Reklama.
42. dzień wojny w Ukrainie. W obwodzie kijowskim trwa rozminowywanie terenu, odnajdowanie ciał kolejnych ofiar rosyjskiej inwazji i szacowanie dramatycznych strat. Dziś spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO z udziałem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena. Wczoraj szef Sojuszu Jens Stoltenberg ostrzegał przed potężnym uderzeniem Rosji na wschodzie i przyznawał, że wojna wkracza w decydującą fazę.
Ukraina i UNICEF uruchamiają wspólny program wsparcia uchodźców.
Władze Ukrainy: "Pirotechnicy w obwodzie kijowskim odnajdują i neutralizują każdego dnia 4-5 tys. ładunków wybuchowych".
Mieszkańcy sprzątają Irpień. Udało się odgruzować już około 20 proc. ulic.
Rzecznik Kremla: "To jest prezydent Ukrainy i interesuje nas, aby zgodził się na warunki Rosji, o czym wyraźnie poinformowała go rosyjska delegacja". Tak rzecznik odniósł się do pytania, czy Moskwa chce zabić prezydenta Ukrainy.
Pentagon: "Ukraina może wygrać z Rosją". W ocenie "Amerykanów jest to możliwe, ale jest ryzyko przeciągania się wojny".
Rosja zatrzymała już 400 zagranicznych samolotów w odpowiedzi na sankcje.
Chiny odmówiły potępienia rosyjskiej ofensywy na Ukrainie, ale nazwały doniesienia o śmierci cywilów „głęboko niepokojącymi”.
Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z Fransem Timmermansem. "Wojna Rosji z Ukrainą trwa, ale musimy myśleć o przyszłości. Biogaz i zielony wodór to przyszłość energii. Duże projekty energii odnawialnej i eksport zielonej energii do UE mocno zwiążą Ukrainę i Unię Europejską" – napisał po tej rozmowie.
Prezydent Ukrainy dla jednej z tureckich telewizji: "W obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy palili ciała cywilów".
Ukraińcy mieli zabić rosyjskich jeńców pod koniec marca.
Wywiad Ukrainy: "Okupanci przyznają się do porażki na froncie informacyjnym i zwiększają cenzurę w wojsku".
Prezydent Francji powiedział w środę, że zbrodnie popełnione w Buczy to najprawdopodobniej zbrodnie wojenne, a ich sprawcom musi zostać wymierzona sprawiedliwość.
Władimir Kliczko, brat burmistrza Kijowa, Witalija Kliczko, mówi, że uważa, że prezydent Rosji Władimir Putin nadal ma zamiar zdobyć miasto.
Władze Ukrainy: "Około 200 osób prawdopodobnie zostało pogrzebanych żywcem pod gruzami bloków mieszkalnych, zbombardowanych w początkowej fazie rosyjskiej inwazji w Borodziance".
ONZ: 1563 cywilów zginęło, a 2213 zostało rannych od początku ataku Rosji na Ukrainę. Z pewnością ta liczba jest większa, gdyż w wielu miejscach trwają walki.
Mer Mariupola: "W mieście zginęło 5 tys. ludzi, w tym 210 dzieci".
Media ukraińskie: "Rosja przygotowuje się do przeprowadzenia nowych prowokacji w Biełgorodzie".
Warszawę odwiedziła unijna komisarz ds. spójności i reform. Rozmawiano także o Ukrainie.
Wszystkie rosyjskie wojska opuściły Kijów i Czernihów, wycofując się w kierunku granic Białorusi i Rosji.
Rosyjski oligarcha i przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów Mosze Kantor objęty sankcjami Wielkiej Brytanii.
Prokurator Generalna Ukrainy prowadzi już około 4500 spraw dotyczących zbrodni wojennych.
Prezydent Ukrainy powiedział, że w rozmowach o gwarancjach bezpieczeństwa dla jego kraju są gotowi brać udział przedstawiciele siedmiu państw. Wymienił: Polskę, USA, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Turcję i Izrael.
W Rosji inflacja wynosi już ponad 16 proc.
Joe Biden zapowiada dalszą gospodarczą izolację Rosji.
"Cywile zabijani z zimną krwią. Odpowiedzialne narody muszą połączyć siły, aby pociągnąć sprawców do odpowiedzialności”– powiedział prezydent USA o m.in. masakrze w Buczy.
ONZ zagłosuje jutro w sprawie zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka.
W Wilnie staw w pobliżu ambasady Rosji pomalowano na czerwono niczym krew.
Pułk Azow: "Rosjanie używają w Mariupolu bomb fosforowych". W mieście może wciąż przebywać 120-160 tys. mieszkańców.
Szef unijnej dyplomacji: "Od wybuchu wojny Rosja otrzymała z UE 35 mld euro, Ukraina 1 mld euro".
Prokurator generalny USA Merrick Garland poinformował, że Stany Zjednoczone wezmą udział w zabiegach wspólnoty międzynarodowej o udokumentowanie zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie na Ukrainie.
Biały Dom: "Sankcje cofają rosyjską gospodarkę 15 lat temu".
Szef NATO podziękował USA za zaangażowanie w sprawę Ukrainy. "Zaczniemy spotkanie od dyskusji, jaką NATO ma mieć koncepcję strategiczną" - powiedział Jens Stoltenberg. Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken mówił o wyjątkowej współpracy między stronami. Jak podkreślił, USA nadal będzie wspierać Ukrainę, wywierać presję na Rosję oraz wzmacniać Sojusz. W Brukseli w środę odbywa się szczyt ministrów spraw zagranicznych państw NATO.
"Główne wysiłki przeciwnika skupiają się na atakach mających na celu przebicie się przez obronę grupy Sił Zjednoczonych Ukrainy w kierunku donieckim. Również próbuję przejąć pełną kontrolę nad miastem Mariupol" – podają Siły Obronne Ukrainy.
Wojska rosyjskie dokonały w ciągu doby 118 ostrzałów lotniczych oblężonego Mariupola.
Także Dmitrij Miedwiediew, były premier i prezydent Rosji został objęty najnowszymi sankcjami USA.
Rada Miejska Kijowa: 89 cywilów zabitych, 398 rannych w stolicy od początku inwazji Rosji.
Media: "Norwegia wydala trzech rosyjskich dyplomatów".
Według amerykańskich i zachodnich urzędników prezydent Rosji Władimir Putin niekoniecznie zrezygnował z prób zdobycia ukraińskiej stolicy.
BBC: "Oficerowie stanowią 20 procent rosyjskich strat osobowych w Ukrainie".
Wielka Brytania ogłasza zamrożenie aktywów w tym kraju wobec największego rosyjskiego banku.
Rosja oficjalnie potwierdziła, że w Ukrainie zginęło dotychczas 1083 żołnierzy.
USA ogłosiły też restrykcje przeciw Sbierbankowi, prywatnemu Alfa Bankowi oraz zakaz nowych inwestycji w Rosji.
USA ogłosiły, że dwie dorosłe córki Władimira Putina zostały objęte nową rundą sankcji wobec Rosji.
Rzeczniczka praw człowieka w Ukrainie Ludmyła Denisowa powiedziała, że tylko w ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie przeprowadzili 118 ostrzałów lotniczych Mariupola i 81 ostrzałów obwodu ługańskiego. "Z powodu wczorajszych ataków na dzielnice mieszkalne w Rubiżnem, Lisiczańsku, Popasnej, Siewierodoniecku, Toszkiwce zniszczonych zostało 11 budynków" – wskazała.
Dodała, że w obwodzie charkowskim ostrzały, których było 27, były chaotyczne. "Otwierano ogień w kierunku obiektów infrastruktury cywilnej i domów mieszkalnych. To stanowi zbrodnię wojenną" – podkreślała.
Szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko przekazał w środę, że z powodu rosyjskich ostrzałów strefy będącej pod kontrolą Ukrainy zdewastowanych jest tam 66 tys. domów mieszkalnych. Wskazał, że najgorsza sytuacja panuje w Mariupolu, gdzie aż 90 proc. infrastruktury jest zniszczona.
Poinformował też, że do środy włącznie w czasie wojny zginęło w tej części obwodu donieckiego 149 cywilów, w tym 23 dzieci. Kolejne 596 osób odniosło obrażenia (z tego 33 to dzieci).
"Policja Łukaszenki aresztowała trzech białoruskich partyzantów, którzy próbowali wykoleić rosyjski pociąg wiozący sprzęt wojskowy pod Bobrujskiem" – przekazał niezależny białoruski dziennikarz Tadesz Giczan.
Podkreślił, że w trakcie aresztowania policjanci otworzyli ogień do partyzantów. Jeden z mężczyzn został poważnie ranny. Znajduje się na oddziale intensywnej terapii w stanie krytycznym.
Portal NEXTA udostępnił na Twitterze nagranie z drona, na którym widać ogromne zniszczenia w podkijowskiej Borodziance.
Miejscowość z powodu ataków wojsk Rosji, a później w wyniku ich okupacji, bardzo ucierpiała, podobnie jak sami mieszkańcy. Czytaj więcej
Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zamieścił na swoim profilu w Telegramie nagranie, w którym opowiadał o sytuacji w regionie. Wskazał, że widać, iż napływają tam nowe rosyjskie siły. – Wydaje mi się, że ściągają rezerwy i będą próbowali przeprowadzić ofensywę w ciągu najbliższych 3-4 dni – przyznał.
– Ukraińscy obrońcy są gotowi na spotkanie z nieproszonymi gośćmi obwodu ługańskiego – dodał.
Przewodniczący NATO Jens Stoltenberg zaznaczał, że "nie było widać żadnych sygnałów, by ambicje Putina dotyczące chęci kontrolowania całej Ukrainy się zmieniły". Ostrzegał, że z tego powodu konflikt może być długotrwały.
Powiedział, że teraz trzeba się przygotować na silną rosyjską ofensywę na wschodzie Ukrainy. – Widzimy, że Rosja wycofuje swoje siły z północy po to, by dać im szansę przegrupowania się i wprowadzenia ich na wschód Ukrainy. Putin chce przejąć kontrolę nad całym Donbasem i zbudować pomost lądowy pomiędzy Donbasem i samą Rosją – wskazał.
– Ministrowie spraw zagranicznych spotykają się w Brukseli dziś i jutro w sprawie brutalnej wojny w Ukrainie. Potworności, których dopuszczono się w Buczy i innych miastach, pokazują prawdziwą naturę wojny prowadzonej przez Władimira Putina – powiedział na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że każde ataki na cywilów stanowią bezsprzecznie zbrodnię wojenną.
Siły Zbrojne Ukrainy zamieściły na Twitterze zdjęcia pokazujące obraz zniszczeń w ich kraju z powodu ataków Rosji. Zacytowały też jednak pokrzepiające słowa Wołodymyra Zełenskiego
"Przyjdzie czas, gdy cała linia granicy państwowej Ukrainy zostanie przywrócona. Jednak, żeby stało się to jak najszybciej, wszyscy musimy być skoncentrowani, gotowi zmierzyć się ze złem i odpowiedzieć na każdą zbrodnię przeciwko Ukrainie, przeciwko naszemu ludowi, przeciwko naszej wolności. Zło zostanie ukarane" – wskazywał prezydent.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował, że udało się mu się ewakuować z Mariupola 500 osób w konwoju autobusów i prywatnych samochodów. "Konwój z cywilami dojechał do Zaporoża. Mamy nadzieję, że osobom, które uciekły z Mariupola, pomoże to znaleźć bezpieczną przystań, której tak bardzo teraz potrzebują" – podkreślono.
"Coraz więcej dzieci pada ofiarami nielegalnej wojny Putina" – podkreśliło MSZ Ukrainy. Opublikowało na Twitterze wpis, w którym przekazało, że od 24 lutego do 6 kwietnia w wyniku działań rosyjskich sił zbrojnych zginęło już 167 dzieci, a kolejne 279 zostało rannych.
Pierwszy wiceprzewodniczący rosyjskiego Komitetu Międzynarodowego Rady Federacji Władimir Dżabarow stwierdził, że jeśli Finlandia przystąpi do NATO, "stanie się ona celem odwetu Rosji" – donosi portal Europejska Prawda, w oparciu o wywiad Dżabarowa dla RIA Novosti.
"The Kyiv Independent" informuje, że wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała do mieszkańców obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego, by się ewakuowali. Podkreślała bowiem, że później może być za późno na ucieczkę, ponieważ "kolejne rosyjskie bombardowania mogą odciąć korytarze ewakuacyjne".
MSZ Norwegii przekazało informacje o wydaleniu ze swojego kraju trzech rosyjskich dyplomatów "zaangażowanych w działalność niezgodną z ich statusem dyplomatycznym". Dodano, że podjęto taką decyzję z powodu "przerażających odkryć rosyjskich zbrodni przeciwko cywilom, w szczególności w mieście Bucza w okolicy Kijowa".
Jak donosi Reuters, na podobny krok zdecydowała się też Grecja. Postąpiła tak z 12 rosyjskimi dyplomatami, którzy "nie zachowywali się zgodnie z międzynarodowymi zasadami".
W poprzednich dniach również Polska, Niemcy, Francja, Szwecja, Dania, Włochy, Portugalia, Hiszpania, Łotwa, Estonia, Irlandia i Czechy za niepożądanych w swoich krajach uznały Rosjan, którzy, działając pod przykrywką dyplomatów, prowadzili działalność szpiegowską na rzecz Moskwy.
Ukraińska armia prezentuje nagranie wykonane z lotu ptaka, na którym widać skalę zniszczeń w podkijowskiej Borodziance. Władze przyznawały, że tu dramat może być poważniejszy niż w Buczy. Wiele ciał bowiem może być pod gruzami.
Władze ukraińskiej stolicy informują o ponownym otwarciu 50 bibliotek w 10 dzielnicach miasta.
Jutro odbędzie się głosowanie ws. zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ – podaje agencja AFP. Już wcześniej ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield zapowiadała, że Stany zwrócą się do Zgromadzenia Ogólnego ONZ z wnioskiem o zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ. Do usunięcia kraju z Rady potrzeba głosów dwóch trzecich ze 193 państw członkowskich ONZ.
Szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdaj przyznaje, że Rosjanie gromadzą sprzęt i wojsko, aby zaatakować wschód Ukrainy. "Za 3-4 dni spróbują przeprowadzić ofensywę" – przewiduje ukraiński wojskowy. "Siły Zbrojne Ukrainy są gotowe do odwetu" – zapewnia.
Hajdaj jednocześnie zaapelował do mieszkańców obwodu ługańskiego, aby - jeśli to możliwe - ewakuowali się, póki jest na to czas.
Rada miasta Mariupola informuje, że Rosjanie i donieccy separatyści rozpoczęli zacieranie śladów zbrodni. "Rosyjskie mobilne krematoria w częściowo okupowanym Mariupolu palą ciała zamordowanych mieszkańców miasta" – czytamy w relacji zamieszczonej w mediach społecznościowych.
Samorząd przypomina, że w ubiegłym tygodniu ostrożnie szacowano, że w oblężonym Mariupolu zginęło ok. 5 tys. osób.
"Rosjanie zamienili całe nasze miasto w obóz śmierci. Niestety, przerażająca analogia coraz bardziej potwierdza. To już nie jest Czeczenia ani Aleppo. To nowy Auschwitz i Majdanek" – mówi mer Mariupola Wadym Bojczenko.
Nie żyje Władimir Żyrinowski. Wiadomość przekazał przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej – podaje Ria Novosti.
Żyrinowski był liderem nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji. Słynął z bardzo kontrowersyjnych wypowiedzi. W 2014 r. groził, że w przypadku wojny Rosja zmiotłaby państwa bałtyckie i Polskę z powierzchni Ziemi.
"Zmarli są chowani na podwórkach. Ludzie kryją się w piwnicach. Nie wiemy, ile osób zostało zamordowanych w Mariupolu" – mówił w parlamencie Irlandii prezydent Ukrainy.
– Rosja nie zasługuje na miano cywilizowanego państwa. Postrzegają siebie jako mocarstwo, które chce mieć kolonie i niszczyć niezależność państw, które z nimi sąsiadują – mówił.
Prezydent Ukrainy dziękował Dublinowi za wsparcie i za sankcje wobec Rosji.
Papież Franciszek potępił masakrę Buczy, całując ukraińską flagę wysłaną mu z miasta, gdzie Rosjanie zabili ok. 400 cywilów. "Ostatnie wiadomości z wojny na Ukrainie zamiast przynieść ulgę i nadzieję, przyniosły nowe okrucieństwa, takie jak masakra w Buczy" – powiedział Franciszek podczas audiencji w Watykanie.
Ukraińska straż pożarna potwierdza informację o ugaszeniu składów ropy w obwodzie dniepropietrowskim. Zakład stanął w płomieniach w wyniku rosyjskiego ataku. Teraz nie nadaje się do użytku.
Straż pożarna zamieściła film dokumentujący akcję gaśniczą. Widać na nim, z jak potężnym żywiołem walczyli strażacy.
Jak już informowaliśmy w naszej relacji na żywo, nocą w rejonie dniepropietrowskim rosyjskie rakiety zniszczyły skład ropy i podpaliły fabrykę. Walentyn Rezniczenko, szef lokalnej administracji przyznawał, że noc była niespokojna i trudna. Rano przekazał, że pożar został ugaszony i że nie ma ofiar.
Wczoraj szefowa KE ogłosiła nowy pakiet sankcji wobec Rosji. Dziś deklaruje: To nie będą nasze ostatnie sankcje.
Na ulicach Buczy cały czas trwa likwidowanie min i niewybuchów.
Ukraińskie służby specjalne informują o pozyskaniu tajnych map i wykazów rosyjskich okupantów, których jednostki zostały pokonane w obwodzie donieckim.
Mapy są zarejestrowane 22 lutego i zawierają plany okupacji całego terytorium donieckiego – informuje rzecznik SBU.
Nocą z terytorium Białorusi wystrzelone zostały pociski manewrujące na teren obwodu lwowskiego. Pociski zostały zestrzelone przez siły ukraińskie. Wrak jednego z pocisków uderzył w obiekt cywilny i spowodował pożar. Dom ten był niezamieszkały, nie ma ofiar – poinformował szef Lwowskiego Wojewódzkiego Zarządu Wojskowego Maksim Kozicki.
"The Economist" przygotował mapę prezentującą, które kraje wspierają Rosję wobec wojny w Ukrainie. Pełne wsparcie dla Moskwy deklarują Wenezuela, Kuba, Nikaragua, Erytrea, Białoruś, Syria, Birma i Korea Północna.
– Myślę, że to bardzo przedłużający się konflikt i sądzę, że potrwa całe lata. Może nawet około dekady, ale przynajmniej kilka lat – ocenił generał Mark Milley, szef sztabu United States Army i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów.
Więcej na ten temat piszemy tutaj: Czytaj więcej
Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 2 mln 523 tys. osób. Wczoraj funkcjonariusze SG odprawili 21 tys. podróżnych.
Sztab Generalny ukraińskich wojsk: Rosjanie stracili już w wojnie 18,6 tys. żołnierzy. Do tego m.in. 684 czołgi, 1 861 transporterów opancerzonych, 332 systemy artyleryjskie, 107 wyrzutni rakiet, 55 systemów obrony przeciwlotniczej, 150 samolotów, 135 śmigłowców.
Gubernator rosyjskiego obwodu kurskiego poinformował, że z terenu Ukrainy nastąpił ostrzał rosyjskich strażników granicznych. "Pociski moździerzowe nie osiągnęły swojego celu" – podaje gubernator.
– Nasza armia i służby specjalne są w stanie przeciwstawić się każdemu zagrożeniu. W pełni im ufam i proszę mieszkańców o zachowanie spokoju – zakończył gubernator Roman Starowoit cytowany przez Ria Novosti.
Mateusz Morawiecki wzywa do radykalnych sankcji wobec Rosji po masakrze w Buczy.
W rejonie dniepropietrowskim rosyjskie rakiety zniszczyły nocą skład ropy i podpaliły fabrykę – podaje Walentyn Rezniczenko, szef lokalnej administracji. "Noc była niespokojna i trudna" – przyznał.
Po dwóch godzinach Walentyn Rezniczenko poinformował, że pożar udało się ugasić i już wiadomo, że nie ma ofiar tego ataku.
Brytyjski resort obrony w swoim codziennym raporcie informuje o ciężkich walkach w okrążonym Mariupolu. Miasto jest intensywnie atakowane z powietrza.
"Większość ze 160 tys. pozostałych w mieście mieszkańców pozbawionych jest światła, leków, ogrzewania i dostępu do wody" – alarmują Brytyjczycy. Pomoc humanitarna nie dociera, bo blokują ją Rosjanie.
Jak twierdzą ukraińskie siły zbrojne, to jest lista żołnierzy, którzy bezpośrednio byli zaangażowani w zabójstwa ludności cywilnej w Buczy, Irpieniu i Hostomelu.
"W wyniku ofensywnych działań Sił Zbrojnych Ukrainy nieprzyjaciel utracił kontrolę nad osadami Dobryanka, Nowowoznesenske i Trudolubiwka. W rejonie osady Ołeksandrywka toczą się walki" – to fragment porannego komunikatu ukraińskiego Sztabu Generalnego.
Samochód uderzył w budynek ambasady Rosji w Bukareszcie – podaje serwis NEXTA. Pojazd stanął w płomieniach, kierowca najpewniej nie przeżył.
"The New York Times" publikuje wyniki śledztwa i obala kłamstwa Rosjan o tym, że masakry w Buczy dokonały siły ukraińskie. Amerykański dziennik przeanalizował nagrania, na których widać, jak rosyjski pojazd opancerzony otwiera ogień do rowerzysty. Gdy do wyzwolonego miasta wkroczyły wojska ukraińskie, dokładnie w tym miejscu leżał martwy człowiek, a obok jego rower.
Brytyjski wywiad przeanalizował zdjęcia satelitarne z Buczy z całego marca. Wynika z nich jednoznacznie, że ciała rosyjskich ofiar leżały na ulicach miasta w trakcie rosyjskiej okupacji Buczy. Mieszkańcy, którzy przetrwali, bo się ukrywali, relacjonują, że nie zabierali zabitych, bo kto wyszedł na zewnątrz, też ginął.
"Analiza zdjęć satelitarnych z 21 marca 2022 r. pokazuje co najmniej 8 zidentyfikowanych ciał leżących na ulicy Bucza w obwodzie kijowskim. Bucza była okupowana przez rosyjskie siły zbrojne do 31 marca 2022 r." – podaje brytyjski wywiad.
Moskwa twierdzi, że do śmierci cywilów doszło po wycofaniu rosyjskich wojsk. Masakrę w Buczy nazywa "prowokacją Kijowa".
W dniu posiedzenia szefów MSZ państw NATO sekretarz stanu USA informuje o dalszej amerykańskiej pomocy dla Ukrainy.
Stany dostarczą Ukrainie pomoc wojskową wartą 100 mln dolarów. Antony Blinken zapowiedział dostarczenie m.in. broni przeciwpancernej.
W nocnym przemówieniu zamieszczonym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy przestrzega światowych przywódców. Wołodymyr Zełenski oczekuje od nich radykalnych sankcji wobec Rosji:
"Po tym, co świat zobaczył w Buczy, sankcje wobec Rosji muszą być współmierne do wagi zbrodni wojennych okupantów.
Jeśli po tym rosyjskie banki nadal będą mogły normalnie funkcjonować, jeśli po tym tranzyt towarów do Rosji będzie kontynuowany jak zwykle, jeśli po tym kraje UE będą jak zwykle płacić Rosji za energię, polityczne losy niektórych przywódców się nie potoczą jak zwykle.
Radzę wszystkim, aby teraz poczuli, że chwila jest naprawdę ważna".