Ukraiński artysta i żołnierz Taras Kompaniczenko przyjechał do Polski. Najpierw gościł w Pałacu Prezydenckim, a później wziął udział w Kongresie Polska Wielki Projekt. Artysta miał też ważny przekaz dla Polaków.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ukraiński artysta i żołnierz Taras Kompaniczenko przyjechał do Polski. Gościł w Pałacu Prezydenckim oraz brał udział Kongresie Polska Wielki Projekt
Kompaniczenko zwrócił się z ważnym przekazem do Polaków: Razem zwyciężymy, bo walczymy o prawdę i o swobodę
Artysta wykonał "Pierwsza Brygada"
Taras Kompaniczenko przyjechał do Polski
Taras Kompaniczenko to ukraiński artysta i żołnierz, który dostał przepustkę z wojska i przyjechał do Polski. Mężczyzna gościł w Pałacu Prezydenckim i uczestniczył w Kongresie Polska Wielki Projekt.
Na twitterowym profilu "PL1918" zamieszczono nagranie, na którym artysta zwrócił się do Polaków.
– Bracia Polacy, jestem Taras Kompaniczenko, żołnierz Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy. Przyjechałem na krótko, z Kijowa do Warszawy, na zaproszenie Polska Wielki Projekt. Gościłem w Pałacu Prezydenckim. W tym miejscu, przy tym pomniku [pomnik Józefa Piłsudskiego przy Belwederze w Warszawie – przyp. red.], chciałem podziękować wszystkim Polakom w imieniu Ukraińców za wasze wsparcie, za wasze wielkie serce, za to, że wspieracie nas w takim czasie i tak wspieracie – przekazał artysta na nagraniu.
– Ale też walczymy o nasze wspólne wartości, o naszą złotą wolność, która łączyła nas w przeszłości, ale będzie łączyć także w przyszłości. Razem zwyciężymy, bo walczymy o prawdę i o swobodę – dodał i wykonał na koniec utwór "Pierwsza Brygada".
Taras Kompaniczenko jest lirnikiem, kobziarzem, muzykologiem, historykiem sztuki oraz założycielem zespołu Chorea Kozacka. Kompaniczenko zajmuje się rekonstrukcją dawnej muzyki Rusi z okresu od późniego średniowiecza, renesansu oraz baroku. Inspiruje się starodrukami i rękopisami. Swoje występy nazywa "muzyczną wędrówką po ziemiach przodków".
Koncert "Razem z Ukrainą"
Przypomnijmy, że pod koniec marca w łódzkiej Atlas Arenie odbył się koncert "Razem z Ukrainą", na którym występowali także artyści z Ukrainy. W rozmowie z naTemat swoją wdziędzczność wyraziła m.in. członkini grupy Dagadana.
- Jako Ukrainka jestem bardzo wdzięczna Polakom. Mieszkam tu od 2013 roku i zawsze bardzo lubiłam Polaków, ale dzisiaj powiem, że Polaków namiętnie kocham. Otwarte serce i dobro na wszystkich poziomach - to wszystko mnie wzrusza i daje wiarę w to, że w tym trudnym momencie nie jesteśmy sami - powiedziała nam Dana Vynnytska.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.