nt_logo

Kościół traci grunt pod nogami. Sondaż pokazał, co Polacy myślą o przywilejach duchownych

Alicja Skiba

07 czerwca 2022, 11:37 · 2 minuty czytania
Wysoka pozycja Kościoła katolickiego w Polsce stoi pod znakiem zapytania. 70 proc. Polaków chce zniesienia przywilejów podatkowych dla Kościoła Katolickiego, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET. Tylko 23 proc. uważa, że powinny zostać utrzymane.


Kościół traci grunt pod nogami. Sondaż pokazał, co Polacy myślą o przywilejach duchownych

Alicja Skiba
07 czerwca 2022, 11:37 • 1 minuta czytania
Wysoka pozycja Kościoła katolickiego w Polsce stoi pod znakiem zapytania. 70 proc. Polaków chce zniesienia przywilejów podatkowych dla Kościoła Katolickiego, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET. Tylko 23 proc. uważa, że powinny zostać utrzymane.
70 proc. Polaków chce zlikwidowania przywilejów dla Kościoła Fot.: Jan Graczynski/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Sondaż IBRiS ujawnił również, że 44 proc. Polaków chce usunięcia religii ze szkół, a 41 proc. zdjęcia symboli religijnych w instytucjach i placówkach publicznych
  • Polacy są coraz bardziej niechętni wobec Kościoła. Sondaż CBOS z marca wykazał, że od 2015 r. o 16 punktów procentowych zmniejszyła się aprobata wobec księży występujących w telewizji publicznej
  • Od 1992 r. o 30 proc. spadła religijność wśród młodych Polaków

Od 1989 r. przedmiotem dyskusji jest to, jak powinny zostać zorganizowane stosunki Kościoła katolickiego i państwa. IBRiS sprawdził dla Radia ZET, jaką opinię na ten temat mają Polacy obecnie i które elementy tego zagadnienia powinny zostać utrzymane, a które zlikwidowane. Okazało się, że aż 50 proc. opowiedziało się za utrzymaniem nauczania religii w szkołach, 44 proc. natomiast chciałoby jej usunięcia.

Zdaniem 54 proc. respondentów należy pozostawić symbole religijne w instytucjach i placówkach publicznych, czyli Sejmie, urzędach i szkołach. 41 proc. jest przeciwko, a 5 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Jak wykazał sondaż, dokładnie połowa ankietowanych jest zdania, że należy zlikwidować uczestnictwo księży w uroczystościach państwowych. 42 proc. jest za utrzymaniem obecnego stanu. 8 proc. zaznaczyło odpowiedź: nie wiem/trudno powiedzieć.

Według 66 proc. Polaków, państwo powinno skończyć z finansowaniem Kościoła. 26 proc. z kolei uważa, że instytucja powinna być wspierana finansowo. Z kolei 8 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Coraz mniej Polaków chce oglądać księży w telewizji publicznej

Kościół ma coraz niższe notowania wśród Polaków. Sondaż CBOS z marca badający postawy wobec obecności religii i Kościoła w przestrzeni publicznej wykazał, że od 2015 r. o 16 punktów procentowych zmniejszyła się aprobata wobec księży występujących w telewizji publicznej. 7 lat temu tę opcję popierało 75 proc. respondentów. Ankieta ujawniła także, że o ile na początku rządów PiS 80 proc. Polaków było za udziałem duchownych w uroczystościach państwowych, to obecnie jest ich zaledwie 70 proc. Według CBOS, lekcje religii popiera zaledwie 74 proc.

Młodzi Polacy przestają być religijni

Z kolei badanie CBOS dotyczące religijności wśród młodych Polaków, które opublikowano pod koniec 2021 r., pokazało, że spadła o 30 proc. od 1992 r. Obecnie w grupie wiekowej 18-24 utrzymuje się na poziomie 23 proc. Wynik badania skomentował pod koniec roku dla PAP Prymas Polski Wojciech Polak.

W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej hierarcha określił te statystyki jako "dewastujące". "To są liczby wręcz dewastujące. Pokazują, że w młodym pokoleniu następuje bardzo mocne przewartościowanie. To domaga się poznania przyczyn tego procesu i znalezienia adekwatnej odpowiedzi duszpasterskiej i sposobu, jak głosić tym ludziom kerygmat" – stwierdził arcybiskup.

Czytaj także: https://natemat.pl/417529,pedofilia-w-kosciele-ksiadz-z-prusic-do-14-latka-walonko-czy-pukanko