Ukraińska telewizja Suspilne wystąpiła do Europejskiej Unii Nadawców (EBU), aby usunęła telewizje rosyjskie z Europejskiej Unii Nadawców, tak jak już wcześniej zrobiła to z Białorusią. Jest odpowiedź EBU i organizatorów Eurowizji.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ukraińska telewizja Suspilne skierowała swój list do szefowej Europejskiej Unii Nadawców (EBU) Delphine Ernotte. W piśmie powołano się na łamanie prymarnych zasad nadawców publicznych: zapewniania wolności słowa i informacji, wolności swobodnego kształtowania swojego punktu widzenia i rozwoju dialogu międzykulturowego.
"Rozumiemy, że proces zerwania lub zawieszenia członkostwa w EBU wymaga dokładnego rozpatrzenia przez zarząd wykonawczy EBU i skierowania do zgromadzenia ogólnego. W międzyczasie wzywamy do odpowiedzi na sytuację nie do zaakceptowania, którą spowodowała Rosja za wsparciem jej państwowych nadawców, którzy są członkami EBU" – napisał szef zarządu Suspilne.
Onetowi udało się uzyskać komentarz rzecznika reprezentującego Europejską Unię Nadawców, który sugeruje, że na chwilę obecną nie przewidują usunięcia Rosji ani z członkostwa w EBU, ani z tegorocznej Eurowizji.
"Konkurs piosenki Eurowizji to niepolityczne wydarzenie kulturalne, które jednoczy narody i celebruje różnorodność poprzez muzykę. Publiczni nadawcy EBU zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie zobowiązali się do udziału w tegorocznym wydarzeniu w Turynie i obecnie planujemy powitać artystów z obu krajów, którzy wystąpią w maju. Oczywiście będziemy nadal uważnie monitorować sytuację" – czytamy w oświadczeniu.
Decyzji EBU sprzeciwiła się m.in. przedstawicielka władz szwedzkiej telewizji SVT Hanna Stjärne.
– Europejska Unia Nadawców musi się jeszcze raz zastanowić. Solidaryzuję się z podstawową ideą Eurowizji jako apolitycznego wydarzenia. Sytuacja w Europie jest jednak poważna ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę. To przekracza wszelkie granice. Wezwaliśmy EBU do zmiany i uważnie będziemy śledzić rozwój wypadków – powiedziała Stjärne.
Przypomnijmy, że EBU w 2021 roku zawiesiło na trzy lata członkostwo Białorusi, jako powód podając łamanie wartości dziennikarskich i medialnych. Ponadto, państwo chciało na Eurowizji zaprezentować utwór o charakterze politycznym, wyśmiewającym protestujący przeciwko reżimowi naród.
Eurowizja 2022 – co wiemy?
Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Turynie. Bukmacherzy w tym roku obstawiają, że Polska ma największe szanse na wygraną, a zaraz za nią Australia oraz Włochy.
W sobotę 19 lutego wyłoniono, kto będzie reprezentantem Polski na Eurowizji. To Krystian Ochman, zwycięzca 11. edycji programu "The Voice of Poland", który wystąpi z utworem "River".
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.