nt_logo

Co warto zobaczyć w Pieninach? Fotograf krajobrazu poleca najlepsze miejscówki i pokazuje zdjęcia

Wiktor Baron

04 kwietnia 2022, 16:01 · 3 minuty czytania
Pieniny to jedne z najpiękniejszych i cieszących się największą popularnością wśród turystów pasm górskich w Polsce. Dla niektórych Pieniny to najpiękniejsze góry wapienne jakie występują w naszym kraju. Przez nie przepływa rzeka Dunajec. Codziennie organizowane są tak zwane spływy Dunajcem, albo kajakiem albo pontonem. Nie jest to usługa droga, więc warto z niej korzystać. Co warto zobaczyć w Pieninach? Na co zwrócić uwagę? Wskazówki znajdziecie w poniższym artykule.


Co warto zobaczyć w Pieninach? Fotograf krajobrazu poleca najlepsze miejscówki i pokazuje zdjęcia

Wiktor Baron
04 kwietnia 2022, 16:01 • 1 minuta czytania
Pieniny to jedne z najpiękniejszych i cieszących się największą popularnością wśród turystów pasm górskich w Polsce. Dla niektórych Pieniny to najpiękniejsze góry wapienne jakie występują w naszym kraju. Przez nie przepływa rzeka Dunajec. Codziennie organizowane są tak zwane spływy Dunajcem, albo kajakiem albo pontonem. Nie jest to usługa droga, więc warto z niej korzystać. Co warto zobaczyć w Pieninach? Na co zwrócić uwagę? Wskazówki znajdziecie w poniższym artykule.
Autorem wszystkich zdjęć w tekście jest Wiktor Baron.

Trzy Korony

Trzy Korony, to obok Sokolicy, najbardziej spektakularny szczyt w Pieninach i równocześnie jeden z symboli regionu. Charakterystyczną skalną koronę tworzy pięć turni szczytowych. Najwyższa z nich to Okrąglica, licząca 983 m, na której znajduje się platforma widokowa – rozciąga się z niej przepiękna panorama na dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce i Tatry. To widok zapierający dech w piersiach!


Wysoki Wierch

Wysoki Wierch (898 m n.p.m.) w grzbiecie Małych Pienin jest charakterystyczną, wyniosłą, bezleśną kopulastą kulminacją. W pobliżu wierzchołka przechodzi żółty szlak turystyczny ze Szlachtowej na Słowację do wsi Velky Lipnik. Szlak niebieski trawersuje kopułę szczytową dość nisko, od północnego wschodu. Przy nim na północ od szczytu stoi duży, ogrodzony szałas pasterski (latem prowadzony jest tu ograniczony wypas). Z trawiastego, wypłaszczonego wierzchołka Wysokiego Wierchu rozpościera się wspaniała dookolna panorama obejmująca m.in. Beskid Sądecki, centralną część Małych Pienin, grupę Wiaternego Wierchu i Magurę Spiską na Słowacji, Pieniny Właściwe, wschodnią część Gorców i Tatry.

Sokolica

Sokolica (747 m n.p.m.) to jeden z najpiękniejszych szczytów w Pieninach. Jego dominujący wierzchołek wznosi się sterczącą skałą na wysokość około 300 m ponad poziom Dunajca, który tworzy tu malowniczy, kręty przełom, po którym prowadzone są popularne spływy tratwami flisackimi, a także sportowe kajakami i pontonami. Administracyjnie Sokolica przynależy do miejscowości Krościenko nad Dunajcem.

Polana Pod Wysoką

Na północnych zboczach najwyższego szczytu Pienin – Wysokiej – znajduje się Polana pod Wysoką. Położona na wysokości 1310 m n.p.m. umożliwia podziwianie pięknej panoramy o wysokogórskim charakterze, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi fotografii krajobrazowej. Z polany można dostrzec m.in. okoliczne szczyty Małych Pienin, zalesiony szczyt Homole czy też Beskid Sądecki z Radziejową. Polana pod Wysoką jest wyjątkowym miejscem ze względu na jeszcze jedną rzecz. Obecnie w Tatrach Słowackich nie można rozbijać namiotów, a wyjątek od tej reguły stanowi baza namiotowa „Pod Wysoką” znajdująca się w dolnej części polany. Składa się na nią aż 15 podestów pod namioty, a także miejsce ogniskowe z zadaszeniem.

Dolina Białej Wody

Dolina Białej Wody to największa dolina w rejonie Pienin, przez wielu fotografów postrzegana również za najpiękniejszą. Jej dominującym elementem są strzeliste szczyty i wysokie ściany, które robią ogromne wrażenie i to one zadecydowały, że Dolina Białej Wody znalazła się w niniejszym zestawieniu. Zachwycali się nią również znani poeci, w tym Adam Asnyk i Tadeusz Boy, a sam Kazimierz Tetmajer w 1888 roku przyznał, że chciałby zostać pochowany w tym miejscu, a konkretniej na kamieniu, gdzie rośnie kilka smutnych czarnych świerków. Wykonane w Dolinie Białej Wody zdjęcia w pełni ukażą kwintesencję tego wyjątkowego miejsca.

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy to średniowieczna twierdza zlokalizowana na prawym brzegu jeziora Czorsztyńskiego, znana również jako Zamek Dunajec. Zamek został zbudowany na początku XIV wieku na miejscu dawnych fortyfikacji. Pierwsza wzmianka o zamku Dunajec w dokumentach odnotowana zostaje w 1325 r. W XIV wieku warownia była bardzo ważnym ośrodkiem polsko-węgierskich stosunków. Rozwiązywano tu choćby problemy finansowe pomiędzy polskimi i węgierskimi królami.

Przełom Białki Tatrzańskiej

Podczas pobytu w Białce Tatrzańskie warto wyjąć aparat z futerału, ponieważ przed naszymi oczami ukażą się jedne z najpiękniejszych widoków w całych Pieninach. Wyjątkowy krajobraz ukształtowany przez zakola rzeki Białki dosłownie zapiera dech w piersiach. Rzekę z każdej strony otaczają bujne lasy i formacje skalne z trzema jaskiniami. Z tego miejsca można również dostrzec Tatry, co stwarza wiele możliwości stworzenia ciekawych kadrów.

Dursztyn i Granderus

Grandeus to niepozorne wzniesienie na wysokości 802 m n.p.m., którego największą zaletą jest przepiękna panorama, jedna z najpiękniejszych w Pieninach. Jedno spojrzenie z Grandeusa pozwala poznać praktycznie całe pasmo. Można stąd dostrzec Tatry, Kuraszowski Wierch, a nawet Gorce i Babią Górę. Jest to więc bardzo atrakcyjne miejsce, które stanowi kopalnię pomysłów na zdjęcia górskie. Na Grandeus prowadzi czerwony szlak z Dursztyna, z Łapsz Wyżnych lub rowerowy trakt z Trybskiej Przełęczy.

Przełom Dunajca

Prowadzi on przez pasmo górskie Pienin na długości 8 km między Szczawnicą, a Sromowcami Niżnymi. Rzeka Dunajec na tym odcinku tworzy liczne zakola, a ściany skalne osiągają nawet 300 m wysokości. Wijąca się nim wstążka rzeka wśród pienińskich szczytów tworzy malownicze i niepowtarzalne krajobrazy, które stanowią ciekawe tło dla wszystkich ujęć.

Pieniny to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Wiosną, latem i jesienią zachwyca pięknymi widokami, a zimą dodatkowo zapewnia atrakcje w postaci stoków narciarskich.

Za zdjęcia i tekst dziękujemy: Fotografia Górska i Krajobrazowa- Wiktor Baron