Trwa inwazja wojsk rosyjskich w Ukrainie. Od 24 lutego Ukraińcy dzielnie bronią swojego kraju oraz jej stolicy – Kijowa. Każdego dnia o sytuacji na Wschodzie informują dwie ważne dla tego kraju postaci – prezydent Wołodymyr Zełenski i szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Kim jest i co wiadomo o jego dotychczasowej karierze?
Reklama.
Reklama.
Dmyto Kułeba to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawanych ukraińskich polityków.
W czasie wojny w Ukrainie pełni bardzo znaczącą rolę.
Kułeba uznany jest za jednego z najzdolniejszych ukraińskich dyplomatów młodego pokolenia.
24 lutego wojska Władimira Putina zaatakowały Ukrainę, co spotkało się z natychmiastową reakcją Zachodu. Ukraińcy cały czas się bronią. Ich morale podnoszą wystąpienia najważniejszych osób w państwie. Wśród nich jest szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Minister Spraw Zagranicznych stoi przed bardzo trudnym zadaniem. Wspiera między innymi prezydenta w prowadzeniu rozmów dyplomatycznych z państwami Zachodu, komunikuje się też ze społeczeństwem ukraińskim, informując o bieżącej sytuacji w ich ojczyźnie.
Polityk urodził się 19 kwietnia 1981 roku w Sumach w północno-wschodniej Ukrainie. W 2003 ukończył studia prawnicze na Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki. W tym samym roku rozpoczął swoją karierę w dyplomacji, pracując dla ukraińskiego MSZ.
W latach 2005-2009 przebywał w stałym przedstawicielstwie przy OBWE, rok później został zatrudniony w sekretariacie ministra w MSZ. Funkcję tę pełnił do 2012 roku. Przez rok kierował fundacją dyplomacji kulturalnej "UART”.
Jego kariera dyplomatyczna nabrała rozpędu dopiero w 2016 roku, gdy został stałym przedstawicielem Ukrainy przy Radzie Europy. Od tamtej pory Kułeba jest określany przez tamtejszych komentatorów za jednego z najzdolniejszych ukraińskich dyplomatów młodego pokolenia. Jego ciężką pracę docenił były premier Ołeksij Honczaruk, który mianował go wicepremierem ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Na tym stanowisku nie przetrwał jednak długo, gdyż w marcu 2020, w utworzonym wówczas gabinecie Denysa Szmyhala, przeszedł na stanowisko ministra spraw zagranicznych.
Kułeba jako minister spraw zagranicznych
Od tego czasu Kułeba podjął szereg inicjatyw dyplomatycznych. Jedną z nich było utworzenie Trójkąta Lubelskiego. Podczas spotkania w Wilnie, w lipcu 2021 roku Kułeba wraz z ministrem spraw zagranicznych Litwy i Polski - Gabrieliusem Landsbergisem i Zbigniewem Rauem podpisał "Mapę Drogowa rozwoju Trójkąta Lubelskiego".
Dokument prezentuje główne kierunki współpracy, m.in. prowadzenie trójstronnego dialogu politycznego, wspólne inicjatywy Trójkąta podejmowane wobec partnerów międzynarodowych, działania w obszarze bezpieczeństwa i obrony, bezpieczeństwa zdrowotnego, energetycznego i cyberbezpieczeństwa oraz działania strategiczne na rzecz zwalczania zagrożeń hybrydowych i dezinformacyjnych.
Jako minister opowiada się za przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO. Polityk wielokrotnie zwracał uwagę, że tożsamość ukraińska jest środkowoeuropejska, a pogłębianie relacji i integracja z sąsiednimi krajami Europy Środkowej są jednym z priorytetów polityki zagranicznej. Uważa też, że Ukraina szybciej przystąpi do Sojuszu Północnoatlantyckiego niż do Unii Europejskiej.
Kułeba jest też autorem bestsellerowej książki "Wojna o rzeczywistość. Jak wygrać w świecie podróbek, prawd i społeczności". Porusza w nim temat nowoczesnej komunikacji, umiejętności korzystania z mediów i przeciwdziałaniu dezinformacji.
Szeroka wiedza o tym, jak działają media społecznościowe i dezinformacja jest szczególnie istotna w czasie obecnej wojny z Rosją. Dzięki tym kompetencjom Kułeba i pozostałe osoby z otoczenia prezydenta Zełenskiego prowadzą bardzo spójną komunikację w mediach społecznościowych.
To Kułeba wprowadził do prac MSZ pojęcia dyplomacji cyfrowej, komunikacji strategicznej, dyplomacji kulturalnej i dyplomacji publicznej.
Kułeba - życie prywatne
Dmytro Kułeba wywodzi się z inteligenckiej rodziny. Ojciec Kułeby - Iwan Dymitrowicz także jest dyplomatą. Byłym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy (2003-2004), a także ambasadorem Ukrainy w Egipcie, Czechach, Kazachstanie i od 2019 w Armenii.
Żona Kuleby, Jewhenia również zajmuje się polityką. W wyborach lokalnych w Kijowie zajęła pierwsze miejsce na liście partii Sługa Narodu. Jewhenia jest deputowaną rady miejskiej Kijowa, a także sekretarzem Stałego Komitetu Rady Miasta Kijowa ds. Polityki Ekologicznej.
Para ma dwójkę dzieci - Jegora (ur. 2006) i Lubowa (ur. 2011).
Przed wybuchem wojny Dmytro Kułeba prowadził spokojne życie, podzielone między pracą a domem. Na Instagramie dzielił się wieloma momentami z życia codziennego, pokazywał zdjęcia z dziećmi oraz ich pupilem. Bardzo często dzielił się też zdjęciami jedzenia oraz książek, które akurat czytał. Od 24 lutego Instagram służy mu do informowania o kolejnych działaniach podjętych przez rząd Ukrainy i postępie działań wojennych.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.