Babcia przyjechała do Polski z 12-letnią wnuczką, by schronić się przed wojną. Niestety kobieta zmarła po kilku dniach z przyczyn naturalnych i tym samym dziewczynka została w naszym kraju bez opieki. Wolą rodziny było zabranie zarówno dziewczynki, jak i urny z prochami jej zmarłej babci do Ukrainy.
Na terenie powiatu ostrowieckiego zmarła obywatelka Ukrainy, która przyjechała do Polski wraz z wnuczką
Kobieta była jedyną opiekunką 12-letniej dziewczynki
Władze Ostrowca Świętokrzyskiego chciały zorganizować pogrzeb Ukrainki na koszt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Ostatecznie jednak do niego nie doszło
Jak podaje kielecka "Gazeta Wyborcza", kobieta, która przyjechała razem z 12-letnią wnuczką do Polski, znalazła schronienie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Niestety po kilku dniach zmarła z przyczyn naturalnych, a dziewczynka pozostała w obcym kraju sama.
– To wielki dramat. Oczywiście zaoferowaliśmy pomoc, zaopiekowaliśmy się dziewczynką – zrelacjonowała gazecie starosta ostrowiecka Marzena Dębniak.
Na początku zakładano, że babcia spocznie w Ostrowcu, a ceremonia odbędzie się na koszt miasta. – Rozważano nawet spopielenie zwłok, dzięki czemu po zakończeniu wojny rodzina mogłaby zawieźć urnę na Ukrainę – mówiła starosta Dębniak. Tak się jednak nie stało.
Z informacji Onetu wynika, że wolą rodziny było zabranie zarówno dziewczynki, jak i urny z prochami jej zmarłej babci do Ukrainy. Do Ostrowca Świętokrzyskiego przyjechała już mama dziewczynki, która zajmuje się formalnościami.
Wspomnijmy, że do Polski trafiło już ponad 1,8 mln osób uciekających przed wojną. Marzena Dębniak podkreśliła, że na obecną chwilę niemożliwe jest policzenie, ilu uchodźców znalazło schronienie w poszczególnych powiatach i miastach.
W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowe przepisy weszły w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.
Ustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji.
Uchodźcy z Ukrainy będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. Będą także mogli podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotne. Uczniowie i studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach.
Jak informowaliśmy w naTemat, uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.