Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych poinformował w środę, że konto prof. Andrzeja Waśki w mediach społecznościowych zostało przejęte przez hakerów. Zamieszczane wpisy zawierały nieprawdziwe informacje, które miały "rozbudzać wrogości między Polakami i Ukraińcami". Kłamliwe treści miały być też rozpowszechniane przez rosyjskie media.
20 kwietnia nastąpiło przejęcie konta w mediach społecznościowych doradcy Andrzeja Dudy prof. Andrzeja Waśki
Na koncie prof. Waśki pojawiały się kłamliwe informacje, które miały komentować rosyjskie media propagandowe
Sprawę badają państwowe służby
"W dniu dzisiejszym nastąpiło przejęcie konta w mediach społecznościowych prof. A. Waśko. Umieszczony wpis zawiera nieprawdziwe informacje, których treść wpisuje się w działania rosyjskie przeciwko Polsce i Ukrainie" – napisał w środę na TwitterzeStanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
Jak podkreślił, informacje zamieszczone przez atakujących są kłamstwem, które jest obliczone na rozbudzenie wrogości między Polakami i Ukraińcami. Co znalazło się na koncie doradcy Andrzeja Dudy?
Na profilu prof. Andrzeja Waśki pojawił się wpis informujący o "działalności dużej organizacji przestępczej", która miałaby zajmować się porywaniem ukraińskich uchodźcóww celu "zajęcia organów wewnętrznych i późniejszej sprzedaży w krajach UE". W przestępstwa mieli być zamieszani "wysocy rangą polscy urzędnicy”.
Stanisław Żaryn zaznaczył, że treści umieszczane na przejętym koncie były już ropowszechniane przez rosyjskie media, które prowadzą działalność dezinformacyjną przeciwko Polsce. Sprawa włamania na konto prof. Waśki została zgłoszona do odpowiednich służb państwowych.
Prof. Andrzej Waśko jest etatowym doradcą prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest literaturoznawcą i historykiem kultury, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownikiem naukowym Wydziału Polonistyki UJ. Jest też członkiem Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości.
CHARLIE–CRP jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.