Zełenski o ewakuowanych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nowym wystąpieniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformował o liczbie ewakuowanych.
- Organizacja korytarzy humanitarnych to jeden z elementów procesu negocjacyjnego z Rosją, który trwa nadal. Jest on bardzo trudny. Tym niemniej, mimo wszelkich trudności, udało się uratować z terenów działań bojowych ponad 350 tysięcy ludzi - poinformował Zełenski.
Nowy ostrzał Azowstalu
Po zakończeniu ewakuacji części Ukraińców z Azowstalu, rosyjscy okupanci ponownie rozpoczęli ostrzał zakładów - podaje dowódca 12. brygady Gwardii Narodowej Denis Schlega, cytowany przez serwis hromadske.ua. Z fabryki ewakuowano dziś ponad sto osób, jutro od rana z Azowstalu mają wyjeżdżać kolejni cywile.
Nagranie z ewakuacji z Mariupola
Pułk Azow przekazał nagranie z ewakuacji cywilów, którzy przez miesiąc ukrywali się w bunkrach zakładów Azowstal. W niedzielę rozpoczęła się ich ewakuacja - wyjechało ponad sto osób. Na jutro planowany jest ciąg dalszy ewakuacji.
Zełenski: Jutro ciąg dalszy ewakuacji z Mariupola
Mam nadzieję, że jutro zostaną spełnione wszystkie warunki niezbędne do kontynuacji deportacji osób z Mariupola. Start planujemy o 8 rano - zapowiedział w przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polityk potwierdził, że dzięki pomocy ONZ rozpoczęła się ewakuacja cywilów ukrywających się dotąd na terenie zakładów Azowstal.
W Rosji runął most. Władze twierdzą, że to sabotaż
W Rosji w obwodzie kurskim zawaliła się budowa mostu kolejowego. Gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt twierdzi, że "to był sabotaż". "Wszczęto sprawę karną" – poinformował.
Nowe fakty ws. ewakuacji cywilów z Azowstalu
Ponad 100 cywilów, w tym małe dzieci, kobiety i osoby starsze, ewakuowano ze schronów zakładów Azowstal w Mariupolu. Ukrywali się tam ponad dwa miesiące. Ewakuacja okazała się możliwa dzięki staraniom sekretarza generalnego ONZ.
"Jutro spotkamy naszych rodaków z Mariupola, którzy zmuszeni byli spędzić ponad 50 dni pod gruzami, bez jedzenia, bez wody, bez nadziei, że zostaną uratowani - a my ich uratowaliśmy” – powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Gen. Gierasimow ranny?
Szef rosyjskiego sztabu generalnego gen. Walerij Gierasimow został ranny pod Iziumem na wschodzie Ukrainy - podała ukraińska agencja UNIAN. Musiał się stamtąd pilnie ewakuować. W rejonie sztabu 2. armii sił zbrojnych Rosji doszło do wybuchu.
Deklaracja Polski ws. przyszłego porozumienia pokojowego
"Ukraińska Prawda" odnotowuje słowa polskiego prezydenckiego ministra Jakuba Kumocha, że nasz kraj nie weźmie udziału w takim porozumieniu pokojowym, które przewidywałoby kapitulację części terytorium Ukrainy. Kumoch potwierdził, że Polska jest gotowa do odegrania roli "gwaranta" w ramach porozumienia o zawieszeniu broni z Rosją, jeśli rozmowy zakończą się sukcesem. Ukraiński portal odnotowuje, że takie stanowisko Warszawy jest pierwszą tego typu deklaracją potencjalnych państw-gwarantów porozumienia.
Zełenski potwierdza początek ewakuacji cywilów z Azowstalu
Prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że z pomocą ONZ rozpoczęła się ewakuacja ludności cywilnej z bunkrów zakładu Azowstal w Mariupolu. Jak poinformował ukraiński prezydent, ewakuowanych jest około 100 osób, które jutro powinny być w Zaporożu, na terenie kontrolowanym przez stronę ukraińską.
Miejscowość odbita z rąk Rosjan
Wzruszające nagranie z miejscowości Kutuzówka w okolicach Charkowa. Wieś była przez dwa miesiące okupowana przez Rosjan. Na filmie widać, jak mieszkańcy witają ukraińskich żołnierzy.
Kutuzówka to miejscowość w pobliżu granicy z Rosją.
Reuters: Grupa cywilów ewakuowana z Azowstalu
Ponad 50 cywilów zostało ewakuowanych w niedzielę z huty Azowstal w Mariupolu w konwoju składającego się z pojazdów z symbolami ONZ - podaje agencja Reutera. Na miejscu był fotograf Reutersa.
"Jesteśmy w punkcie zwrotnym"
"Myślę, że jesteśmy w punkcie zwrotnym. Ofensywne operacje wojsk rosyjskich zmieniły się ze strategicznych na półtaktyczne, ponieważ wróg nie odnosi strategicznego sukcesu. (...) Dlatego myślę, że najbliższe dni będą decydujące" - tak mówi Fedir Wenisławski, przedstawiciel prezydenta Ukrainy w Trybunale Konstytucyjnym i członek Rady Najwyższej ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu.
Dementi ws. "Ducha z Kijowa"
Siły Powietrzne Ukrainy zareagowały na doniesienia brytyjskiego dziennika “The Times”, który informował o śmierci pilota zwanego “Duchem z Kijowa”. Wyjaśniają, że pilot Stepan Tarabalka, który zginął w walce 13 marca, nim nie był i nie strącił 40 rosyjskich samolotów, jak podawano.
Burmistrz Ługańska wezwał mieszkańców do ewakuacji. W regionie intensywne walki trwają zwłaszcza w miejscowości Orichowe, która leży na drodze między kontrolowanym przez separatystów Ługańskiem, a Lisiczańskiem, który znajduje się pod kontrolą wojsk ukraińskich.
Ukraińcy ponownie zaatakowali Wyspę Węży na Morzu Czarnym – podało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy "Południe". Przekazano, że zniszczyli trzy rosyjskie działa przeciwlotnicze, jeden system przeciwlotniczy "Strela-10", system komunikacyjny. Zginęło 42 Rosjan.
"Ponad 7 tys. Ukraińców zaginęło w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę" – napisała na Twitterze ukraińska deputowana Lesia Wasylenko.
Nancy Pelosi w Rzeszowie
– Ameryka stoi ramię w ramię z Ukrainą, będziemy stali do momentu, w którym Ukraina wygra – powiedziała w Rzeszowie przewodnicząca Izby Reprezentantów USA. Nancy Pelosi przybyła tu wprost z Kijowa, gdzie spotkała się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. – Nasza obecność tutaj to przede wszystkim silny przekaz jedności i wsparcia, a także uznania dla przywódca prezydenta Zełenskiego – powiedziała. Mówiła o podziwie dla narodu ukraińskiego za odwagę i o tym, że podziękuje polskiemu rządowi za pomoc za uchodźców. Czytaj więcej
W obwodzie chersońskim Rosjanie porwali zastępcę Rady Miejskiej – podała agencja Ukrinform. Wcześniej informowano, że w tym obwodzie i części obwodu zaporoskiego wojska rosyjskie wyłączyły sieć komórkową i internet.
Nancy Pelosi w Kijowie, potem Polska
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. "Jesteśmy tu po to, żeby podziękować za waszą walkę o wolność. Jesteście granicą wolności i walczycie o nas wszystkich" – przekazała. Z Kijowa ma przyjechać do Polski.
Sytuacja w Azowstalu
"Jeśli mówi się, że Mariupol to piekło, w Azowstalu jest jeszcze gorzej. Tam prawie nie ma żywności, leków, wody. Oni żyją w takich warunkach od ponad 60 dni. Błagają o ratunek" – mówi na nagraniu burmistrz Mariupola.
W sobotę zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar poinformował, że 20 cywilów ukrywających się w podziemiach zakładów Azowstal przekazano do ewakuacji do Zaporoża. Wciąż przebywa tam ok. tysiąca osób.
Ofiary w Mariupolu
Burmistrz Mariupola Wadim Bojczenko ocenił, że w ciągu dwóch miesięcy rosyjska armia zabiła dwa razy więcej mieszkańców tego miasta niż naziści podczas II wojny światowej. Przekazał, że podczas niemieckiej okupacji Mariupola zginęło ok. 10 tys. cywilów, a Rosjanie zabili ponad 20 tys. osób.
Zełenski o rosyjskich siłach
Prezydent Wołodymr Zełenski przekazał, że od początku wojny w Ukrainie zginęło 23 tys. rosyjskich żołnierzy, zniszczonych zostało ponad tysiąc rosyjskich czołgów, ok. 200 samolotów i ok. 2,5 tysiąca innych pojazdów wojskowych. Powiedział też, że rosyjska armia ściąga dodatkowe siły do walki na wschodzie Ukrainy, a rekrutowani mają mieć słabą motywację i przygotowanie. "Każdy rosyjski żołnierz może jeszcze ocalić swoje życie. Lepiej będzie dla was przeżyć w Rosji niż umrzeć w naszym kraju – powiedział.