nt_logo

Ukraiński folk, ognisty rave i... wilk wegetarianin. Oto pełna lista 40 piosenek na Eurowizję 2022

Ola Gersz

07 kwietnia 2022, 12:55 · 15 minut czytania
Tegoroczna Eurowizja zbliża się wielkimi krokami – odbędzie się już 10, 12 i 14 maja w Turynie we Włoszech. Co czeka nas w tym roku? Czasy, kiedy Konkurs Piosenki Eurowizji był festiwalem paździerzu i kiczu dawno już minęły, wiec naprawdę sporo bardzo dobrej muzyki. Poziom jest wysoki, a faworytów wiele, wiec czeka nas ostra rywalizacja, w której weźmie udział również reprezentant Polski, czyli Krystian Ochman z "River". Oto wszystkie 40 utworów, które wezmą udział w Eurowizji 2022 (w kolejności alfabetycznej).


Ukraiński folk, ognisty rave i... wilk wegetarianin. Oto pełna lista 40 piosenek na Eurowizję 2022

Ola Gersz
07 kwietnia 2022, 12:55 • 1 minuta czytania
Tegoroczna Eurowizja zbliża się wielkimi krokami – odbędzie się już 10, 12 i 14 maja w Turynie we Włoszech. Co czeka nas w tym roku? Czasy, kiedy Konkurs Piosenki Eurowizji był festiwalem paździerzu i kiczu dawno już minęły, wiec naprawdę sporo bardzo dobrej muzyki. Poziom jest wysoki, a faworytów wiele, wiec czeka nas ostra rywalizacja, w której weźmie udział również reprezentant Polski, czyli Krystian Ochman z "River". Oto wszystkie 40 utworów, które wezmą udział w Eurowizji 2022 (w kolejności alfabetycznej).
W tym roku rywalizacja będzie wyjątkowo zacięta Fot. Chanel "SloMo" / YouTube

1. Albania: Ronela Hajati "Sekret"

W tym roku Albanię będzie reprezentować Ronela Hajati z utworem "Sekret". To popowy kawałek, w którym możemy usłyszeć etniczne instrumenty. 32-letnia piosenkarka zaśpiewa "Sekret" w dwóch językach: po angielsku i albańsku, a do piosenki nagrano również intrygujący teledysk z historycznymi nawiązaniami.


2. Armenia: Rosa Linn "Snap"

21-letnia Rosa Linn ze "Snap" to reprezentantka Armenii. Urokliwy, angielskojęzyczny utwór "Snap" przypomina klimatem muzykę amerykańskiego zespołu The Lumineers i przypadnie do duetu fanom muzyki folkowej.

3. Australia: Sheldon Riley "Not The Same"

Tradycyjnie w Eurowizji bierze udział również Australia. W Turynie będzie reprezentował ją Sheldon Riley. 23-letni intrygujący wokalista wystąpi z poruszającą i wyśpiewaną potężnym głosem balladą "Not The Same". Czy Australia w końcu odniesie sukces na Eurowizji?

4. Austria: LUM!X feat. Pia Maria "Halo"

Austria zdecydowała się na taneczne rytmy. "Halo" to energetyczna propozycja od 20-letniego didżeja Lumixa (Luca Michlmayr), który połączył siły z o dwa lata od siebie młodszą austriacką piosenkarką Pią Marią. Taneczne hity nie raz wygrywały Eurowizję (jak Szwecja z "Euphorią" Loreen oraz "Heroes" Månsa Zelmerlöwa), być może Austria również pójdzie tą drogą?

5. Azerbejdżan: Nadir Rustamli "Fade To Black"

"Fade To Black" to poruszająca ballada, którą na Eurowizji 2022 wykona Nadir Rustamli. 22-letni zwycięzca krajowego "The Voice", artysta obdarzony potężnym głosem z charakterystyczną chrypką, będzie reprezentował we Włoszech Azerbejdżan.

6. Belgia: Jérémie Makiese "Miss You"

Belgia zdecydowała się w tym roku na mieszankę popu, r'n'b i funku. Jérémie Makiese, 21-letni belgijski wokalista i piłkarz kongijskiego pochodzenia, zaśpiewa "Miss You". Tego rodzaju klimatu rzadko pojawią się na Eurowizji, ale według bukmacherów Makiese z pewnością zakwalifikuje się do finału (półfinały odbędą się 10 i 12 maja, a finał – 14).

Czytaj także: Måneskin zapełni jeszcze stadiony. Wreszcie Eurowizja dała nam gwiazdy, na które czekaliśmy

7. Bułgaria: Intelligent Music Project "Intention"

Ubiegłoroczne zwycięstwo włoskiego Måneskin zachęciło do udziale w Eurowizji rockowe zespoły. Jednym z nich jest założony w 2012 roku Intelligent Music Project z Rumunii, którego wokalistą jest charyzmatyczny wokalista Ronnie Romer. Muzycy wykonają w Turynie mocno gitarowy kawałek "Intention", który może przypaść do gustu fanom cięższym brzmień.

8. Chorwacja: Mia Dimšić "Guilty Pleasure"

"Guilty Pleasure" to propozycja Chorwacji. Chwytliwą i popową piosenkę, którą niektórzy internauci porównają do twórczości Taylor Swift, wykona na turyńskiej scenie 29-letnia Mia Dimšić, znana również jako Mia.

9. Cypr: Andromache "Ela"

Niemiecko-grecka piosenkarka Andromache (Andromachi Dimitropoulou) będzie w tym roku reprezentować Cypr. 27-latka wykona subtelny i delikatny utwór "Ela" ("Chodź"), który wyróżnia się etnicznymi melodiami i romantycznym, cypryjskim klimatem. Tekst piosenki jest zarówno w języku greckim, jak i angielskim.

10. Czarnogóra: Vladana "Breathe"

Vladana (Vladana Vučinić) to 35-letnia czarnogórska piosenkarka macedońskiego pochodzenia. Jako reprezentantka Czarnogóry wykona na Eurowizji 2022 emocjonalny utwór w języku angielskim "Breathe", który przykuwa uwagę imponującym głosem Vladany oraz poruszającym teledyskiem.

11. Czechy: We Are Domi "Lights Off"

Kolejna taneczna propozycja – tym razem od Czech. Norwesko-czeski zespół We Are Domi, który specjalizuje się w muzyce electropop, wykona angielskojęzyczny utwór "Lights Off". Czy porwie Europe do tańca?

12. Dania: Reddi "The Show"

Dania będzie w tym roku reprezentowana przez Reddi – duńsko-szwedzki zespół, który tworzą same kobiety: Mathilde "Siggy" Savery, Agnes Roslund, Ida Bergkvist i Ihan Haydar. W Turynie wykonają "The Show" pop-rockowy, angielskojęzyczny utwór, który niewątpliwie wpada w ucho. W ubiegłym roku Dania nie zakwalifikowała się do finału. Jak będzie w Turynie?

13. Estonia: Stefan "Hope"

Estonia w tym roku zaskoczyła i zaserwowała nam połączenie westernowych i tanecznych rytmów, z których zasłynęli nieżyjący już didżej Avicii czy David Guetta. W ich ślady idzie Stefan, obdarzony głębokim głosem 24-letni estoński muzyk armeńskiego pochodzenia, który wykona dynamiczne, klimatyczne i chwytliwe "Hope".

14. Finlandia: The Rasmus "Jezebel"

W 2003 roku fiński zespół rockowy The Rasmus, na którego czele stoi charyzmatyczny Lauri Ylönen, podbił Europę swoim hitem "In the Shadows". Teraz Finowie mają szansę zrobić to ponownie – na Eurowizji. Grupa będzie reprezentować Finlandię mocnym kawałkiem "Jezebel".

15. Francja: Alvan & Ahez "Fulenn"

W tym roku Francja zaprezentuje coś zupełnie innego, niż w ubiegłym (Barbara Pravi z "Voilà" zajęła wówczas drugie miejsce). Kraj, który tradycyjnie nie musi brać udziału w półfinałach i od razu przechodzi do finału, będą reprezentowały Alvan & Ahez – 29-letni muzyk Alexis Morvan-Rosius i pochodząca z Bretanii żeńska grupa składająca się z Marine Lavigne, Sterenn Diridollou i Sterenn Le Guillou. "Fulenn" to elektroniczny, taneczny utwór o ostrym brzmieniu, który jest wykonywany w całości w języku bretońskim. W tym roku na Eurowizji nie usłyszymy więc żadnego utworu po francusku.

16. Gruzja: Circus Mircus "Lock Me In"

Gruzja poszła w tym roku pod prąd i wysyła do Turynu Circus Mircus, założoną w 2020 roku grupę, która gra progresywny rock i muzykę eksperymentalną. Muzycy wykonają "Lock Me In", utwór, która zupełnie odbiega od typowej "eurowizyjnej piosenki". O tym, jak ocenią go europejscy widzowie, przekonamy się w maju.

Czytaj także: Rosja wykluczona z Eurowizji. Stanowcza reakcja organizatorów na inwazję na Ukrainę

17. Grecja: Amanda Georgiadi Tenfjord "Die Together"

"Die Together" Amandy Georgiadi Tenfjord to propozycja Grecji, która zdaniem bukmacherów uplasuje się w finale Eurowizji w pierwszej piątce. Amanda Georgiadi, znana pod pseudonimem Amanda Tenfjord, to 25-letnia grecko-norweska piosenkarka. Artystka wykona emocjonalny i intymny utwór w języku angielskim, który przykuwa uwagę nie tylko klimatem i poruszającym tekstem, ale również pięknym głosem Tenfjord.

18. Hiszpania: Chanel "SloMo"

Hiszpania postawiła w tym roku na chwytliwy i zmysłowy pop, który z pewnością na długo zagości w europejskich rozgłośniach radiowych. To hiszpańsko-angielski utwór "SloMo", który wykona 30-letnia aktorka i tancerka Chanel (Chanel Terrero Martínez). Trudno w to uwierzyć, ale "SloMo" to debiutancki utwór artystki. Z pewnością ma szansę uplasować się wysoko w finale (Hiszpania nie musi brać udziału w półfinałach).

19. Holandia: S10 "De Diepte"

Również Holandia idzie w tym roku pod prąd. Kraj, który triumfował w 2019 roku dzięki "Arcade" Duncana Laurence'a, będzie reprezentować 21-letnia wokalistka i raperka S10 (Stien den Hollander), która wykona folk-rockowy, melancholijny utwór "De Diepte". To propozycja w języku holenderskim, a języki ojczyste na Eurowizji nadal są w mniejszości.

20. Islandia: Systur "Með Hækkandi Sól"

Po ubiegłorocznym sukcesie Islandii reprezentowanej przez Daði og Gagnamagnið ("10 Years" zajęło czwarte miejsce) przyszedł czas na napisany w języku islandzkim utwór "Með hækkandi sól" ("Ze wschodzącym słońcem"). Folkowy utwór przypomina klimatem twórczość szwedzkiego duetu First Aid Kit, a wykona go grupa Systur złożona z trzech sióstr: Sigríður, Elísabet and Elín Eyþórsdóttir.

21. Irlandia: Brooke "That's Rich"

Irlandia będzie w tym roku reprezentowana przez 23-letnią wokalistkę Brooke Scullion znaną jako Brooke. Irlandka wykona w Turynie taneczny, popowy utwór "That's Rich". W ubiegłym roku Irlandia nie zakwalifikowała się do finału – jak będzie w tym?

22. Izrael: Michael Ben David "I.M"

"I.M" Michaela Bena Davida to tegoroczna propozycja Izraela. To taneczny i optymistyczny kawałek osadzony w orientalnym klimacie, który dzięki charyzmatycznemu, 25-letniemu wokaliście może przypaść do gustu wielu widzom Eurowizji.

23. Litwa: Monika Liu "Sentimentai"

"Sentimentai" to kolejny w tym roku utwór na Eurowizji w języku ojczystym. To propozycja Litwy, którą na scenie wykona wokalista i songwriterka Monika Liu. Te sensualna i zmysłowa piosenka nie brzmi jak typowy eurowizyjny hit, ale może uplasować się wysoko.

24. Łotwa: Citi Zēni "Eat Your Salad"

"Eat Your Salad" (czyli "Zjedz swoją sałatkę") to niewątpliwie jedna z najbardziej oryginalnych i dziwacznych piosenek na Eurowizję 2022. Utwór, który promuje weganizm i ekologiczny styl życia oraz wyróżnia się mocnym pierwszym wersem (który w Turynie raczej zostanie ocenzurowany), wykonuje popowy zespół z Łotwy Citi Zēni.

Czytaj także: Polska już nie jest faworytem na Eurowizji 2022. Wiadomo, kto wyprzedził Ochmana

25. Macedonia Północna: Andrea "Circles"

Reprezentantką Macedonii Północnej będzie Andrea. 22-letnia macedońska piosenkarka wykona "Circles", popowy i niepozorny utwór w języku angielskim.

26. Malta: Emma Muscat "I Am What I Am"

Piosenki o akceptacji są częste na Eurowizji. W tym roku utwór o pokochaniu siebie takim, jakim się jest zaprezentuje Malta. Popowe "I Am What I Am" wykona 22-letnia Emma Muscat, maltańska piosenkarka i modelka, która znana jest również we Włoszech.

27. Mołdawia: Zdob şi Zdub & Fraţii Advahov "Trenuleţul"

Bałkańskie klimaty również nie są obce Eurowizji. Poczujemy je również podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Turynie dzięki Mołdawii. Kraj będą reprezentować aż dwie folkowe grupy, które połączyły siły: Zdob și Zdub i Frații Advahov. "Trenulețul" ("Mały pociąg") to pogodna, żywa i wpadająca w ucho piosenka w języku rumuńskim i angielskim, która być może zawojuje słynącą z zamiłowania do ludowych melodii Eurowizję.

28. Niemcy: Malik Harris "Rockstars"

Niemcy, które tradycyjnie od razu przechodzą do finału Eurowizji, będą w tym roku reprezentowane przez Malika Harrisa, 24-letniego muzyka, który wykona utwór "Rockstars". Piosenka, która nawiązuje do osobistych doświadczeń Harrisa, jest w języku angielskim i zawiera również elementy rapu.

29. Norwegia: Subwoolfer "Give That Wolf A Banana"

Pamiętacie hit "The Fox (What Does the Fox Say?)" norweskiego duetu Ylvis, który w 2013 roku podbił Europę i był hitem internetu? W tym roku Norwegia idzie podobnym komicznym tropem i wystawiła na Eurowizję chwytliwy i żartobliwy utwór "Give That Wolf A Banana", o wilku i babci z "Czerwonego Kapturka". Wykona go tajemniczy popowy duet Subwoolfer, który nigdy nie pokazał się jeszcze bez masek. Tożsamośc muzyków nie jest znana, a niektórzy snują teorie spiskowe, że to... bracia Bård i Vegard Ylvisåkerowie ze wspomnianego Ylvisa.

30. Polska: Ochman "River"

Zwycięzca 11. edycji "The Voice of Poland" narobił przez ostatnie dwa lata sporo szumu nad Wisłą. 22-letni Krystian Ochman (na Eurowizji wystąpi jako Ochman) to wykwalifikowany tenor. Wychowany w USA wnuk słynnego śpiewaka operowego Wiesława Ochmana podbił polską publiczność nietypową mieszanką śpiewu operowego i hip-hopowych oraz popowych brzmień.

To właśnie Ochman – decyzją widzów TVP – będzie reprezentował Polskę ze swoją balladą "River", która porównywana jest klimatem do zwycięskiego "Arcade" Duncana Laurence'a z 2019 roku oraz "Tout l'Univers" Gjon's Tears, czyli szwajcarskiej piosenki z roku 2021 roku, która zajęła trzecie miejsce. Obecnie plasujemy się na szóstym miejscu do zwycięstwa według bukmacherów. Obojętnie jednak, które miejsce zajmiemy, jedno jest pewne: raczej odkupimy się po ubiegłorocznym fatalnym występie Rafała Brzozowskiego.

31. Portugalia: MARO "Saudade Saudade"

Portugalia często idzie pod prąd i wystawia "nieeurowizyjne" piosenki. Te potrafią jednak odnieść sukces, co pokazało niespodziewane zwycięstwo Portugalczyka Salvadora Sobrala w 2017 roku. W tym roku Portugalię będzie reprezentować 27-letnia artystka Maro (Mariana Brito da Cruz Forjaz Secc) z angielsko-portugaliskim utworem "Saudade, saudade". Po polsku saudade oznacza charakterystyczną dla portugalskiego i brazylijskiego temperamentu nostalgię i melancholię), a tęsknotę oddaje również magiczny głos Maro i kameralny klimat piosenki.

32. Rumunia: WRS "Llámame"

"Llámame" to tegoroczna propozycja Rumunii, która jest w języku angielskim, ale nietypowo zawiera kilka hiszpańskich wersów (w tym tytuł, który oznacza "zadzwoń"). Taneczny i wpadający w utwór utwór wykonuje Wrs, czyli 29-letni piosenkarz i tancerz Andrei-Ionuț Ursu, który w Turynie nie tylko zaśpiewa, ale również zaprezentuje ułożoną do "Llámame" choreografię.

33. San Marino: Achille Lauro "Stripper"

Kolejna rockowa piosenka w tym roku to "Stripper", czyli propozycja San Marino. Ostry utwór wykona w Turynie popularny włoski wokalista i raper Achille Lauro (Lauro De Marinis), którego niektórzy porównują do Damiano Davida z Måneskina, czyli włoskiego zwycięzcy Eurowizji z 2021 roku.

34. Serbia: Konstrakta "In corpore sano"

"In corpore sano" to nietypowa propozycja na Eurowizję od Serbii. Nie tylko z powodu awangardowej formy utworu, ale również połączenia języka: serbskiego i... łaciny. Konstrakta (Ana Đurić), 43-letnia serbska wokalistka zachwyciła Serbów poczas krajowych preselekcji, a potem europejskich internautów oryginalnym performansem, który porównywany jest do twórczości jej rodaczki, słynnej artystki Marina Abramović. "In corpore sano" to cięta satyra i krytyka m.in. serbskiej ochrony zdrowia, mass mediów i standardów piękna.

Czytaj także: Eurowizja 2022. Wiemy już, w którym półfinale wystąpi Polska [WYNIKI LOSOWANIA]

35. Słowenia: LPS "Disko"

"Disko" to utwór w języku słoweńskim, który w Turynie będzie reprezentował Słowenię. Wykona go popowy zespół LPS (Last Pizza Slice), który w 2018 roku powołało do życia kilku uczniów liceum w mieście Celje (Filip Vidušin, Gašper Hlupič, Mark Semeja, Zala Velenšek i Žiga Žvižej). Instrumentalny utwór w funkowym, lekko swingującym klimacie to nietypowa, ale bardzo intrygująca i wpadająca w ucho propozycja na Konkurs Piosenki Eurowizji.

36. Szwajcaria: Marius Bear "Boys Do Cry"

Szwajcarię będzie reprezentował 28-letni szwajcarski artysta Marcus Bear. Wokalista wykona w Turynie poruszającą balladę "Boys Do Cry", która udowadnia, że mężczyźni też mogą wyrażać uczucia. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku Szwajcaria zajęła trzecie miejsce. Jak będzie w tym?

37. Szwecja: Cornelia Jakobs "Hold Me Closer"

Szwecja, która wygrała Eurowizję aż sześć razy, to jeden z czarnych koni tegorocznego konkursu. Wszystko dzięki znanej szwedzkiej artystce, 30-letniej Cornelii Jakobs, która w Turynie wykona utwór "Hold Me Closer". To wyjątkowo emocjonalny, świetnie zaśpiewany i poruszający utwór o złamanym sercu, który według bukmacherów plasuje się obecnie na trzecim miejscu (po Ukrainie i Włoszech) do zwycięstwa. Czy Szwecja wygra po raz siódmy? Z taką piosenką jak "Hold Me Closer" jest to bez wątpienia możliwe.

38. Ukraina: Kalush Orchestra "Stefania"

Ukraina to obecnie czarny koń Eurowizji. Zdaniem bukmacherów to reprezentaci okupowanego przez Rosję kraju mają obecnie największe szanse na wygraną w Turynie. Hip-hopowa grupa Kalush Orchestra (jeden z jej członków, Ihor Didenchuk, należy również do zespołu Go_A, który w 2021 roku zajął na Eurowizji piąte miejsce z kawąłkiem "Shum") wykona we Włoszech ukraińskojęzyczny utwór "Stefania", który jest intrygującym połączeniem ludowych brzmień, rapu i ukraińskiego folkloru.

39. Wielka Brytania: Sam Ryder "Space Man"

Ostatnie lata była dla Wielkiej Brytanii na Eurowizji pasmem porażek (w zeszłym roku kraj otrzymał zero punktów). To jednak raczej zmieni się w tym roku – Wyspy plasują się obecnie w pierwszej czwórce państw, które według bukmacherów mają szansę na zwycięstwo.

Honoru Brytyjczyków będzie bronił Sam Ryder, gwiazda TikToka. To dzięki tej platformie Ryder, który podczas pandemii publikował covery popularnych piosenek, został zauważony przez wytwórnię muzyczną Parlophone i ma szansę na wielką muzyczną karierę. Popowa piosenka "Space Man", którzy nieco przypomina klimatem (i tytułem) "Space Oddity" Davida Bowiego oraz "Rocketmana" Eltona Johna, to popis imponujących zdolności wokalnych Rydera i ma szansę podbić Europę.

40. Włochy: Mahmood & BLANCO "Brividi"

"Brividi" Mahmooda i BLANCO to jeden z największych hitów tegorocznej Eurowizji, który po wygranej na słynnym Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo podbił serwisy streamingowe, YouTube'a oraz media społecznościowe w Europie. Kameralna, intymna i emocjonalna ballada o miłości (również tej homoseksualnej, gdyż Mahmood jest wyoutowanym gejem, co zaakcentowano równiez w teledysku do "Brividi", co po polsku oznacza "dreszcze") była numerem jeden według bukmacherów, dopóki po wybuchu wojnie w Ukrainie nie wyprzedziła jej ukraińska piosenka "Stefania".

Obecnie 29-letni wokalista Mahmood, który jest już dobrze znany fanom Eurowizji (w 2019 roku zajął na Eurowizji drugie miejsce ze swoim utworem "Soldi") i 19-letni raper Blanco są na miejscu drugim. Czy po sukcesie Måneskina Włochy wygrają Eurowizję drugi raz z rzędu? Jest na to szansa.

Czytaj także: https://natemat.pl/361311,maneskin-w-polsce-wywiad-damiano-davida-z-maneskin-dla-natemat