Bezzałogowy dron produkcji ZSRR rozbił się w stolicy Chorwacji
Bezzałogowy dron produkcji ZSRR rozbił się w stolicy Chorwacji Fot. Cityintel / Twitter
Reklama.
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
  • 10 marca w parku pod Zagrzebiem doszło do tajemniczej eksplozji
  • Sprawą zajęła się Chorwacka Rada Bezpieczeństwa Narodowego
  • Do bezzałogowego drona rozpoznawczego wyprodukowanego w czasach ZSRR nie przyznaje się ani Rosja, ani Ukraina
  • Tajemniczy obiekt latający rozbił się pod Zagrzebiem nad jeziorem Jarun. Chorwackie media podają, że w miejscu upadku maszyny powstał kilkumetrowy krater, a jej elementy rozproszone są na dość sporym terenie. – Nikt nie zginął, mieliśmy szczęście. To duży samolot – oznajmił burmistrz miasta Tomislav Tomasevic.
    Według chorwackiego rządu, cytowanego przez media, obiektem była bezzałogowa, odrzutowa jednostka rozpoznawcza o długości kilkunastu metrów, której produkcja niegdyś odbywała się na terenie ZSRR.

    Oficjalnie tylko ukraińskie wojsko nadal stosuje ten model jednostki rozpoznawczej. Natomiast Ukraina zaprzecza, żeby maszyna pochodziła z jej armii. Podobnie do sprawy podeszła Rosja, która zdementowała rosyjskie pochodzenie tego obiektu.
    Prezydent Zoran Milanowicz twierdzi, że upadek maszyny na terytorium Chorwacji jest raczej przypadkiem, aniżeli celowym działaniem któregokolwiek z państw. Milanowicz zwrócił się do obywateli o zachowanie spokoju, zaznaczając, że takie sytuacje się zdarzają podczas konfliktów zbrojnych.
    Pomimo to, sytuacja została przedstawiona sojusznikom Traktatu Północnoatlantyckiego. Chorwacja zwróciła się do NATO zaznaczając, że gdyby jednostka miała przylecieć z okolic Ukrainy, musiałaby niepostrzeżenie przemieścić się w przestrzeni powietrznej Węgier.

    Siejący postrach wśród Rosjan dron Bayraktar

    Bayraktar TB2 to dron typu BSP, co oznacza bezzałogowy system powietrzny. Pierwotnie wykorzystywany do przeprowadzania stałej obserwacji terenu. Natomiast w Ukrainie tę jednostkę wykorzystuje się do przeprowadzania ataków na kolumny rosyjskich pojazdów.
    Umowę na zakup pierwszych dronów Bayraktar Ukraina zawarła już w 2018 roku. Obecnie posiada wiele sztuk tej broni, niektóre źródła szacują, że w ukraińskiej armii może być ich nawet 48. Za produkcję tego rozwiązania odpowiada turecka firma Bayraktar Makina.
    Okazuje się, że przeprowadzanie ataków za pomocą bezzałogowych dronów Bayraktar charakteryzuje się wysoką skutecznością. Na początku marca pojawiły się informacje, że ukraińskim żołnierzom przy pomocy drona tureckiej produkcji udało się zniszczyć w obwodzie sumskim aż 180 jednostek rosyjskiej armii.
    Czytaj także:

    Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut