nt_logo

Czy los wojny w Ukrainie rozstrzygnie się w Ramstein? W Niemczech trwa wielki szczyt

Natalia Kamińska

26 kwietnia 2022, 15:16 · 2 minuty czytania
W amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech trwa szczyt zachodnich przywódców, którzy debatują, jak jeszcze bardziej wzmocnić militarnie Ukrainę po rosyjskiej inwazji.


Czy los wojny w Ukrainie rozstrzygnie się w Ramstein? W Niemczech trwa wielki szczyt

Natalia Kamińska
26 kwietnia 2022, 15:16 • 1 minuta czytania
W amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech trwa szczyt zachodnich przywódców, którzy debatują, jak jeszcze bardziej wzmocnić militarnie Ukrainę po rosyjskiej inwazji.
Przywódcy krajów Zachodu spotkali się w słynnej bazie US Army w Ramstein w Niemczech. Fot. AP/Associated Press/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • W bazie Ramstein zaczęło się spotkanie przywódców i polityków państw, które chcą pomóc Ukrainie.
  • Są tam oczywiście USA i Niemcy, które niezmiennie deklarują pomoc wojskową dla zaatakowanego przez Rosjan kraju

Podczas rozmów w Niemczech biorą udział przedstawiciele ponad 40 krajów, które starają się przyspieszyć i zsynchronizować dostawy broni dla Kijowa. Gospodarzem spotkania w bazie lotniczej Ramstein jest sekretarz obrony USA Lloyd Austin, który wrócił z Kijowa. Już w stolicy Ukrainy zadeklarował dodatkowe wsparcie wojskowe dla tego państwa.

USA deklarują, że będą nadal wspierać Ukrainę

– Chcemy, aby Ukraina pozostała suwerennym krajem, demokratycznym krajem zdolnym do obrony swojego suwerennego terytorium. Chcemy zobaczyć Rosję osłabioną do tego stopnia, by nie mogła robić tego rodzaju rzeczy, które robi, napadając na Ukrainę — oświadczył w poniedziałek sekretarz Austin.

– Jak widzimy, narody z całego świata są zjednoczone w postanowieniu wspierania Ukrainy w jej walce przeciwko imperialnej agresji Rosji – powiedział Austin na początku rozmów w Niemczech. Dodał też, że "Ukraina wyraźnie wierzy, że może wygrać, podobnie jak wszyscy tutaj".

Warto przeczytać: Niemcy długo myśleli i ogłosili przełom. Ukraina dostanie ciężki sprzęt wojskowy

Z kolei generał armii USA Mark Milley ostrzegł, że Ukraina potrzebuje więcej pomocy w zakresie bezpieczeństwa i to teraz, aby móc się bronić przed rozwijającą się i potencjalnie decydującą rosyjską napaścią na wschodzie. W jego ocenie najbliższe tygodnie są "krytyczne". – Ukraińcy będą walczyć. Musimy się upewnić, że będą mieli środki do walki – wskazał.

Czytaj także: Światowi przywódcy zapowiadają pomoc Ukrainie. USA i Niemcy deklarują konkretne działania

Agencja Reuters pisze również, że amerykańscy urzędnicy, którzy zastrzegają anonimowość, oceniają, iż Rosja będzie w dużej mierze polegać na uderzeniach artyleryjskich, próbując ostrzeliwać pozycje ukraińskie. Ponadto Moskwa będzie wprowadzać siły lądowe z kilku kierunków, próbując otoczyć i zlikwidować znaczną część ukraińskiej armii.

Dodajmy też, że w zeszłym tygodniu USA ogłosiły nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. – W ubiegłym tygodniu podpisałem pakiet 800 milionów dolarów pomocy. Dzisiaj ogłaszam kolejne 800 milionów dolarów pomocy dla Ukrainy – przekazał wówczas Joe Biden.

Niemcy zapowiedziały kolejną pomoc dla Kijowa

Głos w sprawie pomocy Ukrainie w Ramstein zabrała oczywiście szefowa MON Niemiec. – Niemcy planują zaoferować szkolenie systemów artyleryjskich dla ukraińskich żołnierzy na niemieckiej ziemi – powiedziała minister obrony Christine Lambrecht. Poparła ona także decyzję Niemiec o wysłaniu pancernej broni przeciwlotniczej do Ukrainy.

W informacjach przekazanych przez polityczkę potwierdziło się, że Niemcy dostarczą Ukrainie samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard.

Czytaj także: https://natemat.pl/409225,usa-chca-oslabic-rosje-podczas-wojny-w-ukrainie