Mistrz Mowy Polskiej to konkurs promujący poprawne używanie języka polskiego. Jego celem jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania. W tym roku do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowanych zostało dziesięć osób, wśród nich felietonistka naszego portalu - Karolina Lewicka.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Tegoroczna gala wręczenia nagrody Mistrz Mowy Polskiej odbędzie się 3 października w Poznaniu.
Karolina Lewicka to autorka poniedziałkowych felietonów w naTemat.
Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonuje co roku grono ekspertów złożone m.in. z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka.
Karolina Lewicka nominowana
Do tytułu Mistrza Mowy Polskiej 2022 nominowanych zostało dziesięć osób, w tym: Klaudia Bolesławska (zwyciężczyni Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Aplikantów Adwokackich im. adwokata Stanisława Mikke), Stanisław Brejdygant (aktor, pisarz, scenarzysta, reżyser), Grzegorz Damięcki (aktor), Andrzej Ferenc (aktor), Radosław Kotarski (autor kanału YouTube "Polimaty"), Adam Marjański (aktor), Leszek Możdżer (pianista i kompozytor), Maria Szabłowska (dziennikarka muzyczna), Mariusz Szczygieł (dziennikarz, reportażysta) oraz Karolina Lewicka — znana dziennikarka radiowa oraz felietonistka portalu naTemat.
Karolina Lewicka jest autorką poniedziałkowych felietonów w portalu naTemat, w których pisze o najważniejszych sprawach politycznych i społecznych. Dziennikarka prowadzi także czwartkowe Poranki Radia TOK FM i autorskie audycje tematyczne.
Na czym konkurs polega Mistrz Mowy Polskiej?
Program Mistrz Mowy Polskiej to ogólnopolski konkurs promujący poprawne używanie języka polskiego. Organizatorzy podkreślają, że jego celem jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania z całym jej bogactwem i kulturą.
— Naszym celem jest, aby jak największa liczba naszych rodaków chciała uczynić z umiejętności wysławiania swój osobisty cel – powiedział cytowany przez portal TOK FM jeden z laureatów Andrzej Byrt.
Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonuje co roku grono ekspertów złożone m.in. z językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2001 r. W 2021 tytuły Mistrza Mowy Polskiej otrzymali: dziennikarz Jerzy Kisielewski, aktorka Agnieszka Kunikowska oraz adwokat Edward Rzepka.
Oprócz nagród przyznawanych przez grono specjalistów wręczane są również Vox Populi, które są nagrodami od publiczności — w tym plebiscycie głosują czytelnicy, internauci i widzowie telewizyjni.
Tegoroczna gala wręczenia nagrody Mistrz Mowy Polskiej odbędzie się 3 października w Poznaniu.