nt_logo

Ukraińcy doceniają polską broń. Pochwalili się kolejnym sukcesem w wojnie z Rosją

Natalia Kamińska

11 maja 2022, 21:54 · 2 minuty czytania
W okolicach Iziuma w obwodzie charkowskim Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec Ka-52. Udało się to dzięki polskiemu zestawowi przeciwlotniczemu "Piorun". Ta polska broń świetnie sprawdza się podczas wojny w Ukrainie.


Ukraińcy doceniają polską broń. Pochwalili się kolejnym sukcesem w wojnie z Rosją

Natalia Kamińska
11 maja 2022, 21:54 • 1 minuta czytania
W okolicach Iziuma w obwodzie charkowskim Ukraińcy zestrzelili rosyjski śmigłowiec Ka-52. Udało się to dzięki polskiemu zestawowi przeciwlotniczemu "Piorun". Ta polska broń świetnie sprawdza się podczas wojny w Ukrainie.
Polskie "Pioruny" są bardzo skuteczne w wojnie w Ukrainie. Fot. Piotr Molecki/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Ukraińcy – wbrew obawom z początku wojny – dobrze radzą sobie w walkach z Rosjanami
  • Jest to też zasługa dostaw broni z Polski. W czwartek dzięki polskiemu "Piorunowi" udało się im zestrzelić kolejny rosyjski śmigłowiec

Polska broń jest bardzo skuteczna w walkach w Ukrainie

"Przed chwilą obrona przeciwlotnicza 95 Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej w rejonie Iziumu, za pomocą polskiego przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun zniszczyła nieprzyjacielski śmigłowiec Ka-52. Wierzcie w Siły Zbrojne Ukrainy" - poinformował na Twitterze ukraiński oficer Jurij Koczewenko. Informację o zestrzeleniu śmigłowca potwierdziły także Siły Zbrojne Ukrainy.

Ka-52 to rosyjski, dwumiejscowy śmigłowiec szturmowy, który wszedł do produkcji pod koniec lat 80. XX wieku w ZSRR.

Z kolei przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy "Piorun" – jak wyjaśniono na stronie wydziału Instytutu Techniki Rakietowej i Mechatroniki WAT-u – jest modernizacją PPZR GROM, przeprowadzoną w latach 2010-2015.

Zestaw przeciwlotniczy "Piorun" ma dużą wykrywalność celu

"W ramach przeprowadzonej modernizacji uzyskano poprawę efektywności głowicy samonaprowadzającej poprzez zwiększenie czułości detekcji, co wpłynęło na powiększenie zakresu wykrycia celu, uzyskano wzrost odporności na zakłócenia, zwiększono zasięg rażenia, zastosowano zapalnik zbliżeniowy, układ autoryzacji dostępu i przystosowano zestaw do operowania w warunkach nocnych" – wyjaśniają eksperci uczelni.

Czytaj także: Niemcy już nawet nie ukrywają, że szkolą Ukraińców. Ich goście dostaną do rąk potężną broń

Co ważne, rakieta Piorun, podobnie jak Grom automatycznie naprowadza się na źródło termicznego promieniowania, czyli emitujący ciepło silnik śmigłowca czy samolotu. Piorun kosztuje około 16 mln dolarów.

Przypomnijmy, że podczas wojny w Ukrainie Rosjanie odnoszą duże straty zarówno w sprzęcie, jak i ludziach.

Według informacji jakie przekazał w środę rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, od początku wojny zginęło ponad 26 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Warto przeczytać: Polskie myśliwce będą patrolować niebo nad Słowacją. Wcześniej na pomoc przybyło inne państwo

Jeśli chodzi o straty sprzętu, to od 24 lutego Rosjanie stracili 2856 pojazdów opancerzonych, 1187 czołgów, 199 samolotów i 160 helikopterów. Ponadto ukraińska armia zniszczyła 528 rosyjskich systemów artyleryjskich, 185 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i 87 systemów obrony przeciwlotniczej.

Ukraińcy zestrzelili również 94 pociski rakietowe i 390 bezzałogowych statków powietrznych. Zatopiono też 12 okrętów wojennych i zniszczono 1997 pojazdów wojskowych oraz cystern z paliwem.

Czytaj także: https://natemat.pl/412453,wzrost-aktywnosci-lotnictwa-rosja-sprawdza-gotowosc-i-czas-reakcji-nato