nt_logo

Długi majowy weekend za granicą? Wiele par i rodzin z dziećmi z Polski wybiera ten kierunek

Dawid Wojtowicz

15 kwietnia 2022, 19:35 · 4 minuty czytania
Tegoroczna Majówka zaczyna się w niedzielę (1 maja) i kończy we wtorek (3 maja). Jeśli w poniedziałek (2 maja) weźmiemy wolne, to wraz z sobotą (30 kwietnia) będziemy mogli skorzystać z czterodniowego weekendu majowego. To wystarczający czas na krótki wypad z domu, nawet za granicę. Częstym kierunkiem takich wyjazdów wśród Polaków staje się Malta.


Długi majowy weekend za granicą? Wiele par i rodzin z dziećmi z Polski wybiera ten kierunek

Dawid Wojtowicz
15 kwietnia 2022, 19:35 • 1 minuta czytania
Tegoroczna Majówka zaczyna się w niedzielę (1 maja) i kończy we wtorek (3 maja). Jeśli w poniedziałek (2 maja) weźmiemy wolne, to wraz z sobotą (30 kwietnia) będziemy mogli skorzystać z czterodniowego weekendu majowego. To wystarczający czas na krótki wypad z domu, nawet za granicę. Częstym kierunkiem takich wyjazdów wśród Polaków staje się Malta.
Republika Malty to wyspiarskie państwo na Morzu Śródziemnym w Europie Południowej, którego terytorium tworzą Wyspy Maltańskie: Malta, Gozo i Comino. Co sprawia, że rodziny z dziećmi uznają Maltę za idealne miejsce na majówkę? Materiały prasowe / Malta Tourism Authority (MTA)

Republika Malty to wyspiarskie państwo na Morzu Śródziemnym w Europie Południowej, którego terytorium tworzą Wyspy Maltańskie. Trzy główne zamieszkałe wyspy wchodzące w skład tego archipelagu to Malta, Gozo i Comino. Stolicą kraju jest Valletta, zespół miejski słynący na świecie z zagęszczenia zabytków. Od 1 maja 2004 roku Malta jest członkiem Unii Europejskiej.

Majówka na Malcie

Co sprawia, że podróżujące pary, grupy przyjaciół czy rodziny z dziećmi uznają Maltę za idealny kierunek na krótki trip poza granice Polski podczas długiego weekendu majowego? Po pierwsze, dogodny transport. Bezpośredni lot z 7 polskich lotnisk (Katowice, Warszawa Okęcie, Warszawa Modlin, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk) do lotniska w Luqa zajmuje nie więcej niż 3 godziny.

Po drugie, Malta to jeden z najmniejszych krajów w Europie. Mnóstwo zabytków i walorów przyrodniczych znajduje się tu na wyciągnięcie ręki. Nawet największa z wysp (245,73 km2) jest na tyle mała, że jej eksploracja (zobaczenie najważniejszych zabytków, skorzystanie z popularnych atrakcji) w ciągu majówki nie stanowi problemu. Wielu turystów przeznacza sobie 1-2 dni na 1 wyspę, więc przy 4-dniowym urlopie zwiedzenie 3 siostrzanych wysp jest jak najbardziej możliwe.

Trzecim argumentem przemawiającym za wyborem Malty na majówkowy wypoczynek za granicą jest pewność pogody. W tym jednym z najcieplejszych krajów w Europie turyści mogą liczyć na 300 słonecznych dni w roku. W maju temperatury wahają się w granicach 19-20  stopni C. Można więc cieszyć się kąpielą w krystalicznym czystym morzu czy leżakowaniem na pięknych plażach: Ghajn Tuffieha Bay na Malcie, Golden Bay i Ramla Bay na Gozo czy Blue Lagoon na Comino.

Warto nadmienić, że od 11 kwietnia 2022 roku Malta złagodziła restrykcje sanitarne, w tym ograniczenia dotyczące podróży. Kraj, w którym przeciwko COVID-19 całkowicie zaszczepiono ponad 90 proc. ludności, również trzecią dawką szczepionki, staje się otwarty dla wszystkich. Osoby niezaszczepione z Polski mogą już wjechać na Maltę po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego bądź certyfikatu potwierdzającego status ozdrowieńca.

Najlepsze atrakcje Malty na krótki wypad

Jak spędzić długi weekend majowy na Malcie? Z pewnością obowiązkowym przystankiem jest Valletta. Stolica Malty, nazywana "muzeum pod gołym niebem" i wpisana na Listę UNESCO, oferuje aż ponad 300 zabytków! Do najbardziej znanych należą: Konkatedra św. Jana, Ogrody Barrakka oraz handlowa ulica Republiki. Dla tych, którzy "chłoną" historię z architektury, godne uwagi są też dawna stolica, Mdina (nazywana Cichym Miastem) oraz Maltańskie Trójmiasto (Birgu, Cospicua, Senglea).

Na brak gości nie narzeka Marsaxlokk, największy targ rybacki, gdzie częstym widokiem są kolorowe łódki luzzu. Malta może też pochwalić się swoim mikroodpowiednikiem Wielkiego Muru Chińskiego – ciągnącą się przez 12 km linią fortyfikacji Victoria Lines. Mekką dla szukających rozrywek są miejscowości St. Julians i Paceville, zagłębia barów, dyskotek i restauracji, uznawane za ośrodki nocnego życia na wyspie.

Doskonałym miejscem dla całych rodzin jest Wioska Popeye’a – park rozrywki wybudowany w 1979 roku na potrzeby kręcenia słynnego filmu „Popeye” z Robinem Williamsem w roli głównej. Podziwiających zachody słońca można najczęściej spotkać w takich miejscach jak Klify Dingli, Zatoka Ghajn Tuffieha Bay i okolice St. Peters Pool.

A co do zaoferowania ma Gozo, bardziej spokojna i zielona, mniejsza siostra Malty? W przewodnikach turystycznych rozsławiają ją megalityczne świątynie (najstarsze budowle na świecie!), wciąż wykorzystywane baseny solankowe oraz zabytkowa stolica w Victorii. Druga po względem wielkości wyspa archipelagu maltańskiego zachwyca też kuchnią na bazie lokalnych produktów z rodzinnych manufaktur: serkami Gozo cheeselets z Ta’ Rikardu i winami z Ta’ Mena.

Idealne miejsce dla miłośników sportu

Poza malowniczymi krajobrazami, unikalnymi zabytkami, piękną architekturą, pyszną kuchnią i gościnnością mieszkańców Malta stoi też wysoko w rankingu miejsc do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Alternatywą dla samochodu czy transportu publicznego są tu rowery i segwaye. Najlepsze trasy rowerowe przebiegają przez okolice Wzgórza Mġarr, drogę z Xemxija do Għajn Tuffieħa oraz szlak Fawwara. Wspinaczki skałkowe uprawiane są głównie na Klifach Dingli i Gozo.

Malta uchodzi też za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Co roku ponad 100 000 osób przybywa na nią, aby odkrywać jej piękno właśnie pod wodą wśród skał i zatopionych wraków z czasów II wojny światowej. Najpopularniejsze miejsca nurkowe to: Um El Faroud, Inland Sea, Cirkewwa Arch, Blue Hole, Double Arch i Xlendi.

Jako ciekawostkę warto odnotować fakt, że 1 maja również na Malcie jest dniem świątecznym. Obchodzi się go jako Dzień Robotników (Jum il-Ħaddiem) zgodnie z ideą Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy. W okolicach tego święta państwowego Maltańczycy nie mają jednak innego dnia wolnego od pracy (tak jak my mamy 3 maja), więc pojęcie "majówki" jest im raczej obce.

Jest to zatem idealny czas na spędzenie kilku dni na słonecznej Malcie – wszystkie główne atrakcje będą otwarte, a Wy będziecie mogli w pełni cieszyć się podróżą!