W Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych premier Donald Tusk przedstawił nową wersję strony swojej kancelarii - premier.gov.pl. Strona zawiera szereg nowinek, które pomogą poruszać się po niej osobom z różną formą niepełnosprawności. To pierwsza spośród stron administracji publicznej, która jest dostosowana do ich potrzeb. – Strona, na którą czekaliśmy – komentują organizacje na rzecz osób niepełnosprawnych.
– Ludzie niepełnosprawni są szczególnie podatni na wszelkie wykluczenia. Być może najtrudniejszą z barier w przypadku niepełnosprawności jest brak poczucia identyfikacji, brak dostępu do powszechnej informacji. W sytuacji, gdy coraz więcej naszych aktywności przenosi się do Internetu, musimy uważać, by nie miał on charakteru wykluczającego – powiedział premier Donald Tusk w czasie konferencji prasowej, na której zaprezentowano nową odsłonę serwisu premier.gov.pl.
Informacje zawarte na stronie są teraz łatwiej dostępne m.in. dla osób niewidomych oraz tych, które nie mogą korzystać z myszki. Pomagają tu kontrastowe kolory, wygodna nawigacja oraz udogonienia towarzyszące materiałom multimedialnym – takim jak zdjęcia, materiały video i infografiki. – W przypadku wszystkich filmów video wprowadzono transkrypcje tekstowe, które pomogą osobom niesłyszącym i z problemami dyslektycznymi. Zdjęciom towarzyszą opisy alternatywne, które mogą być wykorzystywane przez czytniki ekranów. Pozwalają osobie niewidomej zrozumieć, jakie informacje zawarte są na zdjęciach – mówił w czasie konferencji Jakub Dębski, audytor z Fundacji Integracja, który monitorował zmiany wprowadzanie na rządowej stronie.
W Polsce żyje ok. 4,5 mln osób z różną formą niepełnosprawności. – Na szczęście istnieją możliwości technologiczne, które pomagają oswoić dotychczas niedostępną dla nas przestrzeń. Życzę, żeby wszystkie instytucje publiczne brały przykład z tego, co się dzisiaj tutaj stało – mówił Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja. Przywołał serwis Dostepnestrony.pl, na którym osoby niepełnosprawne mogą sprawdzić, które strony w Internecie są dla nich w pełni przyjazne.
- Jestem zaskoczona, strona rzeczywiście w pełni odpowiada potrzebom niepełnosprawnych – ocenia Anna Skupień, rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Małe ikony, duża liczba materiałów multimedialnych praktycznie nie do odtworzenia przez osoby z pewnymi niepełnosprawnościami – to zaledwie kilka z całej listy problemów, jakie do tej pory sprawiała strona Kancelarii Premiera. To wciąż problem pozostałych stron administracji publicznej. – Również powinny przejść taki lifting – uważa Anna Skupień.
Dodaje, że większą uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej zyskały dopiero niedawno. – Widać to na różnych płaszczyznach życia. Cyfryzacja administracji publicznej, rozpoczęta na szerszą skalę zaledwie rok temu, zwróciła uwagę na problemy tych, którzy z odbiorem standardowo informacji mogą mieć pewne problemy – twierdzi rzeczniczka POPON.
- Polecę urzędom, by zmieniały swoje strony internetowe tak, aby były dostępne dla polskich obywateli z różnymi niepełnosprawnościami. Mam nadzieję, że do wiosny urzędy podległe rządowi oraz ministerstwa będą w stanie przyjąć te rozwiązania – powiedział premier Donald Tusk. Ogłosił też, że już od jutra na konferencjach prasowych po posiedzeniach Rady Ministrów będą obecni tłumacze języka migowego.