nt_logo

Bolesny sondaż dla PiS. Spory wzrost poparcia dla opozycji

redakcja naTemat

23 marca 2022, 14:09 · 2 minuty czytania
Najnowszy sondaż Kantar Public pokazuje, że różnica między PiS a Koalicją Obywatelską jest już minimalna i wynosi tylko 3 punkty procentowe. Jeśli w przyszłych wyborach KO, Lewica i Polska 2050 utrzymałyby takie wyniki, to Prawo i Sprawiedliwość będzie miało duże powody do obaw.


Bolesny sondaż dla PiS. Spory wzrost poparcia dla opozycji

redakcja naTemat
23 marca 2022, 14:09 • 1 minuta czytania
Najnowszy sondaż Kantar Public pokazuje, że różnica między PiS a Koalicją Obywatelską jest już minimalna i wynosi tylko 3 punkty procentowe. Jeśli w przyszłych wyborach KO, Lewica i Polska 2050 utrzymałyby takie wyniki, to Prawo i Sprawiedliwość będzie miało duże powody do obaw.
Jarosław Kaczyński nie będzie zadowolony z wyników najnowszego sondażu. Fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

 • Kantar Public opublikował najnowszy sondaż partyjny.
 • Wynika z niego, że przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad KO zaczyna znacząco topnieć.
 • Nie widać zatem zwiększonego "efektu gromadzenia się wokół flagi".

Najnowszy sondaż partyjny

Według pierwszego od wybuchu wojny w Ukrainie sondażu partyjnego Kantar Public bardzo wyraźnie zmalała różnica między Prawem i Sprawiedliwością a Koalicją Obywatelską. Jest to bardzo ważny sygnał, bo wielu komentatorów wskazywało, że wojna u wschodniego sąsiada i poczucie zagrożenia, wpłynie pozytywnie na poparcie dla partii rządzącej. Stało się inaczej, to Koalicja Obywatelska i Lewica odnotowały wzrost poparcia.

Prawo i Sprawiedliwość od Koalicji Obywatelskiej dzieli już tylko 3 punkty procentowe. Gdyby wybory odbyły się w marcu, to na partię rządzącą zagłosowałoby 30 proc. Polaków. Głos na Koalicję Obywatelską oddałoby 27 proc., a trzecia siła, czyli Polska 2050 osiągnęła poparcie na poziomie 9 proc.

Czytaj także: Z tego sondażu prezes nie będzie zadowolony. PiS ma problem z wojną w Ukrainie

Względem sondażu z lutego, PiS i Polska 2050 utrzymały poparcie na tym samym poziomie, a Koalicja Obywatelska odnotowała wzrost o 2 punkty procentowe.

Sondaż: Kto na dalszych miejscach?

Poza czołowymi miejscami uplasowała się Lewica z 7-proc. poparciem oraz Konfederacja, otrzymując 5 proc. głosów. Lewica w marcowym sondażu odnotowała wzrost o 2 pkt procentowe, Konfederacja zaś bardzo duży spadek – aż o 5 pkt proc. Według najnowszego sondażu do Sejmu nie dostałyby się PSL- Koalicja Polska osiągając 3 proc. i ugrupowanie Kukiz’15 z 2 proc. głosów. Zabrakłoby też miejsca dla Porozumienia Jarosława Gowina (1 proc. głosów). Na AgroUnię chciałby głosować mniej niż co setny badany.

Warto też zwrócić uwagę, że przy tym układzie poparcia, jeśli w przyszłych wyborach KO, Lewica i Polska 2050 stworzą wspólną listę, to Prawo i Sprawiedliwość będzie miało duże powody do obaw.

Sondaż Kantar Public

Szczegółowe wyniki marcowego sondażu Kantar Public wraz z informacją o zmianie poparcia względem poprzedniego miesiąca:

 • Zjednoczona Prawica – 30 proc.
 • Koalicja Obywatelska27 proc. (+2 pkt. proc.)
 • Polska 2050 – 9 proc.
 • Lewica – 7 proc. (+ 2 pkt. proc.)
 • Konfederacja – 5 proc. (-3 pkt. proc.)
 • PSL – 3 proc. (-1 pkt. proc.)
 • Kukiz'15 – 2 proc.
 • Porozumienie – 1 proc.

Sondaż – komentarz Kantar Public

Urszula Krassowska z ośrodka badania opinii publicznej Kantar Public w omówieniu zaznaczyła, że w czasie wojny w Ukrainie nie obserwujemy znaczących zmian w poparciu partii politycznych. "Prawo i Sprawiedliwość w lutym odrobiło straty z poprzednich miesięcy i w marcu pozostaje na tym samym poziomie. Nie widać zatem zwiększonego "efektu gromadzenia się wokół flagi" – ocenia ekspertka.

Warto jednak zwrócić uwagę na duży wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, może oznaczać, że Polacy w tych ciężkich czasach będą woleli ulokować społeczne poczucie bezpieczeństwa po stronie partii opozycyjnych.

Czytaj także: https://natemat.pl/403021,zjednoczona-prawica-z-poparciem-34-6-proc-kaczynski-nie-bedzie-zadowolony