Reklama.
To już 25. dzień wojny w Ukrainie. Według najnowszych informacji od 24 lutego do 18 marca odnotowano 2446 ofiar cywilnych w wyniku zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę: 847 zabitych, w tym 64 dzieci; 1399 rannych, w tym 78 dzieci, głównie w wyniku ostrzału i ataków lotniczych. Faktyczna liczba ofiar jest znacznie wyższa.
"USA zobowiązują się wspierać swoich sojuszników z NATO, jeśli ci rozmieszczą wojska w Ukrainie, ale wykluczają rozmieszczenie swoich wojsk" - poinformował współpracujący m.in. z "The Washington Post" publicysta Samuel Ramani.
Dalej cytuje on ambasadorkę USA przy ONZ, która miała stwierdzić, że "inne kraje NATO mogą zdecydować, że chcą rozmieścić wojska w Ukrainie i to będzie decyzja, którą same podjęły". - Nie chcemy eskalować tego w wojnę ze Stanami Zjednoczonymi, ale będziemy wspierać naszych sojuszników z NATO - miała dodać.
Korespondencji zachodnich mediów z Kijowa donoszą o potężnym wybuchu słyszanym w stolicy Ukrainy.
Do wczesnych godzin porannych 21 marca strona ukraińska ma czas, aby odpowiedzieć siłom putinowskim na propozycję ewakuacji Mariupola.
Zgodnie z założeniami rosyjskiej oferty, od godz. 9:30 czasu lokalnego miałoby nastąpić zawieszenie broni, a następnie w godz. 10:00-12:00 wojska ukraińskie dostałyby czas na wycofanie się z miasta.
Od poniedziałkowego południa miałaby nastąpić właściwa ewakuacja, polegająca na tym, że osoby chętne do ucieczki na wschód trafiłby w ręce sił rosyjskich, a uchodźcy zmierzający na zachód mieliby być prowadzeni przez stronę ukraińską.
Jak potwierdziła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenedyktowa, sześć państw europejskich otworzyło śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Chodzi tutaj o Polskę, Niemcy, Szwecję, Słowację, Estonię oraz Litwę.
"Ściśle z nimi współpracujemy, aby ułatwić wymianę informacji i dowodów" - poinformowała Wenedyktowa.
Strona ukraińska potwierdza, że dojdzie do częściowej rotacji personelu obsługującego elektrownię jądrową w Czarnobylu. 46 ochotników zdecydowało się zastąpić dotychczasowych techników i strażników, którzy od 24 lutego nieprzerwanie pracowali pod rosyjską okupacją tego miejsc newralgicznego dla bezpieczeństwa całej Europy.
"Brutalna agresja przeciwko Ukrainie nie ustaje, bezsensowna masakra, w której każdego dnia powtarza się rzeź i okrucieństwa. Nie ma na to żadnego uzasadnienia! Błagam społeczność międzynarodową, aby naprawdę zaangażowała się w zakończenie tej odrażającej wojny" - wezwał papież Franciszek.
Rzeczniczka prasowa Białego Domu poinformowała, że dodatkowe szczegóły dotyczące podróży prezydenta USA Joe Bidena do Europy zostaną ogłoszone jeszcze w niedzielę.
"Wyjazd będzie koncentrował się na dalszym mobilizowaniu świata w obronie narodu ukraińskiego i przeciwko inwazji prezydenta Putina na Ukrainę, ale nie ma planów wyjazdu na Ukrainę" - podkreśliła Jen Psaki.
Także przemówienie w Knesecie nie obyło się bez przytyków wobec gospodarzy. - Można długo zadawać pytania, czemu Izrael nie wprowadził sankcji wobec Rosji. Jednak szanowni bracia i siostry, my podjęliśmy naszą decyzję. 80 lat temu ratowaliśmy Żydów. Teraz wy też macie taki wybór - stwierdził Wołodymyr Zełenski.
Kolejny raz prezydent Ukrainy zasugerował także, że Izrael nie chce przekazać jego państwu słynnej Żelaznej Kopuły. - Wasza obrona przeciwrakietowa jest najlepsza na świecie. Wasz sprzęt jest jednym z najsilniejszych, a wy jesteście jednymi z najlepszych wojowników. Jesteście w stanie ratować naród ukraiński i nasze życie - mówił.
W tym kontekście należy przypomnieć, że zarówno izraelscy, jak i NATO-wscy eksperci od początku wojny w Ukrainie wskazują, iż Żelazna Kopuła nie jest systemem do łatwego przeniesienia. W Izraelu sama kalibracja trwała latami. Dodatkowo Żelazna Kopuła chroni dziś państwo o znacznie mniejszej powierzchni niż Ukraina.
- Nie muszę was przekonywać, jak bardzo przeplatała się nasza historia - Ukraińców i Żydów - mówi prezydent Ukrainy podczas wystąpienia online w izraelskim Knesecie.
Dużą demonstrację solidarności z Ukrainą w niedzielę zorganizowano w Erewaniu. Takie zachowanie obywateli Armenii jest tym bardziej pozytywnie zaskakujące, że ich rząd utrzymuje bliską współpracę z Rosją, a podczas inwazji na Ukrainę miał wspierać wojska putinowskie, pozwalając na przerzuty przez swoje terytorium.
Jak za ustaleniami agencji Reuters donoszą tureckie media, USA mają zabiegać o to, aby rząd w Ankarze przekazał Ukrainie swoje systemy obrony przeciwlotniczej S-400.
Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż tę nowoczesną broń Turcja kilka lat temu zakupiła od... Rosji. Putinowski reżim chełpił się wówczas tą inwestycją i odrzucał wewnątrzrosyjską krytykę w sprawie tego, że przekazano nowoczesną technologię krajowi NATO-wskiemu.
Jak donosi "Ukraińska Prawda", władze Francji zamroziły kolejne 22 mld euro aktywów, które należały do rosyjskiego banku centralnego.
- Jestem gotowy do negocjacji z Putinem, ale jeśli się nie powiodą, może to oznaczać III wojnę światową - zagroził w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z amerykańską stacją CNN.
Rosyjscy okupanci na demonstracje zaczęli odpowiadać brutalnymi pacyfikacjami.
Ryzyko inwazji na Wołyń jest coraz wyższe. Do ataku ma dojść z terytorium Białorusi
Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o jednolitym nadawaniu dla wszystkich ukraińskich kanałów telewizyjnych podczas stanu wojennego.
– Polska na szczycie NATO w Brukseli formalnie zgłosi propozycję misji pokojowej w Ukrainie wraz ze szczegółowym pakietem rozwiązań - poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Alarmy o nalotach w prawie każdym regionie Ukrainy
Pułk Azow poinformował, że Mariupol został ostrzelany przez cztery okręty rosyjskiej marynarki wojennej.
Ostatnie działania Jarosława Kaczyńskiego ws. konfliktu toczącego się w Ukrainie zostały zauważone w zachodniej prasie. Prezes Prawa i Sprawiedliwości doczekał się nawet felietonu na swój temat w "The New York Times". Lider Zjednoczonej Prawicy nie będzie jednak z tego zadowolony.
Radio Swoboda, które powołuje się na informacje z Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa, przekazało, że oddziały Kadyrowa zostały przez Białoruś ewakuowane do Czeczenii. Powodem takiej decyzji miały by ogromne straty wśród żołnierzy.
Siły rosyjskie twierdzą, że drugi dzień z rzędu użyły pocisków hipersonicznych – informuje agencja AFP, powołując się na rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Część mieszkańców lewobrzeżnej dzielnicy Mariupola jest przymusowo usuwana do Rosji – informuje Rada Miasta Mariupol.
Od początku wojny w Ukrainie zginęło 115 dzieci, a ponad 140 zostało rannych. Informację tę przekazała dziś Prokuratura Generalna Ukrainy.
2 080 978 - tyle osób od 24.02 wjechało do Polski z Ukrainy
Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron dotarł z soboty na niedzielę do Polski z pomocą humanitarną dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
1120 numerów PESEL nadali w sobotę warszawscy urzędnicy w punkcie na Stadionie Narodowym. To liczba porównywalna z tym, ile wszystkie urzędy dzielnicowe wydały pierwszego dnia składania wniosków. Punkt na Narodowym będzie czynny także dziś od 8.00 do 16.00.
Rosyjscy okupanci świadomie wprowadzają surowy reżym administracyjno-policyjny, stwarzając warunki dla kryzysu humanitarnego na zajętych terenach – ocenił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Córka Dmitrija Pieskowa o sankcjach wobec niej: "Wydaje mi się to całkowicie niesprawiedliwe i nierozsądne. Byłam bardzo zaskoczona, bo dziwne jest nakładanie sankcji na osobę, która ma 24 lata i nie ma nic wspólnego z sytuacją”.
"Od 24 lutego do 18 marca odnotowaliśmy 2446 ofiar cywilnych w wyniku zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę: 847 zabitych, w tym 64 dzieci; 1399 rannych, w tym 78 dzieci, głównie w wyniku ostrzału i ataków lotniczych. Faktyczna liczba ofiar jest znacznie wyższa" - napisano na profilu ONZ Prawa Człowieka w Ukrainie.