Zmiany klimatu coraz bardziej dotkliwe. Z Google Timelapse łatwo zobaczysz, co nam grozi
Google Earth ma bardzo ciekawą funkcję. Timelapse pozwala nam zobaczyć, jak zmienił się świat w ciągu ostatnich 37 lat.
Reklama.
Google Earth ma bardzo ciekawą funkcję. Timelapse pozwala nam zobaczyć, jak zmienił się świat w ciągu ostatnich 37 lat.
Usługa Timelapse wprowadzona przez Google niestety nie jest znana wszystkim użytkownikom, a jest to największa aktualizacji Google Earth od 2017 roku. "Teraz każdy może obserwować upływ czasu i być świadkiem niemal czterech dekad zmian zachodzących na naszej planecie" - przekonuje firma.
Z funkcją Timelapse warto się zapoznać, gdyż daje nam możliwość zobaczenia, jak zmieniały się poszczególne miejsca na Ziemi przez ostatnie 37 lat. To największe wideo na świecie. Ma łącznie 4,4 terapikseli.
Google zdecydowało się wprowadzić tę funkcję, aby pokazać m.in. wpływ zmian klimatycznych na naszą planetę. Teraz możemy zobaczyć zmiany klimatyczne na własne oczy, w tym na przykład to jak niektóre wyspy uległy podtopieniu, a pokrywa lodowa na Arktyce zmniejszała się.
Do stworzenia tego narzędzia pozyskano ponad 24 miliony zdjęć satelitarnych wykonanych w ciągu czterech dekad.
"W ciągu ostatniego półwiecza na naszej planecie nastąpiły gwałtowne zmiany środowiskowe - większe niż w jakimkolwiek innym momencie w historii ludzkości. Wielu z nas doświadczyło tych zmian we własnych społecznościach. Dla innych ludzi skutki zmian klimatu wydają się abstrakcyjne i odległe, jak topniejące pokrywy lodowe i cofające się lodowce" - wyjaśniła cel tego projektu Rebecca Moore, czyli dyrektor Google Earth.
Czytaj też: Obama w zachwycającym dokumencie. 5 lekcji z "Najsłynniejszych parków narodowych świata" Netflixa
Jak tłumaczyła na blogu Google, dzięki funkcji Timelapse mamy na wyciągnięcie ręki wyraźniejszy obraz naszej zmieniającej się planety - taki, który pokazuje nie tylko problemy, ale i rozwiązania oraz hipnotyzująco piękne zjawiska naturalne, które rozwijają się na przestrzeni dziesięcioleci.
Dodajmy, że Google planuje dodawać nowe obrazy do projektu przez następną dekadę. Firma współpracuje przy tym projekcie z NASA, the US Geological Survey’s Landsat oraz the European Union’s Copernicus.