nt_logo

Rusza sprzedaż biletów na mundial w Katarze. Fortuna za mecze Biało-Czerwonych w finałach MŚ

Krzysztof Gaweł

04 kwietnia 2022, 21:43 · 3 minuty czytania
We wtorek 5 kwietnia rusza kolejna tura sprzedaży biletów na mundial w Katarze. Znamy już podział na grupy, znamy rywali i terminarz pierwszej części mistrzostw świata, pora zarezerwować bilety i przygotować się na przepisy, które będą obowiązywać u gospodarzy. No i najważniejsze, po zakupieniu biletów – które kosztują fortunę – trzeba zadbać o wyrobienie Hayya Card. Co to takiego? Zerknijcie do naszego krótkiego poradnika.


Rusza sprzedaż biletów na mundial w Katarze. Fortuna za mecze Biało-Czerwonych w finałach MŚ

Krzysztof Gaweł
04 kwietnia 2022, 21:43 • 1 minuta czytania
We wtorek 5 kwietnia rusza kolejna tura sprzedaży biletów na mundial w Katarze. Znamy już podział na grupy, znamy rywali i terminarz pierwszej części mistrzostw świata, pora zarezerwować bilety i przygotować się na przepisy, które będą obowiązywać u gospodarzy. No i najważniejsze, po zakupieniu biletów – które kosztują fortunę – trzeba zadbać o wyrobienie Hayya Card. Co to takiego? Zerknijcie do naszego krótkiego poradnika.
Polscy kibice muszą się przygotować na spore wydatki, jeżeli chcą zobaczyć mecze Biało-Czerwonych w finałach MŚ w Katarze Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

MŚ w Katarze 2022 - Rusza sprzedaż biletów na mecze piłkarskiego mundialu

We wtorek o godzinie 11:00 czasu polskiego rusza sprzedaż biletów na piłkarskie MŚ w Katarze. FIFA uruchamia kolejną pulę biletów, a kibice wreszcie będą mogli wybrać stadion i drużynę, której kibicują. W piątek rozlosowano fazę grupową, więc można już planować wypad do Zatoki Perskiej na przełomie listopada oraz grudnia. Dotąd kibice kupowali wejściówki w ciemno i rozeszło się ich aż 800 000. Jak przekazała FIFA, pozyskali je głównie Katarczycy.


Teraz rusza druga faza sprzedaży biletów i zgodnie z regulaminem, każdy kibic może kupić maksymalnie 6 biletów na dany mecz i 60 biletów na wszystkie mecze w turnieju. Przy zakupie potrzebne będą dane osobowe: imię i nazwisko, data urodzenia, kraj pochodzenia, kraj przebywania oraz dokument tożsamości. Trzeba się też zarejestrować na dedykowanej stronie FIFA.com/tickets, na której odbywa się sprzedaż. Kibice będą mogli kupować bilety w drugiej fazie sprzedaży do 28 kwietnia 2022 roku.

MŚ w Katarze 2022 - Jakie są ceny biletów na piłkarskie mistrzostwa świata?

Ceny biletów na piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze nie są przystępne dla kibiców. Najtańsze wejściówki na mecze fazy grupowej kosztują - należące do tzw. kategorii III - kosztują 250 katarskich riali (QAR), czyli około 290 złotych (PLN). Kategoria II to wydatek rzędu 600 riali katarskich (ok. 700 złotych), a kategoria I to 800 riali katarskich za jeden bilet (ok. 925 złotych). W fazie pucharowej ceny idą oczywiście w górę, a im dalej w turniej, tym drożej.

Bilety na mecze 1/8 finału kosztować będą odpowiednio: 350 QAR (ok. 405 PLN) w kategorii III, 750 QAR (ok. 870 PLN) w kategorii II oraz 1000 QAR (ok. 1150 PLN) w kategorii I. Jeżeli chcecie się wybrać na mecz ćwierćfinałowy, przygotujcie 750 QAR (ok. 870 PLN), 1050 QAR (ok. 1215 PLN) lub 1550 QAR (ok. 1800 PLN). Oczywiście ceny zależne są nie tylko od fazy turnieju, ale też ważności danego meczu. Najdroższe wejściówki obowiązują na mecz otwarcia (Katar - Ekwador), półfinały oraz finał.

Bilety na pierwszy mecz w turnieju oraz ceremonię otwarcia katarskich MŚ kosztują: w kategorii III 1100 katarskich riali, czyli około 1272 złote. Kategoria II to wydatek rzędu 1600 riali katarskich (ok. 1850 złotych), a kategoria I to 2250 riali katarskich za jeden bilet (ok. 2600 złotych). Ceny na finał przechodzą ludzkie pojęcie. Zaczynają się od 2200 riali katarskich (ok. 2500 PLN), poprzez 3650 riali katarskich (4200 PLN), po 5850 riali katarskich (6750 PLN).

MŚ w Katarze 2022 - Co to jest Hayya Card? Musisz ją wyrobić przed mundialem

Zakup biletu to jednak nie wszystko. By wjechać do Kataru w listopadzie i grudniu 2022 roku trzeba wyrobić wcześniej Hayya Card. Co to takiego? To przygotowany specjalnie na mundial dokument, który zastąpi wizę na czas trwania piłkarskich mistrzostw świata. Karta będzie obowiązywać w terminie 1 listopada 2022 – 16 stycznia 2023 roku i jest indywidualna. Każdy kibic musi ją posiadać razem z biletem. Dokument upoważnia do:

  • wielokrotnego przekraczania granic Kataru
  • darmowej komunikacji miejskiej na miejscu
  • wstępu na teren stadionu (wraz z biletem na mecz)

Znajdą się na niej dane osobowe, zdjęcie oraz informacje o szczepieniach przeciw COVID-19, bo władze Kataru nie zapominają, że pandemia wciąż nam towarzyszy i może pod koniec roku stanowić poważne wyzwanie dla organizatorów turnieju. Hayya Card może być wydana w formie karty plastikowej, jak każda karta płatnicza czy kredytowa, lub w formie wyłącznie elektronicznej. W tej drugiej opcji trzeba mieć w smartfonie zainstalowaną aplikację „Hayya to Qatar 2022”.

FIFA przygotowała specjalną pulę biletów - tzw. kategorię IV - wyłącznie dla mieszkańców Kataru, więc nie będą one dostępne dla polskich fanów. Płatność za bilety wymagana jest za pośrednictwem karty płatniczej, a zakupione bilety w formie elektronicznej FIFA prześle kibicom do końca maja 2022 roku. Po zakończeniu drugiej fazy sprzedaży biletów kibice będą mieli jeszcze jedną szansę na ich zdobycie, jesienią odbędzie się sprzedaż ostatnich miejsc last-minute. Więcej informacji na FIFA.com/tickets. Pamiętajcie, sprzedaż rusza we wtorek 5 kwietnia o godzinie 11:00.

MŚ w Katarze 2022 - Kiedy gra reprezentacja Polski?

Reprezentacja Polski udział w katarskim mundialu rozpocznie 22 listopada 2022 roku starciem z Meksykiem w Dausze (godz. 17:00, Stadium 974). Drugi pojedynek rozegramy przeciw Arabii Saudyjskiej w Ar Rajjan już 26 listopada 2022 (godz. 14:00, Education City Stadium). Mecz numer trzy w grupie C czeka nas 30 listopada 2022 roku w Dausze, a rywalem będzie reprezentacja Argentyny (godz. 20:00, Stadium 974).

Czytaj także: https://natemat.pl/404591,ile-pzpn-zarobil-na-awansie-reprezentacji-polski-na-pilkarskie-ms-w-katarze