Ministerstwo Obrony Rosji potwierdziło, że jeden z najpotężniejszych okrętów rosyjskich na Morzu Czarnym został poważnie uszkodzony, a przyczyna pożaru "jest badana". Wcześniej siły Ukrainy oświadczyły, że krążownik "Moskwa" został trafiony ukraińskimi rakietami Neptun.
Zdaniem szefa odeskiej regionalnej administracji Maksyma Marczenki wojsko ukraińskie ostrzelało na Morzu Czarnym rosyjski krążownik rakietowy "Moskwa"
Strona rosyjska potwierdza, że okręt został "poważnie uszkodzony", ale podkreśla, że przyczyny pożaru "nie są jeszcze znane"
Rosyjska armia zaatakowała pod koniec lutego Ukrainę z kilku różnych stron, w tym także od Morza Czarnego i Morza Azowskiego, gdzie Rosjanie bardzo szybko uzyskali całkowitą dominację.
Swoją rolę w tych działaniach odgrywał krążownik rakietowy "Moskwa" – to właśnie ten okręt zapoczątkował morskie działania związane z atakiem na Ukrainę, biorąc udział m.in. w operacji przejęcia Wyspy Węży.
W czwartek Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że na krążowniku "Moskwa" na Morzu Czarnym w wyniku pożaru doszło do detonacji amunicji. Okręt jest "poważnie uszkodzony", załoga została ewakuowana, a "przyczyna pożaru jest badana".
Informacja o pożarze na flagowym okręcie Rosjan pojawiła się jednak już w środę wieczorem. Wynika z niej, że to strona ukraińska ostrzelała krążownik.
"Krążownik 'Moskwa' został trafiony dwoma rakietami Neptun, strzegącymi Morza Czarnego. Został poważnie uszkodzony" - przekazał szef odeskiej regionalnej administracji wojskowej Maksim Marczenko.
Krążownik "Moskwa". Najpotężniejszy okręt Rosji na Morzu Czarnym
"Moskwa" to rakietowy krążownik będący pierwszym przedstawicielem okrętów typu Slava. Okręt wszedł do służby w 1983 r., z kolei w 2000 r. doczekał się nazwy "Moskwa", jednocześnie stając się okrętem flagowym rosyjskiej floty czarnomorskiej.
Jak opisywał portal komputerswiat.pl, okręt ma długość 184 m, szerokość 20 m i może płynąć z maks. prędkością 59 kilometrów na godzinę, dysponując zasięgiem 19 tys. km przy prędkości 30 kilometrów na godzinę.
Okręt może wystrzeliwać ponaddźwiękowe pociski Bazalt lub Wulkan, będące ich nowszą wersją o zwiększonym zasięgu. Na okręcie znajdują się też pociski ziemia-powietrze S-300F, wyrzutnie Osa oraz siedem działek morskich.