nt_logo

Niemcy wprost o żądaniach Zełenskiego. Chodzi o niebezpieczeństwo wojny w Polsce

Natalia Kamińska

07 marca 2022, 07:07 · 3 minuty czytania
– NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą, ponieważ oznaczałoby to konflikt zbrojny, który zagrozi życiu milionów Europejczyków – przekazała niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. Jak podkreśliła, nie można ryzykować, że ta wojna rozszerzy się na Polskę.


Niemcy wprost o żądaniach Zełenskiego. Chodzi o niebezpieczeństwo wojny w Polsce

Natalia Kamińska
07 marca 2022, 07:07 • 1 minuta czytania
– NATO nie zamknie nieba nad Ukrainą, ponieważ oznaczałoby to konflikt zbrojny, który zagrozi życiu milionów Europejczyków – przekazała niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. Jak podkreśliła, nie można ryzykować, że ta wojna rozszerzy się na Polskę.
Niemcy są przeciwne zakazowi lotów nad Ukrainą. Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • To już 12. dzień wojny w Ukrainie. Władze tego kraju chcą strefy zakazu lotów.
  • Jednak Zachód i NATO nie są przekonane do tego pomysłu.
  • Szefowa dyplomacji Niemiec uważa, że to mogłoby spowodować, że konflikt rozszerzy się na inne kraje, w tym m.in. na Polskę.

To już ponad 12 dni od wybuchu wojny w Ukrainie. Prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski przekonuje Zachód i NATO, że nad Ukrainą powinien być zakaz lotów. Jednak zdaniem Sojuszu i UE takie rozwiązanie nie byłoby dobre, gdyż wojna mogłaby eskalować na inne kraje, w tym na Polskę.

Szefowa MSZ Niemiec: wojna mogłaby rozszerzyć się na Polskę

Takiego samego zdania jest szefowa MSZ Niemiec. – To są te momenty w polityce zagranicznej, kiedy naprawdę można wybierać tylko między dżumą a cholerą – przekonywała w jednym z programów w niemieckiej telewizji.

Jak tłumaczyła, "ponosimy odpowiedzialność za to, by ta wojna nie doprowadziła do trzeciej wojny światowej". – Nie możemy brać odpowiedzialności za to, że ta wojna rozprzestrzeni się na Polskę i kraje bałtyckie – podkreśliła Annalena Baerbock.

Szefowa MSZ Niemiec przypomniała również, że uruchomiono przecież środki gospodarcze i finansowe oraz dostawy broni dla Ukrainy, aby wywrzeć maksymalną presję na prezydenta Rosji.

NATO odrzuciło wcześniej prośbę Ukrainy o ustanowienie strefy zakazu lotów. Sojusznicy są zgodni, że samoloty NATO-wskie nie powinny operować w ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Mówił o tym już kilka razy sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg.

Mimo tego NATO wspiera Ukrainę na wiele innych sposobów. Prezydent Zełenski zaapelował w zeszłym tygodniu do członków Kongresu Stanów Zjednoczonych o dostarczenie myśliwców Ukrainie. Sekretarz Stanu USA Antony Blinken przekazał potem, że Stany Zjednoczone dają państwom NATO zielone światło na przekazanie samolotów.

Ministerstwo Obrony Rosji natychmiast przekazało w komunikacie, że "kraje, które wykorzystają swoje lotniska do zaopatrzenia Ukrainy w myśliwce, mogą być uznane uznać za uczestników konfliktu".

NATO wspiera Ukrainę, Izrael próbuje mediować

– Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeśli Warszawa zdecyduje się przekazać swoje myśliwce na Ukrainę – poinformował Blinken.

– Aktywnie przyglądamy się teraz sprawie samolotów, które Polska może dostarczyć na Ukrainę i badamy, jak możemy uzupełnić zapasy, jeżeli Polska zdecyduje się dostarczyć te samoloty – powiedział na konferencji prasowej Sekretarz Stanu USA.

Przypomnijmy, że m.in. Izrael próbuje mediować między stronami. Premier Izraela Naftali Bennett spotkał się w sobotę z Władimirem Putinem.

Czytaj też: Rosja kontynuuje ataki na cywilów. Von der Leyen chce śledztwa ws. zbrodni wojennych w Ukrainie

Według kancelarii izraelskiego premiera rozmowy trwały około dwóch i pół godziny. Izrael jako sojusznik Stanów Zjednoczonych potępił rosyjską inwazję na Ukrainę i wyraził solidarność z Kijowem. Jednak nie zawiesił kontaktów z Rosją w nadziei, że pomoże złagodzić kryzys.

"Izrael będący domem dla znacznej populacji rosyjskich imigrantów, zaoferował mediację w konflikcie między Rosją a Ukrainą, chociaż urzędnicy wcześniej bagatelizowali oczekiwania przełomu" – przekazała wówczas agencja Reutera.

Czytaj także: https://natemat.pl/400359,bbc-publikuje-piec-scenariuszy-ws-wojny-w-ukrainie-sa-malo-optymistyczne