Szeroka kontrofensywa w wojnie z Rosją już niebawem. Doradca prezydenta Ukrainy wskazał termin
Michał Koprowski
16 maja 2022, 21:21·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 maja 2022, 21:21
Ukraińskie jednostki będą gotowe do przeprowadzenia szerokiej kontrofensywy przeciwko rosyjskim najeźdźcom w połowie lipca. Ten termin jest uwarunkowany napływającymi do Ukrainy dostawami ciężkiego uzbrojenia od zachodnich partnerów – poinformował w niedzielę wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.
Wywiad rosyjskiego opozycjonisty Marka Fejgina z doradcą prezydenta Ukrainy pojawił się w serwisie YouTube
Ołeksij Arestowycz poinformował, że ukraińskie siły będą gotowe do przeprowadzenia szeroko zakrojonej ofensywy przeciwko rosyjskim okupantom w połowie lipca
Ukraiński polityk oznajmił, że "pierwsze naprawdę duże dostawy sprzętu dotrą do Ukrainy nie wcześniej, niż w lipcu"
Amerykańska ustawa i szkolenie żołnierzy w Niemczech
Ołeksij Arestowycz zaznaczył, że w kontekście pomocy militarnej amerykańska regulacja to jedno, ale Niemcyrównież przekazują dobre informacje. – Amerykańska ustawa Lend-Lease to tylko jedno ze źródeł pomocy wojskowej. Niemcy po raz kolejny oświadczyli, że ukraińscy żołnierze już uczą się obsługi haubic Panzerhaubitze 2000 – poinformował.
– To bardzo dobra broń, wysokiej jakości. A jeśli wojskowi już ćwiczą, to niebawem ta broń trafi na Ukrainę – przyznał doradca prezydenta Ukrainy podczas rozmowy z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.
Arestowycz przekazał również, że większość haubic, które dotarły do Ukrainy, jest już wykorzystywana na froncie. – Z kolei Amerykanie poinformowali, że 89 spośród ich 90 haubic jest już używanych na polu walki. Po cichu wszystko posuwa się naprzód – dodał.
Ustawa Lend-Lease
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał ustawę Lend-Lease 9 maja. Regulacja pozwala na znaczne przyśpieszenie udzielania pomocy militarnej i finansowej do Ukrainy. Departament Obrony USAmoże sprawniej podejmować decyzję, ponieważ nowe przepisy charakteryzują się minimalizacją formalności.
Po podpisaniu ustawy nie są konieczne zapewnienia, że udzielenie wsparcia nie zmniejszy zdolności obronnych Stanów Zjednoczonych. Kraj, któremu udzielane jest wsparcie, nie jest zobowiązane do spłacania należności od razu, zostaje to odroczone na "bliżej nieokreśloną przyszłość".
Bundeswehra szkoli ukraińskich żołnierzy
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock poinformowała na marginesie wizyty w Kijowie, że w RFN będą szkoleni żołnierze z Ukrainy. W komunikacie resortu obrony podkreślono, że przekazanie ciężkiej broni oraz szkolenia ukraińskich wojskowych nie sprawiają, że Niemcystają się stroną w trwającej wojnie.
Szkolenie Ukraińców w miasteczku w Nadrenii-Palatynacie ma trwać ponad miesiąc. Przez ten czas wojskowi z Bundeswehry ze wsparciem armii Królestwa Niderlandów przeprowadzą szkolenie z obsługi jednego z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych rodzajów broni artyleryjskiej NATO.
Podczas szkolenia Ukraińcy nauczą się jak prowadzić samobieżne, 1000-konne haubicoarmaty PzH 2000 oraz jak z nich celnie strzelać. Nauka obejmie również wiedzę dotyczącą bieżących napraw.