Co łaska: powiedzcie ile płacicie za chrzty, śluby, pogrzeby

Fot. Iwona Burdzanowska / AG
Większość księży mówi "co łaska". Często wierni wiedzą jednak, że poniżej pewnej sumy nie powinno się schodzić. Niektóre parafie ułatwiają wiernym życie, ustalając i publikując sztywny cennik usług. Jak kształtują się one w rzeczywistości?

Najtańsza z kościelnych usług to chrzest. W parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Jeleniowie (warmińsko-mazurskie) kosztuje 100 złotych. W Czerniakowie koło Grójca - 300 złotych. W parafii w Bystrej koło Gorlic (województwo małopolskie) oraz Głuszycach (dolnośląskie) wysokość opłaty leży w gestii wiernego.

Ślub po chrześcijańsku - za 1500 złotych

W internecie funkcjonuje strona, której celem jest stworzeni cennika usług kościelnych poszczególnych parafii w całej Polsce. To portal colaska.pl. Z porównywarki cen dowiedzieć się możemy, że najmniej za ślub zapłacimy w Bystrej, w parafii pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca - 56 złotych. Z rozmowy z księdzem dowiadujemy się jednak, że polityka kościoła to "co łaska".
W parafii w Jeleniowie opłata za mszę mieści się w granicach 500 złotych.
Na szczycie listy strony colaska.pl z ceną 2000 złotych znajduje się parafia pw. Chrystusa Króla w Głuszycy w województwie dolnośląskim. Ksiądz dementuje te informacje, również deklarując, że za usługę zapłacimy "co łaska", czyli według uznania wiernych.

Pogrzeb najdroższy

Pogrzeb kosztuje więcej. W tym przypadku jednak parafie do ostatecznej sumy wliczają koszt miejsca na cmentarzu (średnio około 2000 złotych). Bez tego wydatku ceny spadają do poziomu tych za ślub.

Na forach internetowych dyskutuje się o parafii Wniebowzięcia NMB w Tarnobrzegu, jako o jednej z najtańszych pod tym względem w Polsce. Odprawienie pogrzebu kosztować ma tutaj 75 złotych. Po naszym telefonie okazuje się, że jest to jednak trochę więcej, bo 150 złotych. Nie potwierdziły się doniesienia o rekordziście w tej kwestii - parafii pw. św. Michała Archanioła we Wrocławiu, w której cena za pełną usługę wynosić ma 5100 złotych. W rozmowie z kancelarią parafialną dowiedzieliśmy się, że opłata to "co łaska" i nie ma żadnych wytycznych co do jej wysokości. Rozbieżności pojawiają się też w przypadku łódzkiej parafii pw. Najświętszego Serca Chrystusowego. Portal pisze o sumie 5000 tysięcy za usługę pogrzebową. W rozmowie z nami padła kwota 480 złotych.


We wrocławskiej parafii pw. Świętego Ducha koszt księdza wraz z organistą to 500 złotych, a nie deklarowane przez użytkowników forum internetowego 4500 złotych. Nie dowiedzieliśmy się jak wysoki jest koszt w Mieleckiej parafii św. Mateusza, ale poinformowano nas, że po załatwieniu wszystkich formalności dostaniemy kartę obiegową wraz z wytycznymi co do wymaganych opłat.
Najwyższa cena spośród parafii z którymi rozmawialiśmy była w Zambrowie koło Łomży. Tutaj koszt pogrzebu to 1200 złotych dla księdza i organisty.

Duża rozbieżność

Według strony CennikUsług.pl, prowadzącej rejestr standardowych cen różnych usług w Polsce, opłaty kościelne są bardzo rozbieżne. Utrzymują się jednak w stałych ramach. Według danych aktualizowanych we wrześniu 2011 roku, usługa chrztu kosztuje od 80 do 500 złotych. Msza to wydatek od 30 do 140 złotych. Za pogrzeb księdzu i organiście zapłacimy od 100 do 1200 złotych. Za ślub nowożeńcy będą musieli ofiarować księdzu od 300 do 1200 złotych.

Rzeczywistość weryfikuje fakty

Jak faktycznie wygląda jednak relacja ekonomiczna wiernych z kościołem możemy dowiedzieć się chociażby z internetowych forów. Mieszkańcy Krasnegostawu tak dyskutują na temat cen w miejscowych parafiach:

malinpl

"Taaa wszędzie jest co łaska. W Franciszku za ślub też jest co łask ale nie mniej niż 500 zł. Ludzie zazwyczaj dają koło 700 zł do 1000 zł"


claudia20

Należę do parafii św. Franciszka, z własnego doświadczenia wiem, że co łaska za pogrzeb to 600zł, (jak się da rzeczywiście "co łaska" ( w swojej ocenie), a będzie ono niższe od standardowego, to zostanie się poproszonym o wyrównanie do parafialnego "co łaska". Ślub to koszt 500zł, chociaż podobno jak się nie jest zamożnym to można się targować, tylko nie wiem z kim  Za chrzest płaci się 100, 150, 200zł. Najlepiej jest zapytać ile ludzie dają, wtedy otrzyma się konkretną odpowiedź, bo jeżeli zapyta się ile to kosztuje, to otrzyma się odpowiedź, że co łaska, a wtedy można nie trafić w stawkę...


margolcia

No bo takie powinno być podejście duchownych. Podejść wyrozumiale do każdej pary, wczuć się w ich sytuację, bo jednego stać by dać 2000zł za mszę, a drugiego nie. Poza tym kościół nie powinien być instytucja nastawioną na zysk, tylko być powołany do wyższych, społecznych, duchowych celów. Trochę serca i życzliwości, a na pewno można się pogadaćOprócz tych uczciwych i wyrozumiałych, nierzadko zdarzają się księża "przedsiębiorczy", którzy swoją parafię traktują jak dobry biznes:A ile Wy płacicie za chrzty, śluby, pogrzeby?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...