Reklama.
Zacięte walki nie ustają. Ukraińcy informują o ciężkich walkach i ofiarach śmiertelnych w obwodzie sumskim. Z drugiej strony - nie brak Ukraińcom sukcesów. Nocą pojawił się komunikat o uderzeniu na pozycje Rosjan na słynnej Wyspie Węży na Morzu Czarnym. Ukraińcy uderzyli w rosyjski punkt kontrolny, okupant poniósł znaczne straty. Tak zaczyna się 63. dzień wojny w Ukrainie.
Mer Kijowa Witalij Kliczko zapowiedział, że wkrótce ze stolicy Ukrainy zniknie około 60 sowieckich symboli.
Wiktor Juszczenko powiedział na antenie TVN24, że przebywa obecnie w kraju. "Każdy Ukrainiec, niezależnie od tego, gdzie się znajduje, jest dzisiaj na froncie. Prowadzimy dwie wojny przeciwko Putinowi - jedna z nich jest wojną gorącą, na polu walki, gdzie zmobilizowanych jest większość naszych sił wojskowych" - powiedział były prezydent Ukrainy.
Mieszkańcy Charkowa przetrwali dwa miesiące niemal nieustannych bombardowań. Teraz walki zbliżają się jeszcze bardziej.
Ukraina rozpoczyna przygotowania do odbudowy zniszczonych przez rosyjskich okupantów miast, społeczności i infrastruktury. Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski na posiedzeniu Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych.
Bloomberg pisze, że włoski gigant Eni przygotowuje się do otwarcia rublowych rachunków w Gazprombanku.
Andrzej Duda podziękował prezydentowi Czech za jednoznaczne potępienie agresji rosyjskiej.
Fiński rząd sprzedaje bitcoiny skonfiskowane przez urząd celny i przekazuje dochody na pomoc Ukrainie.
"Przed nami kilka bardzo trudnych tygodni. Praktyczna realizacja uzgodnień, nauka i logistyka wymagają czasu. A Rosja już teraz zgromadziła siły w celu natarcia na szeroką skalę na wschodzie Ukrainy" – napisał Reznikow na Facebooku.
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zaapelował do swoich rodaków, aby przygotowali się na kilka bardzo trudnych tygodni działań bojowych związanych z przygotowywaniem przez siły rosyjskie wielkiej ofensywy w Donbasie.
Światowa Organizacja Turystyki ONZ zawiesza członkostwo Rosji.
W Naddniestrzu - graniczącym z Ukrainą separatystycznym regionie Mołdawii - wzmocniono procedury na punktach kontrolnych w związku z prowokacjami ze strony Rosji.
Prezydent Ukrainy rozmawiał z przewodniczącą KE. "Podziękowałem Komisji Europejskiej za decyzję o zniesieniu ceł, kwot na ukraińskie towary przemysłowe i żywność. Omówiłem też dalsze wsparcie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej mówiła za to o szóstym pakiecie sankcji, który musi obejmować embargo na ropę" – zrelacjonował Zełenski.
Blisko 2 mln uchodźców z Ukrainy przebywa obecnie w Polsce.
Brazylia dostarczy 300 000 pocisków do niemieckich Gepardów dla Ukrainy.
Szwajcaria przyjmuje najnowszy pakiet sankcji UE wobec Rosji. Obejmują one m.in. embargo na węgiel i inne sankcje finansowe, które wchodzą w życie natychmiast.
Rzecznik prasowy Shell potwierdził zmianę warunków w zakupie ropy z Rosji. "Pracujemy nad wycofaniem rosyjskiej ropy i gazu z naszego łańcucha dostaw, chroniąc jednocześnie dostawy energii i paliw, na których codziennie polegają miliony ludzi"- poinformował.
Od rozpoczęcia wojny, rosyjskie siły porwały ponad 50 burmistrzów i innych lokalnych przywódców.
Finlandia zdecydowała, że nie będzie płacić za rosyjski gaz w rublach.
Rosja, mimo wstrzymania dostaw gazu do Polski i Bułgarii, nadal dostarcza gaz do Austrii. Kraj ten płaci Gazpromowi w euro.
"NYT": Ukraińcy celowo zalali własną wioskę, tworząc grzęzawisko, które udaremniło atak rosyjskich czołgów na Kijów.
Media: "Kanada chce przekazać Ukrainie zamrożone rosyjskie fundusze".
W Kijowie usunięto pomnik, który symbolizował przyjaźń rosyjsko-ukraińską.
Prezydent Warszawy: "Rozmawiałem z wieloma kongresmenami, z członkami administracji Bidena - wszyscy mają nadzieję, że Ukraina wygra wojnę".
Rosjanie chcą w połowie maja w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) i Donieckiej Republice Ludowej (DRL) przeprowadzić referenda w sprawie "przyłączenia" do Rosji. Mówi się o datach jak 14 lub 15 maja.
Rosja kontynuuje ofensywę w obwodach donieckim i ługańskim.
"Przyjechałem do Ukrainę po wizycie w Moskwie. Będziemy kontynuować nasze prace nad rozszerzeniem pomocy humanitarnej i zabezpieczeniem ewakuacji ludności cywilnej ze stref konfliktu" – napisał na Twitterze.
Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk: "Wojska rosyjskie nasilają ofensywę w Ukrainie".
Reuters: "Rosja oczekuje, że jej produkcja ropy spadnie nawet o 17 proc. w 2022 roku".
Władimir Putin zagroził, że jeśli ktoś z zewnątrz będzie interweniował w Ukrainie, odpowiedź Rosji "będzie błyskawiczna". Jego zdaniem Ukraina była z zewnątrz nakłaniana do bezpośredniego starcia z Rosją.
Premier Ukrainy: "Odbudowa Ukrainy po wojnie z Rosją będzie kosztować około 600 miliardów dolarów".
Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała, że jej kraj obecnie nie posiada armii zdolnej do walki. – Od 30 lat armia mołdawska pozostaje bez uzbrojenia i sprzętu wojskowego. To musi się zmienić – mówiła.
"Rosja jest gotowa, by wykorzystać separatystyczne Naddniestrze, na terytorium Mołdawii, jako przyczółek do ataku na Ukrainę albo resztę Mołdawii" – powiedziała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.
"Decyzja Rosji o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii odzwierciedla rzeczywistość, w której energia jest wykorzystywana jako broń" - powiedział niemiecki minister gospodarki Robert Habeck.
Burmistrz Buczy mówi, że rosyjscy żołnierze mieli listy osób do zabicia.
Media: "W Trościańcu odkryto dotychczas ok. 20 miejsc tortur, w których znęcano się nad cywilami".
Jest ponad 600 rannych bez lekarstw w hucie Azovstal w Mariupolu.
W Polsce jest prawie trzy mln uchodźców w Polsce. Wiceszef MSWiA Błażej Poboży: "96 proc. z nich to kobiety i dzieci".
"USA oferują nagrodę w wysokości 10 milionów dolarów za informacje o rosyjskich oficerach wywiadu" – podaje agencja Reutera, powołując się na Departament Stanu USA.
"Prezydencie Zełenski, popieram pańską propozycję ustanowienia partnerstw z miastami i regionami UE w celu inteligentnej odbudowy. Pomożemy wam odbudować i będziemy iść razem z Ukrainą po jej europejskiej ścieżce" – napisała na Twitterze Ursula von der Leyen.
– Jeśli ktoś z zewnątrz będzie próbował interweniować w Ukrainie, nasza odpowiedź będzie błyskawiczna – powiedział prezydent Rosji Władimir Putin, cytowany przez BBC.
– Mamy wszystkie narzędzia, którymi nikt nie może się pochwalić. I nie chwaląc się, wykorzystamy je w razie potrzeby – dodał.
" Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł przed jakąkolwiek ingerencją w wojnę z Ukrainą, mówiąc, że odpowiedź będzie błyskawiczna' " – podaje agencja Anadolu.
– Wróg prowadzi operację ofensywną we wschodniej strefie operacyjnej. Głównym celem wroga pozostaje ustanowienie pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego oraz zapewnienie stabilności korytarza lądowego z okupowanym terytorium Autonomicznej Republiki Krymu – powiedział Ołeksandr Motuzianik.
– Wróg zwiększa tempo operacji ofensywnej. Agresor prowadzi intensywny ogień niemal we wszystkich kierunkach. Największą aktywność okupantów obserwuje się na kierunkach Słobożańsk i Donieck – wskazał rzecznik Ministerstwa Obrony Ukrainy.
"Kiedy mieszkańcy regionu dowiedzieli się o atakach i usłyszeli o wprowadzeniu czerwonego alertu, postanowili szybko się spakować i wyjechać z Naddniestrza. Na granicy z Mołdawią szybko utworzyły się kolejki ludzi próbujących wydostać się z separatystycznego regionu. Na wjazdach do miast powstały posterunki kontrolne. Władze Naddniestrza odwołały też majowe obchody Dnia Zwycięstwa".
"W pierwszych dwóch tygodniach kwietnia ukraińska rzecznik praw człowieka otrzymała 400 zgłoszeń gwałtów popełnionych przez rosyjskich żołnierzy".
"Rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa przekazała Suspilne, że raporty pochodzą głównie z tymczasowo okupowanych terytoriów lub niedawno wyzwolonych obszarów" – podaje "The Kyiv Independent".
"Sam film nie został opublikowany, pokazano tylko zrzuty ekranu" – podaje NEXTA.
"Zoo Feldman Ecopark w pobliżu Charkowa było domem dla 5000 zwierząt przed wojną. Rosyjski ostrzał zabił około 100 zwierząt i 5 pracowników zoo" – podaje "The Kyiv Independent", powołując się na Ukraińską Prawdę.
"Doceniamy firmy, które już wycofały się z Rosji. Tym, które wciąż trzymają się swoich zysków z krwi w Rosji pod różnymi wymówkami, mam tylko to do powiedzenia: wycofaj się teraz. I tak będziesz musiał to zrobić. Lepiej zrobić to teraz, niż po publicznym wstydzie i uszkodzeniu reputacji" – przekazał za pośrednictwem Twittera minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
59. Brygada Zmotoryzowana Armii Ukraińskiej uderzając ogniem pośrednim, zniszczyła rosyjski pojazd – relacjonuje Ukraine Weapons Tracker.
"Wielka Brytania nadal zapewnia pomoc wojskową, ponieważ Ukraina walczy z nielegalną inwazją prezydenta Putina" – podkreślono we wpisie.
Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Gerashchenko przekazał, że siły zbrojne Ukrainy odzyskały pełną kontrolę nad trzema wioskami w obwodzie zaporoskim – podaje WAR IN UKRAINE 2022.
" Austriackie MSZ oświadczyło 27 kwietnia, że pracownicy ambasady wrócili do Kijowa w zeszłym tygodniu, co jest 'ważnym znakiem naszej niezachwianej solidarności z Ukrainą' " – podaje za pośrednictwem Twittera "The Kyiv Independent".
– Trzymamy się twardo zapisów sankcji, które KE i Rada Europejska wypracowują. Nie będziemy płacić w rublach za rosyjski gaz. Apelujemy do wszystkich naszych partnerów w UE, aby nałożyć specjalny mechanizm celny na gaz i ropę płynące z Rosji, a także by nałożyć sankcje wtórne, by budżet rosyjski poniósł jak największe straty. Bo póki co widzimy, że Rosja radzi sobie z sankcjami całkiem nieźle – podkreślił premier Morawiecki podczas konferencji.
– Kupujemy gaz z różnych źródeł. Nie wiadomo konkretnie, skąd pochodzi. Staramy się jak najwięcej zatłoczyć do magazynów przed jesienią (...). Zastopowanie importu gazu z Gazpromu do Polski nie może wpłynąć na relacje cenowe. Gaz jest drogi niezależnie od tego – powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji.
– Rząd PiS podjął decyzję, by do 2027 r. dla gospodarstw domowych, szpitali, szkół ceny gazu były regulowane – oznajmił premier.
Ukrinform, powołując się na ukraiński wywiad, podaje, że na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy rosyjscy okupanci porywają mężczyzn w wieku poborowym w celu uzupełnienia swojego "funduszu wymiany" oraz organizacji "parady zwycięstwa" 9 maja. Wywiad Ukrainy nie wyklucza, że propagandowe święto zostanie zorganizowane z udziałem zatrzymanych Ukraińców, którzy będą prowadzeni przez ulice miast.
"Specjalne podziękowania dla Włoch za udzielenie schronienia ponad 100 000 Ukraińcom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu rosyjskiej agresji. Omówiliśmy również zaangażowanie w przyszłe umowy o bezpieczeństwie" – przekazał za pośrednictwem Twittera prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie z premierem Włoch Mario Draghim.
Na Białorusi i w Rosji firma zatrudnia 684. osób. Każda z nich będzie otrzymywać wsparcie do końca bieżącego roku – podaje NEXTA.
„Era rosyjskich paliw kopalnych w Europie dobiega końca” – wskazała szefowa KE. Ursula von der Leyen mówiła też, że „ostatnie agresywne posunięcie” Rosji jest „przypomnieniem”, że Europa musi „zbudować niezależność energetyczną”.
"Zadbamy o to, by decyzja Gazpromu miała jak najmniejszy wpływ na konsumentów w UE. Polska i Bułgaria otrzymują teraz gaz od swoich sąsiadów z UE" – zadeklarowała szefowa KE. Jak dodała, "KE zintensyfikuje również współpracę z regionalnymi grupami państw członkowskich, które mogą zapewnić sobie wzajemną pomoc".
"Nic dziwnego, że Kreml używa paliw kopalnych, aby nas szantażować" – mówiła w środę Ursula von der Leyen. Jak tłumaczyła, "jest to coś, do czego Komisja Europejska przygotowywało się wraz z państwami członkowskimi i partnerami międzynarodowymi". "Nasza reakcja będzie natychmiastowa, zjednoczona i skoordynowana" – podkreśliła.
Kreml nie rozważa możliwości wymiany biznesmena Wiktora Medwedczuka za ukraińskich jeńców. Słowa rzecznika prezydenta Rosji Dmitrija Pieskowa cytuje agencja RIA Novosti. Medwedczuk to jeden z najbogatszych ludzi w Europie, ukraiński polityk, lider prorosyjskiej partii, blisko związany z Władimirem Putinem. Już w zeszłym roku został zatrzymany pod zarzutem zdrady stanu. Teraz po próbie ucieczki z Ukrainy został aresztowany.
Rzecznik MSZ w Mińsku na antenie kanału Białoruś-1 powiedział, że Zachód nie chce włączyć jego kraju w proces osiągania porozumienia między Federacją Rosyjską a Ukrainą. Jak zaznaczył, Białoruś chce też nalegać na rozwijanie dialogu z Polską, bo "wiele kwestii bezpieczeństwa może zostać rozwiązanych".
Więcej na ten temat piszemy tutaj: Czytaj więcej
Czas i kontekst spotkania Zełenskiego z Putinem nie zostały jeszcze ustalone - komentuje w rozmowie z "Ukraińską Prawdą" doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak.
"Z pewnością Turcja, zdając sobie sprawę z niszczycielskich konsekwencji dla regionu Morza Czarnego wojny rozpętanej przez Rosję, stara się przyspieszyć rozwiązanie konfliktu. Jednak czas spotkania i kontekst spotkania jeszcze nie jest ustalony" - stwierdził.
Turecki minister obrony zapowiadał wcześniej, że do rozmów prezydentów Ukrainy i Rosji może dojść w najbliższych dniach.
Słowacka prezydent Zuzana Čaputová zwróciła się po rosyjski z apelem do rosyjskich żołnierzy i ich dowódców. Zaapelowała do nich, by skończyli wojnę, w której giną "absurdalną, okrutną" śmiercią.
Więcej na ten temat piszemy tutaj: Czytaj więcej
Rosyjskie wojsko rozbiło pokojowy proukraiński wiec na ulicach Chersonia. Miasto od początku marca jest pod rosyjską okupacją. Wiele wskazuje na to, że Moskwa planuje tu "referendum", które miałoby zdecydować o powołaniu "Chersońskiej Republiki Ludowej".
W serwisie Telegram zamieszczono nagrania z wiecu rozpędzonego przez Rosjan. Według ukraińskich mediów ranne zostały cztery osoby.
W Zaporożu pod Gulajpolem pułk Azow rosyjski odparł. W ręce Ukraińców wpadło kilku jeńców - okazało się, że to separatyści z tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej. "Przekazali wszelkie informacje o rozmieszczeniu wojsk i wyposażeniu okupantów" - podaje serwis Unian.ua.
Zdjęcia z tego zatrzymania zamieścił w serwisie Telegram ukraiński polityk i wojskowy Andrij Biłecki.
Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin mogą się spotkać w najbliższych dniach - twierdzi turecki minister obrony Hulusi Akar.
"Prezydent Erdogan stara się jak najszybciej doprowadzić do zawieszenia broni i rozmów przy stole negocjacyjnym. Mamy nadzieję, że mimo pewnych trudności obaj przywódcy będą mogli się spotkać w najbliższych dniach" - oświadczył turecki minister.
Telewizja CNN dotarła do nagrań z drona, na których widać rosyjskich żołnierzy na ulicach Buczy, a wokół nich ciała zabitych cywilów. Nagrania zostały wykonane 12 i 13 marca, czyli w czasie, gdy Bucza była pod rosyjską okupacją. Rosjanie twierdzą, że masakry Ukraińców dokonali... sami Ukraińcy, gdy już wojska Putina wycofały się z miasta.
Ogłoszenie przez Gazprom jednostronnego wstrzymania dostaw gazu do odbiorców w Europie jest kolejną próbą wykorzystania gazu przez Rosję jako instrumentu szantażu. Planujemy skoordynowaną reakcję UE - poinformowała w oświadczeniu szefowa KE Ursula von der Leyen.
Na terenie separatystycznego Naddniestrza, będącego pod kontrolą Rosji, doszło do strzelaniny na terenie magazynów z rosyjską bronią i amunicją. "Wiadomości Naddniestrzańskie" informują, że do zdarzenia doszło w pobliżu wsi Kołbasna. Twierdzą, że za atak może odpowiadać strona ukraińska.
"Zeszłej nocy na niebie nad wioską Kołbasna w obwodzie rybnickim widziano kilka dronów. Samoloty na terytorium Naddniestrza zostały wystrzelone z Ukrainy. (...) Rankiem 27 kwietnia o godz. 8.45 od strony ukraińskiej padły strzały w kierunku naddniestrzańskiej osady Kołbasna" - czytamy w depeszy "Wiadomości Naddniestrzańskich".
W przeprowadzonym przez Reuters-Ipsos badaniu na grupie 1005 Amerykanów, aż blisko trzy czwarte respondentów oceniło, że USA postępuje dobrze, wspierając militarnie Ukrainę i wysyłając jej uzbrojenie, by ta mogła skutecznie odpierać ataki Rosji.
Straż Graniczna poinformowała w środę, że od początku wojny z Ukrainy do Polski wyjechało 2 mln 984 tys. osób. We wtorek do naszego kraju odprawiono 21,4 tys. osób (o 56 proc. więcej niż dzień wcześniej; wówczas było to 13,7 tys.), zaś dziś do godz. 7 odprawiono 6,8 tys. osób (o połowę więcej niż we wtorek).
Dodatkowo SG zaznaczyła, że w drugą stronę, a więc z Polski do Ukrainy, we wtorek odprawiono 15,4 tys. osób, zaś od początku wojny: 886 tysięcy osób.
Rosjanie zajęli kilka wiosek na wschodzie Ukrainy, co potwierdziła strona ukraińska.
W raporcie brytyjskiego wywiadu opublikowanym przez tamtejszy MON wskazano, że Ukraińcy kontrolują większość przestrzeni powietrznej nad swoim terytorium. "Rosja nie zdołała zniszczyć Ukraińskich Sił Powietrznych ani zdusić ich obrony przeciwlotniczej. Ukraina nadal zadaje straty Rosjanom" – podkreślono.
"Działania rosyjskiego lotnictwa koncentrują się głównie w południowej i wschodniej Ukrainie, gdzie chce ono wesprzeć swoje siły lądowe. Na zachodzie i północy kraju ma znacznie ograniczony dostęp do przestrzeni powietrznej" – dodano.
Jak podkreślił brytyjski MON: "Rosja wciąż atakuje ukraińskie zasoby wojskowe i infrastrukturę logistyczną w całym kraju. Do ostrzału Mariupola rosyjskie lotnictwo prawdopodobnie używa najczęściej niekierowanych bomb swobodnie spadających. Przy takiej broni skuteczne rozróżnianie celów uderzeń jest ograniczone, co zwiększa ryzyko ofiar wśród cywilów" – alarmuje brytyjski MON.
Służba Kontrwywiadu Wojskowego zidentyfikowała obywatela Federacji Rosyjskiej oraz obywatela Białorusi, którzy w Polsce prowadzili działalność szpiegowską. Na podstawie materiałów SKW podejrzanych zatrzymała Żandarmeria Wojskowa. Obaj usłyszeli zarzuty, sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące - podaje rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Po raz drugi armia rosyjska wystrzeliła rakiety na most drogowo-kolejowy przez ujście Dniestru w rejonie Zatoki Odeskiej. Jak podaje prezes ukraińskich kolei Aleksander Kamyszyn, atak rakietowy nastąpił o godz. 6:45. "Nie ma rannych pracowników kolei. Stopień uszkodzenia infrastruktury będziemy mogli określić po zakończeniu alarmu lotniczego" - poinformował w serwisie Telegram.
Władze w Sofii poinformowały we wtorek wieczorem, że rosyjski Gazprom przestanie dostarczać gaz do Bułgarii. Podobna decyzja zapadła wobec Polski i Litwy. Dostawy zostają wstrzymane od 27 kwietnia.
Więcej na ten temat piszemy tutaj: Czytaj więcej
W obwodzie biełgorodzkim płonie skład amunicji - podaje rosyjska agencja Interfax, powołując się na gubernatora obwodu. Rosjanie twierdzą, że rejon ten był wielokrotnie atakowany przez Ukraińców. Przekonują m,.in., że pożar w składzie ropy naftowej na początku kwietnia w tym obwodzie był wywołany ukraińskimi nalotami. Czytaj więcej
Rada Miasta Mariupola zamieściła w serwisie Telegram zdjęcia ze szpitala na terenie ostrzeliwanych non stop przez Rosjan zakładów Azowstal. To ostatni bastion Ukraińców w tym portowym mieście. Samorządowcy apelują o umożliwienie ewakuacji ludzi.
W szpitalu brakuje leków i nie ma warunków sanitarnych. "Tak wygląda szpital w jednym ze schronów Azowstalu. Straszne zdjęcia. Ale świat musi wiedzieć, co się dzieje" - piszą samorządowcy. Link do serwisu Telegram, gdzie zamieszczono fotografie, znajdziecie poniżej, ale ostrzegamy - zdjęcia są drastyczne. Czytaj więcej
Od rana w obwodzie sumskim trwają rosyjskie ataki. W ostatnich dniach ostrzał z użyciem ciężkiej artylerii prowadzono praktycznie na całym obszarze przygranicznym - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywycki.
W Charkowie w wyniku rosyjskiego ostrzału trzy osoby zginęły, a siedem zostało rannych - poinformował szef charkowskiej administracji Ołeh Synehubow.
Ukraińskie Siły Zbrojne zaatakowały pozycje Rosjan na Wyspie Węży. Dowództwo Operacyjne "Południe" wydało taki komunikat:
W strefie operacyjnej Morza Czarnego nasze siły zadały ciosy wrogim pozycjom na Wyspie Węży. Uderzenie w punkt kontrolny, zniszczenie systemu rakiet przeciwlotniczych Strieła-10, wyjaśniane są odnotowane straty raszystów".
Brytyjska minister spraw zagranicznych przedstawiła w Izbie Gmin informację ws. sytuacji w Ukrainie. - Nie wystarczy już dostarczać Ukrainie jedynie broni defensywnej, aby mogła ona odeprzeć inwazję Rosji - oświadczyła Liz Truss.
- Zbyt długo istniało fałszywe rozróżnienie między bronią defensywną a ofensywną. Stało się to dla niektórych to pretekstem do ociągania się. Ten czas już minął. Sojusznicy z NATO jasno mówią, że dostarczamy broń ciężką. Tego właśnie potrzebuje Ukraina, aby powstrzymać ofensywę Rosji i odzyskać kontrolę nad swoim terytorium - mówiła Truss, deklarując, że trzeba zrobić wszystko, by Ukraina pokonała Putina.
To informacja przekazana przez biuro ONZ w związku z wizytą sekretarza generalnego Narodów Zjednoczonych w Moskwie. Władimir Putin zgodził się "co do zasady" na zaangażowanie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i ONZ w ewakuację cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu. Zaledwie w poniedziałek Rosja deklarowała, że pozwoli na ewakuację ludzi z Azowstalu, tymczasem ostrzał zakładów nie ustawał.