Kończą się możliwości szybkich dostaw broni od Bundeswehry. Berlin ma inny pomysł na pomoc Ukrainie
redakcja naTemat
19 marca 2022, 17:26·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 marca 2022, 17:26
Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht powiedziała, że na wyczerpaniu są możliwości przekazywania z zasobów Bundeswehr broni, którą w prosty sposób mogą użyć Ukraińcy. Jednak toczą się rozmowy dotyczące zakupu przez RFN odpowiedniego uzbrojenia dla Ukrainy bezpośrednio od producentów.
Możliwe, że niemiecka Bundeswehra nie przekaże już więcej własnej broni walczącym Ukraińcom
Minister obrony Christine Lambrecht oświadczyła, że kończą się te rezerwy niemieckiej armii, z których łatwo mogą korzystać ukraińscy żołnierze
Rząd w Berlinie ma jednak inny pomysł na dozbrojenie żołnierzy odpierających putinowską agresję
Lambrecht: Kończą się rezerwy Bundeswehry, które można wysłać na Ukrainę
Szefowa niemieckiego resortu obrony Christine Lambrecht na antenie radia Deutschlandfunk powiedziała, że rezerwy broni, którą armia niemiecka mogłaby przekazać Ukrainie, są na wyczerpaniu. Chodzi tutaj o ten rodzaj sprzętu, z którego Ukraińcy mogliby skorzystać bez wcześniejszych szkoleń i budowy specjalistycznego zaplecza.
Jednocześnie Lambrecht zaznaczyła, że sprawdzane są "inne możliwości". W niemieckim rządzie toczą się obecnie rozmowy na temat zakupu broni dla Ukrainy bezpośrednio od producentów.
– Jeśli jednak broń zostanie zakupiona od niemieckich firm w celu dostarczenia jej na Ukrainę, to nie będzie to z pewnością droga, która wiedzie przez ministerstwo obrony – podkreśliła Lambrecht. Szefowa niemieckiego resortu obrony zastrzegła, że ewentualne zakupy tego rodzaju będą realizowane przez ministerstwo gospodarki, które jest odpowiedzialne za eksport broni.
Wsparcie Ukrainy przez Niemcy
Na samym początku wojny w Ukrainie, Niemcy nie decydowały się na wysyłanie broni Ukrainie, w deklaracjach padała jedynie możliwość dostarczenia hełmów. Później Olaf Scholz zapowiedział jednak konkretne wsparcie ukraińskich wojsk w walce z Rosją.
Niemcy postanowiły przekazać Ukrainie blisko 1000 sztuk postradzieckiej broni przeciwpancernej oraz 500 pocisków Stinger, czyli sprzętu, który jest w powszechnym użytku podczas wojny za wschodnią granicą. Później niemieckie władze zdecydowały o wsparciu Ukrainy dodatkową amunicją.
Szef NATO o kluczowej roli Niemiec
– Niemieckie przywództwo jest bardzo ważne teraz, kiedy przed nami jest ten bardzo trudny moment dla bezpieczeństwa naszego kontynentu – wskazywał niedawno sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Jak podkreślił, Niemcy podejmują coraz to nowe działania, aby pomóc w ochronie innych członków Sojuszu. – Setki nowych żołnierzy zostały wysłane na Litwę do grupy bojowej, na czele której stoją Niemcy. Spotkałem się tam również z niemieckimi pilotami. Niemcy dokonały przerzutu systemu Patriot do Polski, niemieckie okręty wojenne wykonują misje patrolowe dla NATO w regionie Morza Bałtyckiego – wyliczał.
Stoltenberg zauważył, jest to odpowiedź rządu RFN na sytuację kryzysową, jaka ma miejsce obecnie w Europie. – Dziękuję za wasze silne zaangażowanie w NATO – podsumował, dodając, że Niemcy planują duże wydatki na obronność, co będzie skutkowało również wzmocnieniem całego Sojuszu.