nt_logo

W Medyce jest już wystarczająco dużo rzeczy. Poradnik, jak mądrze pomagać Ukraińcom

redakcja naTemat

28 lutego 2022, 10:28 · 3 minuty czytania
Na granicy w Medyce, po polskiej stronie, jest już wystarczająco dużo rzeczy. Jeśli planowaliście na własną rękę dostarczyć tam dary dla uchodźców, najlepiej skontaktować się z organizacjami, które wskażą, gdzie i jaka pomoc jest najpotrzebniejsza.


W Medyce jest już wystarczająco dużo rzeczy. Poradnik, jak mądrze pomagać Ukraińcom

redakcja naTemat
28 lutego 2022, 10:28 • 1 minuta czytania
Na granicy w Medyce, po polskiej stronie, jest już wystarczająco dużo rzeczy. Jeśli planowaliście na własną rękę dostarczyć tam dary dla uchodźców, najlepiej skontaktować się z organizacjami, które wskażą, gdzie i jaka pomoc jest najpotrzebniejsza.
Pomoc dla uchodźców w Medyce. Fot. Facebook/ Ania Morawiec

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Od wybuchu wojny granicę w Medyce przekroczyło blisko 30 tys. osób.
  •  Polacy dostarczają na przejście graniczne liczne dary, w tym ubrania, jedzenie i leki.
  • Jeśli chcemy pomóc, skontaktujmy się z organizacjami, nie działajmy na własną rękę.
  • Przygotowaliśmy kilka zasad, jak mądrze pomagać Ukraińcom.

W Medyce rzeczy jest już wystarczająco dużo

Polacy tłumnie ruszyli z pomocą dla dotkniętych wojną Ukraińców. Jednak jak informują osoby, które są na granicy, w punktach recepcyjnych, w niektórych miejscach rzeczy jest wystarczająco dużo i mogą się zmarnować. Jeśli chcemy pomóc, to nie na własną rękę, lecz zgodnie ze wskazówkami organizacji.

Czytaj także: Szpitale przy granicy już się szykują. Będzie pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy

Na granicy w Medyce jest już wystarczająco dużo rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Nadmiar darów może spowodować, że część rzeczy się niepotrzebnie zmarnuje.

"Na granicy w MEDYCE, po polskiej stronie, jest WYSTARCZAJĄCO dużo rzeczy. Powstaje wysypisko, które rośnie z każdą godziną. Jedzenie się marnuje. Ubrań i butów jest za dużo, często nieadekwatne. Jeśli spadnie deszcz - zniszczą się" – relacjonuje Anna Morawiec z PWSFTviT w Łodzi.

Współpracujmy z organizacjami

Jeżeli chcemy realnie pomóc, to należy w tej sytuacji współpracować z organizacjami, które na bieżąco monitorują zapotrzebowanie.

"Pomoc i dary muszą być przemyślane i skonsultowane z ludźmi, którzy się na tym znają, czyli z WIĘKSZYMI i DOŚWIADCZONYMI ORGANIZACJAMI, nie można robić tego na własną rękę. Nie potrzeba na granicy ubrań - Ukraińcy ubrali się przed wyjściem z domów plus nie mają rąk, aby nosić kolejne bagaże" – pisze Anna Morawiec.

Czytaj także: Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy? Oto fundacje, do których można wpłacać pieniądze [LISTA]

Jak mądrze pomagać Ukraińcom?

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy prowadzona jest na dużą skalę, ciągle do Polski przybywają kolejne grupy potrzebujących. Dlatego bardzo ważne jest, aby pomagać rozsądnie i nie dopuścić do chaosu. Oto kilka zasad:

1. Działajmy we współpracy z organizacjami, w których pracownicy mają doświadczenie w pomaganiu w kryzysowych sytuacjach. Nie przywoź na granicę darów dla uchodźców na własną rękę.

2. Zorientujmy się, jakie zbiórki są organizowane w naszej okolicy, wolontariusze przekażą nam, co jest najbardziej potrzebne.

3. Śledźmy na bieżąco informacje organizacji czy punktów zbiórek. Zapotrzebowanie może się w każdej chwili zmienić.

4. Dokładnie sprawdzajmy listę potrzebnych rzeczy, które są na bieżąco aktualizowane przez organizacje czy punkty recepcyjne.

5. Nie jedźmy sami na granicę, jeśli nie mamy rozeznania, bo to może tylko utrudnić pracę służbom. Blisko punktów recepcyjnych i przejść granicznych powstają ogromne korki.

6. Pomocy potrzebują nie tylko uchodźcy na granicy, duże zapotrzebowanie jest również w punktach recepcyjnych w województwie podkarpackim i lubelskim. Jeśli mieszkasz w okolicy takiego punktu, zadzwoń tam, żeby się dowiedzieć, jaka jej forma jest aktualnie potrzebna.

Pomoc w Rzeszowie i okolicach >>

Pomoc w Lublinie dla obywateli Ukrainy>>

Pomoc Ukrainie – Hrubieszów i powiat hrubieszowski>>

Polski rząd także uruchomił stronę z listą wybranych organizacji, którym można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie lub znaleźć informacje o zbiórkach. Jest dostępna pod tym adresem: https://pomagamukrainie.gov.pl/.