Reklama.
Dobiegł końca 15. dzień rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Rosja nie poczyniła postępów w ramach inwazji. Do Polski z misją dyplomatyczną przyjechała wiceprezydentka USA Kamala Harris i premier Kanady Justin Trudeau. Od rana trwa szereg rozmów o zatrzymaniu agresji Władimira Putina. Ruszyły także prace prokuratorów oddelegowanych przez Trybunał w Hadze.
"Nikt na Ukrainie nie rozwija żadnej chemicznej ani innej broni masowego rażenia" - mówi w przemówieniu wideo na Facebooku prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski podkreśla: Na mojej ziemi nie opracowano żadnej chemicznej ani innej broni masowej rażenia. Cały świat o tym wie. A jeśli Rosja zrobi coś takiego przeciwko nam, to dostanie najbrutalniejszą usankcjonowaną odpowiedź.
Ukraińska policja o nowych ofiarach rosyjskiej inwazji.
"W Makarowie (obwód kijowski) okupanci ostrzelali samochód z emerytami. Wróg nie ma skrupułów ani wobec kobiet, ani wobec dzieci, ani wobec osób starszych" - podaje policja obwodu kijowskiego. Ofiary to 72-letni mężczyzna i 68-letnia kobieta.
Władze obwodu charkowskiego podają bilans inwazji w 15. dniu wojny. Od 24 lutego w obwodzie charkowskim zginęło 191 cywilów, w tym 11 dzieci. Zniszczonych zostało blisko pół tysiąca budynków w Charkowie, w tym 264 wieżowce i 109 domów prywatnych. 13 wieżowców i 86 prywatnych domów w obwodzie charkowskim.
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział, że Władimir Putin nie jest przeciwny bezpośrednim rozmowom z Wołodymyrem Zełenskim.
"Mówi się, że Zełenski jest gotowy na takie spotkanie, a Putin w zasadzie nie jest temu przeciwny. Putin wspomniał również o tym pomyśle prezydentowi Erdoganowi" – powiedział szef tureckiego MSZ po trójstronnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji i Turcji.
Chiny po raz pierwszy rosyjską inwazję na Ukrainie nazwały wojną. Do tej pory używano określenia "operacja specjalna", tak jak to oficjalnie nazywa Moskwa.
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi podczas wideokonferencji ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yvesem Le Drianem powiedział: "Mamy nadzieję, że walki i wojna skończą się jak najszybciej" - podaje agencja Reutera.
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba na Twitterze:
"Denazyfikacja". "Demilitaryzacja". To są "powody", dla których Putin wysłał swoją armię, aby zabijała Ukraińców, w tym dzieci. Zginęło już ponad 70 z nich. Ta agresja jest barbarzyńską zbrodnią, jakiej nie widziano od czasów II wojny światowej. Przysięgam, że dopilnujemy, by każdy zbrodniarz wojenny stanął przed sądem.
Minister do wpisu dołączył nagranie, na którym widać małe dziecko ranne w wyniku rosyjskiej inwazji.
Morawiecki na szczycie w Wersalu: To już nie jest zwyczajna wojna, to jest masakra, to jest rzeź. Mam nadzieję, że wspólnota nie zostawi tego bohaterskiego narodu samego sobie. Premier stwierdził, że domaga się mocniejszych sankcji.
Morawiecki w Wersalu: Dziś Rada Europejska ma szansę zmienić skompromitowaną politykę wobec Rosji. Na plan uniezależnienia się od rosyjskiej ropy i rosyjskiego gazu. Tylko tak przerwiemy tę okrutną rzeź.
Morawiecki w Wersalu: Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, wymorduje dziesiątki tysięcy ludzi, a następnie pójdzie po kolejne kraje: Litwę, Łotwę, Finlandię, Estonię, Polskę, a później dalej na zachód, bo taki jest cel imperium, aby się rozszerzać.
Morawiecki w Wersalu: Jedność, to jest to, co zaskoczyło Putina. I dlatego warto tę jedność podtrzymywać.
Oto transmisja wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego w Wersalu:
(...) poczucie zagrożenia narastało z dnia na dzień.
Przełomowy był 3-4 dzień wojny, gdy stało się jasne, że plan Putina nie wypalił, bo Zełenski nie uciekł z kraju, a Ukraina, zamiast paść w ciągu kilkudziesięciu godzin, walczy.
Wtedy na Kremlu stało się jasne, że to nie będzie, jak to mówią rosyjscy generałowie, malutka, zwycięska wojna, ale kolejny Afganistan, który, przypomnijmy, doprowadził do rozpadu ZSRR.
Tak w rozmowie z naTemat mówi wieloletni korespondent "Faktów" TVN w Moskwie. Polecamy ten wywiad: Czytaj więcej
Dramatyczna ewakuacja cywilów z miasta Izium w obwodzie charkowskim. Szef Obwodowej Administracji Państwowej w Charkowie Oleh Synegubow poinformował, że ewakuacja odbywała się pod rosyjskim ostrzałem. Mimo z miasta odjechały 44 autobusy, w nich ponad 1600 osób.
Ukraina przez 15 dni od rosyjskiego ataku poniosła straty w wysokości co najmniej 100 miliardów dolarów - podaje doradca prezydenta Ukrainy ds. gospodarczych Oleh Ustenko. W kwocie tej mieszczą się zniszczenia infrastruktury, budynków i inne aktywów materialnych. Poinformował również, że wojna spowodowała całkowite zamknięcie 50 proc. ukraińskich przedsiębiorstw, a druga połowa pracuje na granicy możliwości.
Boris Johnson w rozmowie ze Sky News przyznaje, że obawia się, iż Władimir Putin może użyć broni chemicznej. Jak mówi, to byłoby działanie "prosto z rosyjskiego podręcznika".
Rosja zaprzecza, że dokonała bombardowania szpitala dziecięcego w Mariupolu. Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że była to "prowokacja stworzona przez władze Ukrainy".
To nowa wersja - wcześniej szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow utrzymywał, że to nie był szpital, ale baza "Azowców".
21-letnia Ukrainka Julia Zdanowska wśród ofiar rosyjskiego ostrzału Charkowa. Dziewczyna była uznawana za "jedną z najlepszych wśród młodych matematyczek". Więcej o tym piszemy tutaj: Czytaj więcej
Emmanuel Macron na szczycie w Wersalu: "Czy możemy otworzyć proces akcesyjny z krajem będącym w stanie wojny? Nie sądzę". Macron przyznał jednak, że chce wysłać "silny sygnał" Ukrainie, Mołdawii i Gruzji, które niedawno złożyły wniosek o członkostwo w UE.
Emmanuel Macron na szczycie w Wersalu: "Czy możemy otworzyć proces akcesyjny z krajem będącym w stanie wojny? Nie sądzę". Macron przyznał jednak, że chce wysłać "silny sygnał" Ukrainie, Mołdawii i Gruzji, które niedawno złożyły wniosek o członkostwo w UE.
"Putin zbudował szeroką sieć sojuszników i pożytecznych idiotów, zarówno w Europie, jak i w Ameryce. Świadomie lub nie, bezinteresownie lub dla pieniędzy, wspierają oni jego działania i pomysły. Trump, le Pen, Orbán, Salvini, Schroeder... Zachód potrzebuje deputinizacji" - pisze na Twitterze Donald Tusk.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy: Rosyjscy okupanci rozważają wysadzenie w powietrze składów amoniaku w obwodzie charkowskim. O akt ten zamierza oskarżyć Ukrainę.
Co z kapitulacją? Ukraina ze zrozumieniem przyjmie kapitulację ze strony Rosji - oświadcza ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
W Wersalu szczyt liderów państw Unii Europejskiej ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę. Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Węgierska delegacja z Victorem Orbánem na czele już zapowiedziała, że będzie przeciwko sankcjom na rosyjską ropę i gaz.
Przemówienie Władimira Putina. Rosyjski prezydent odniósł się do sankcji ze strony Zachodu. Nazwał je bezprawnymi. Stwierdził, że Rosja ostatecznie "wyjdzie silniejsza i bardziej niezależna po przezwyciężeniu trudności spowodowanych przez tak zwane bezprawne sankcje Zachodu".
Dramatyczna wiadomość z Mariupola. Zastępca mera miasta Siergiej Orłow powiedział w BBC, że nie wiadomo dokładnie, ile osób zginęło od rozpoczęcia rosyjskiego ostrzału. Przyznał jednak, że na ulicach zebrano już 1207 ciał.
Putin wściekły z powodu niepowodzeń? Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poinformował, że w rosyjskim dowództwie doszło do radykalnych zmian. Władimir Putin miał odsunąć ośmiu generałów, którzy nie zrealizowali wyznaczonych celów w Ukrainie.
"Pieniądze dla Polski, ludzi, organizacji i samorządów, a więc dla wszystkich, który wzięli na siebie ciężar pomocy uchodźcom, muszą się znaleźć. Szefowa Komisji jest chyba do tego przekonana. I wcale nie kosztem praworządności" – przekazał Donald Tusk.
Prezydent Polski zapewnił, że "zbrodniarze wojenni" muszą być bezwzględnie ścigani. Rozmowy dotyczyły także utworzenia funduszy na odbudowę Ukrainy.
– Obecność naszych sojuszników to wyraz wsparcia sojuszniczego i politycznego. To Kanada od razu przysłała do Polski swoich żołnierzy, żeby dodatkowo wsparli działania humanitarne – powiedział Andrzej Duda.
Jak dodał, żołnierze kanadyjscy, poza wschodnią flanką NATO, stacjonują również w Szczecinie i Elblągu. – Oni wspierają i budują architekturę naszego bezpieczeństwa – ocenił prezydent.
– Nie jest tajemnicą, że w Kanadzie mieszka wielka mniejszość ukraińska. Obecność Justina Trudeau to także wyraz wsparcia dla nich – zaznaczył Duda.
– Polacy przyjmują uchodźców do swoich domów, ale Kanada wam pomoże. Podwajamy darowizny na rzecz Czerwonego Krzyża. To łącznie 30 mln dolarów – ogłosił Justin Trudeau.
– Brak szacunku ze strony Putina do życia jest nieakceptowalne. Kierujemy wniosek do Trybunału w Hadze. Chcemy ukarać Putina za jego zbrodnie – dodał.
– Dziś przekroczymy próg 1,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy – ogłosił szef polskiej dyplomacji. Jak dodał, konieczne jest zapewnienie ofiarom wojny swobodnego przemieszczania się po Europie.
– Dla tych, którzy szukają miejsca poza Polską, zorganizujemy sprawną logistykę. Zawiązaliśmy nieformalny sztab między MSZ Polski, Niemiec i Francji, żeby zmierzyć się z tym europejskim kryzysem – ogłosił.
Rau zapewnił, że żaden obywatel Ukrainy nie zostanie bez odpowiedniej pomocy. W sprawy migrantów zaangażowała się także Agata Duda, która współpracuje z żoną Joe Bidena, Jill Biden.
– Kanada to państwo, które jest związane z Ukrainą silnymi więzami – wielka wspólnota ukraińska zamieszkuje w Kanadzie. Cieszę się, że w tej trudnej sytuacji pokazujemy jedność sojuszniczą; dziękuję za wsparcie – przekazał Andrzej Duda podczas rozmowy z premierem Kanady Justinem Trudeau.
– Straty są ogromne. Czoło kolumny wpadło w zasadzkę, dowódca zginął – mówi jeden z rosyjskich żołnierzy na nagraniu, które przechwyciła strona ukraińska. O zasadzce w podkijowskich Browarach pisze dla naTemat Anna Świerczek.
Siły zbrojne Ukrainy przekazały, że środowa bitwa w rejonie miasta Browary zakończyła się klęską rosyjskiego oddziału. "Nasze siły niezawodnie bronią stolicy. Będziemy koszmarem wroga, nie damy wytchnienia ani w dzień, ani w nocy" – czytamy w komunikacie.
Władze Estonii nie będą wydawać wiz dla obywateli Rosji. Na Litwie zaś przedłużono stan wyjątkowy do 21 kwietnia. Ograniczono także działalność mediów, które szerzą dezinformację lub propagandę wojenną
Serwis "Politico" przekazał, że w czwartek do Moskwy udał się były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder. Polityk spotka się z Władimirem Putinem, by podjąć działania mediacyjne ws. inwazji na Ukrainę
Zgodnie z podpisanym już dekretem Zełenskiego rosyjskie mienie zostaje przymusowo przejęte przez władze ukraińskie.
– Do Polski przybyła grupa prokuratorów wydelegowanych przez Trybunał w Hadze. Zapewniamy im warunki pracy – ogłosił Andrzej Duda. Prezydent wyjaśnił, że efektem prac będą bardzo poważne akty oskarżenia, które doprowadzą do "skazania zbrodniarzy wojennych bandyckiej rosyjskiej napaści na Ukrainę".
To była pierwsza wizyta premiera Kanady w Polsce. Polityk odbędzie rozmowę także Kamalą Harris. "Te ciemne dni potrzebują naszej solidarności. Rozmawialiśmy o NATO i pomocy humanitarnej dla Ukrainy" – przekazał Morawiecki.
Mer Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że od początku inwazji stolicę Ukrainy opuściła połowa mieszkańców. Jak dodał, miasto stało się twierdzą.
Tymczasem, ONZ przekazała, że zaatakowany kraj opuściło łącznie 2 316 002 obywateli
W Belwederze za kilka minut ruszy konferencja prasowa Kamali Harris i Andrzeja Dudy. Spotkanie między przedstawicielami Polski a USA odbyło się w dobrej atmosferze.
– Te działania militarne noszą cechy ludobójstwa. Jeśli strzela się rakietami w osiedla mieszkalne, bombarduje się szpital położniczy, to jest to barbarzyństwo noszące cechy ludobójstwa, eliminacji narodu – powiedział Andrzej Duda.
– Widzieliśmy zdjęcia zwykłych ludzi zapewniających wsparcie i godność dla zupełnie obcych im osób – dodała Kamala Harris.
– Jesteśmy świadkami okrucieństw o niewyobrażalnych proporcjach. Szpital położniczy, szpital dziecięcy... Ten akt przemocy jest nieusprawiedliwiony – przekazała wiceprezydentka USA.
– Jesteśmy gotowi, żeby bronić każdego centymetra terytorium NATO. Poważnie przyjmujemy, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich – zaznaczyła wiceprezydentka USA.
Do Polski skerowano kolejnych 4,7 tysięcy żołnierzy z USA. – Dwa systemy Patriot także zostały dostarczone do Polski – ogłosiła Kamala Harris.
"Wróg próbuje przywrócić zdolność wojskową jednostkom, które poniosły znaczne straty, przegrupowuje się i próbuje zablokować Kijów z zachodu i południowego-zachodu" – przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy w oficjalnym raporcie.
"W jaki sposób można walczyć z putinowską propagandą? Trzech Polaków, w ramach kampanii "To Russia from Love", postanowiła zwalczać rosyjską dezinformację za pomocą najpopularniejszego na świecie serwisu randkowego" – pisze dla naTemat Anna Świerczek.
– Nie wierzę i nie chcę wierzyć, że może dojść do wojny nuklearnej – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji. Ławrow skłamał, mówiąc, że Putin nie prowadzi inwazji na Ukrainę, a jedynie kieruje "operacją specjalną".
– Rozmawialiśmy o tematach humanitarnych. Wyjaśniliśmy, jakie działania są podejmowane przez naszych wojskowych na miejscu, żeby ułatwić życie cywilom – powiedział szef rosyjskiego MSZ.
– Cywile stali się zakładnikami. Są wykorzystywani przez bataliony ochotników jako żywe tarcze – zarzucił Ławrow.
– Przypomnieliśmy, że podczas poprzedniej rundy negocjacji strona rosyjska przekazała konkretne propozycje, które w formie dokumentu zostały przekazane do Kijowa – dodał.
Przypomnijmy, że w ramach ostatniego "ułatwiania życia cywilom" zbombardowano szpital dziecięcy w Mariupolu. 17 osób zostało rannych. W wyniku nalotu zginęły 3 osoby, w tym jedno dziecko.
W okolicach Czernihowa jedna z jednostek północnego dowództwa operacyjnego zniszczyła dywizję Iskander-M, która strzelała do cywilów – poinformowało Dowództwo Operacyjne "Północ".
– To spotkanie nie było proste. Minister Ławrow wypowiadał się o Ukrainie tak, jak zawsze, a ja zrobiłem wszystko, żeby znaleźć rozwiązanie dyplomatyczne dla tej tragedii humanitarnej – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.
– Najbardziej tragiczna sytuacja występuje w Mariupolu. Miasto jest bombardowane z powietrza. Jest uderzane ogniem artyleryjskim. Chciałem wyjść z tego spotkania z decyzją o zorganizowaniu korytarza humanitarnego z Mariupola dla cywilów – dodał Kułeba.
– Minister Ławrow nie miał możliwości zobowiązać się do tego, ale przekaże moje informacje odpowiednim organom – przekazał.
Strona ukraińska wyraziła gotowość do kolejnych spotkań wysokiego szczebla ze stroną rosyjską. – Ministrowie spraw zagranicznych mają mandat do negocjowania pokoju – zaznaczył.
"Wspaniała symfonia, która spotkała kolejną kolumnę okupantów ukraińskich kanonierów 30. OMBR" – napisali na Twitterze przedstawiciele ukraińskich sił zbrojnych.
"Po 2 tyg. wojny nie wiemy jeszcze, czym zakończy się ona dla Ukrainy, ale widać co czeka Rosję: totalitaryzacja/faszyzacja systemu władzy i życia społecznego, załamanie gospodarcze, w tym systemowa zapaść technologiczna (decoupling z Zachodem), wasalizacja w relacjach z Chinami" – przekazał dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt.
– To bardzo ważne, żeby wzmocnić naszą wschodnią flankę NATO. Ukraińcy walczą również o naszą wolność. Dziękuję za pani odważną decyzję dot. embargo na rosyjski gaz i ropę – powiedział Morawiecki
– Nie ma wątpliwości co do tego, że jesteśmy w pełni zjednoczeni, także w sprawie Ukrainy. Będziemy bronić suwerenności i integralności terytorialnej. Polacy robią niesamowite rzeczy. Przekazuję podziękowania od narodu amerykańskiego – powiedziała Kamala Harris
Ukraińskie siły zbrojne poinformowały, że do 10 marca Rosja straciła: 12 tys. żołnierzy, 335 czołgów, 1105 maszyn pancernych, 123 systemów artyleryjskich, 56 sztuk RSZV / MLRS, 29 systemów przeciwlotniczych, 49 samolotów, 81 helikopterów, 526 pojazdów wojskowych, 3 okręty i 60 cystern
Wiceprezydentka USA wylądowała w Polsce w minioną środę. W czwartek o 10.10 spotka się z Mateuszem Morawieckim. Tuż po rozmowie z premierem przedstawicielka Stanów Zjednoczonych zostanie przyjęta przez Andrzeja Dudę. Harris jeszcze w tym tygodniu złoży wizytę w Rumunii.
Jak poinformowała Agencja NEXTA w tureckim mieście Antalya zaczęło się spotkanie szefów ukraińskiej i rosyjskiej dyplomacji. To pierwsze tego typu spotkanie urzędników wysokiego szczebla od początku inwazji na Ukrainę.
"Rosjanie obrócili dom tego mężczyzny w ruinę, zabijając jego 12-letnią córkę, żonę, jej przyjaciółkę, dwóch zięciów i teściową. Ocalały tylko jego wnuki i kot" – przekazała za CNN ukraińska dziennikarka Iryna Matviyishyn.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski przybyło 1,43 mln uchodźców. Poprowadzono także 141 tys. odpraw granicznych dla osób wracających do atakowanego kraju.
W obwodzie kijowskim doszło do zlikwidowania kolejnego rosyjskiego czołgu. Stolica Ukrainy wciąż nie została zdobyta przez Rosję.
Obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi – przekazała w czwartek Państwowa Agencja Atomistyki. Nie odnotowano zadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej.
Minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu spotkał się w Antalyi z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułebą. Jak wiadomo, planowane są dalsze negocjacje w Turcji z Siergiejem Ławrowem, ministrem spraw zagranicznych Rosji.
"Uczestniczyłem w spotkaniu dwustronnym z ministrem Dmytro Kułebą z Ukrainy, które odbyło się przed spotkaniem trójstronnym" – napisał Cavusoglu na Twitterze.
Władimir Putin miał stracić cierpliwość, gdy dowiedział się, że lotnisko w Winnicy zostało ostrzelane przez najcenniejsze rosyjskie rakiety. Zdjęcia satelitarne dowodzą bowiem, że mimo użycia kosztownego sprzętu, pas startowy pozostał nienaruszony.
"Nocą, w wyniku kolejnego ostrzału małej wioski Slobozhanske w gminie Balakliia w dystrykcie Izium, pocisk uderzył w prywatny dom. W wyniku zniszczenia budynku pod gruzami zginęły 4 osoby: 2 kobiety i 2 dzieci. 5-letniej dziewczynce udało się przeżyć. Została ranna. Zespół lekarzy hospitalizował ją w szpitalu w Pierwomajsku" – przekazaly ukraińskie służby cytowane przez agencję Ukrinform.
W środę w Mariupolu pochowano ludność cywilną w masowych grobach – podała Nexta. Ze względu na nieustanny ostrzał miasta niemożliwe było zorganizowanie tradycyjnych pogrzebów
Ukraina oskarża Rosję o zbombardowanie szpitala dziecięcego w oblężonym mieście Mariupol – podaje Reuters.
W nocnym ostrzale Ochtyrki w północno-wschodniej Ukrainie zginęło trzech cywili – dwie kobiety i 13-letni chłopiec – podała Nexta.
Ukraińska marynarka pokazała nagranie, na którym widać, jak wygląda niszczenie rosyjskich pojazdów opancerzonych przez bayraktara, drona tureckiej produkcji. Ukraińska armia z powodzeniem wykorzystuje te urządzenia od początku inwazji.
Armia powstrzymuje rosyjską ofensywę w Ukrainie – przekazał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych na Facebooku. Jak poinformowano, na niektórych odcinkach rosyjskie oddziały straciły swoją siłę bojową i obecnie są zmuszone wprowadzać tam rezerwy.
Rosjanie ostrzelali jeden z bloków mieszkalnych w osadzie Rohan należącej do regionu Charków. W wyniku tych działań pali się mieszkanie (lub mieszkania) – podała Nexta.
Dzień dobry. To już 15. dzień rosyjskiej inwazji. Śledźcie z nami na żywo to, co dzieje się w Ukrainie.