957 – z jednej strony czasie wielkiego dobrobytu USA, a z drugiej szaleństwa Zimnej Wojny – Judith zatrudniła się w Laboratoriach Technologii Kosmicznych, gdzie pracowała do swojej emerytury w 1990 roku.

W ramach tej pracy Cohen zajmowała się m.in. awaryjnym komputerowym systemem sprowadzania statków kosmicznych misji Apollo (znanym jako Abort Guidance System, w skrócie AGS), który znajdował zastosowanie w przypadku awarii głównego systemu sterowania.

Praca Judith nad AGS okazała się nieoceniona dla załogi misji Apollo 13. Wybuch zbiornika z tlenem w module serwisowym sprawił, że statek nie tylko nie mógł wylądować na Księżycu, ale także mógł nie dotrzeć z powrotem na Ziemię. Zaczęła się walka o życie astronautów.

Załoga musiała skorzystać ze statku jak z "łodzi ratunkowej", gdyż na skutek eksplozji Główny System Naprowadzania i Nawigacji zużywał zbyt dużo wody do chłodzenia, a dostawy energii elektrycznej i wody były ograniczone. Po tym, jak po dwóch godzinach silnik spalił się już doszczętnie, przez większość ich powrotu do domu używano właśnie AGS.

W dniu, kiedy doszło do awarii, Judith zaczęła rodzić. Jednak przed udaniem się do szpitala zabrała z pracy materiały, nad którymi pracowała, by bezpiecznie sprowadzić załogę do domu. Zanim zaczęła rodzić, zdążyła jeszcze zadzwonić do swojego szefa i powiedzieć mu, że rozwiązała problem. I w taki właśnie sposób uratowała misję Apollo 13.

A kogo powiła Cohen? Nikogo innego, jak słynnego hollywodzkiego aktora Jacka Blacka, znanego głównie z komedii, takich jak m.in. "Szkoła Rocka" czy "Tenacious D: Kostka Przeznaczenia".

Po przejściu na emeryturę Cohen założyła wraz ze swoim trzecim mężem Davidem Katzem wydawnictwo specjalizujące się w literaturze dla dzieci, w ramach którego opublikowano m.in. serię książek "You Can Be a Woman..." [pol. "Możesz być kobietą..."], zachęcającą młode dziewczynki do robienia kariery w świecie nauki i inżynierii.

Judith Love Cohen zmarła po krótkiej walce z rakiem 25 lipca 2016 roku parę tygodni przed swoimi 83. urodzinami. Wraz z nią nie umarła jednak jej fascynująca historia, która stała się inspiracją dla wielu kobiet na całym świecie.

Może Cię zainteresować również: