Wzrost poparcia dla PiS... i KO. Przewaga ugrupowania Kaczyńskiego topnieje
Wioleta Wasylów
25 kwietnia 2022, 17:49·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 kwietnia 2022, 17:49
Zarówno poparcie dla Zjednoczonej Prawicy, jak i Koalicji Obywatelskiej wzrosło, jednak różnica między oboma ugrupowaniami zmniejszyła się – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla Wirtualnej Polski. Znacznie spadła z kolei liczba wyborców niezdecydowanych.
W sondażu United Surveys dla WP po raz kolejny najwięcej osób wyraziło poparcie dla Zjednoczonej Prawicy.
Choć zarówno Zjednoczona Prawica, jak i Koalicja Obywatelska zyskały w najnowszym sondażu, to jednocześnie KO nieznacznie odrobiło straty do ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego.
"Zdecydowaną chęć" udziału w wyborach zadeklarowało blisko 2/3 respondentów (64,9 proc.).
United Surveys w sondażu na zlecenie Wirtualnej Polski zapytało Polaków o to, na które ugrupowanie polityczne oddaliby swój głos, gdyby wybory parlamentarne miały miejsce już teraz. Okazuje się, że wszystkie najważniejsze ugrupowania zaliczyły wzrost poparcia, poza Konfederacją. Znacznie mniej osób, bo jedynie 9,4 proc. (a nie tak jak w sondażu na początku kwietnia: 16,2 proc.) jest też niezdecydowanych.
Sondaż United Surveys: Zmniejsza się przewaga Zjednoczonej Prawicy nad Koalicją Obywatelską
Zdecydowanie najwięcej respondentów – bo 36 proc. – zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę. To o 2,3 pkt. proc. lepszy wynik niż w poprzednim sondażu. Na drugim miejscu niezmiennie pozostaje Koalicja Obywatelska, na którą wskazało teraz 26,6 proc. pytanych. Tym samym zaliczyła ona wzrost o 2,9 pkt. proc.
Widać po tym, że choć oba ugrupowania zyskały, to KO nieznacznie zmniejszyło swoją stratę do Zjednoczonej Prawicy: z 10 do 9,4 pkt. proc.
Na podium wciąż znajduje się również Polska 2050. Teraz na partię Szymona Hołowni swój głos oddałoby 10,7 proc. respondentów, czyli o 1 pkt. proc. więcej niż miałoby to miejsce na początku kwietnia.
Okazuje się jednak, że największy wzrost odnotowała czwarta Lewica, która dużo odrobiła do Polski 2050. Trzy tygodnie temu wskazało na nią 6,2 proc. pytanych Polaków, a teraz już aż 9,3 proc.
Dalej, na piątym miejscu uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe. Poparcie dla niego wzrosło z 5,4 proc. do 5,8 proc. Jako jedyna w najnowszym sondażu straciła – i to dość wyraźnie – Konfederacja. Poparcie dla niej zmalało z 5,1 proc. do 3,3 proc.
United Surveys zapytało też o frekwencję. Swoją gotowość do wzięcia udziału w wyborach zadeklarowało, wybierając opcję "zdecydowanie tak", 64,9 proc. osób. Kolejne 23,2 proc. odpowiedziało "raczej tak".
Na pytanie o udział w wyborach "raczej nie" odpowiedziało 4,1 proc. respondentów, natomiast "zdecydowanie nie" – 7,6 proc. Niezdecydowanych jest 0,2 proc. osób.
Ranking zaufania do polityków
Kilka dni temu, tym razem IBRiS dla Onetu, pytał Polaków o to, których polityków obdarzają zaufaniem, a których nie. Z tego sondażu wynika, że najwięcej – 42,1 proc. badanych – ufa prezydentowi Polski Andrzejowi Dudzie (nie wzbudza on zaufania zaś u 38,5 proc. ankietowanych).
Na drugim miejscu pod względem poziomu zaufania znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z wynikiem 41,9 proc. (jednocześnie 36,7 proc. ankietowanych stwierdziło, że mu nie ufa), a za nim premier Mateusz Morawiecki z wynikiem 38,6 proc. (jemu dla odmiany nie ufa aż 51,1 proc. badanych.
Teraz 32,8 proc., czyli aż o 5 proc. więcej niż w poprzednim sondażu, osób stwierdziło, że ufa prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu (nieufnych w stosunku do niego jest 48 proc. osób). Tuż przed nim pod względem zaufania, z 33,9 proc., uplasował się lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (nie ufa mu z kolei 46,9 proc. pytanych).