Dolina Śmierci śmiertelnie gorąca. Termometry pokazały rekordowe 50 st. Celsjusza
Alicja Skiba
13 czerwca 2022, 12:46·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 13 czerwca 2022, 12:46
Dolina Śmierci, jedno z najgorętszych i najniżej położonych miejsc na świecie, stała się jeszcze bardziej godna swojej nazwy. W weekend padł rekord, jeśli idzie o wysoką temperaturę - termometry w sobotę pokazały aż 50 st. C. To najwyższy wynik od 100 lat, jeśli idzie o czerwiec.
Ostatni rekord dla czerwca w Dolinie Śmierci padł w 1921 r., kiedy termometry pokazały 49,9 st. C.
W ciągu nadchodzącego tygodnia 230 mln mieszkańców USA zmierzy się z wyjątkowo uciążliwymi upałami, nawet do 38 st. C.
Meteorolodzy przewidują, że noce też nie przyniosą ulgi
11 czerwca 1921 r. termometry w kalifornijskiej Dolinie Śmierci pokazały 49,9 st. C. W sobotę ten rekord został pobity. Pojawia się niepokój, że lato może pokazać najwyższe wyniki w historii, czyli przebić nawet 56 st. C. , które wystąpiło w 1913 r. Rok temu w lipcu odnotowano 54 st. C.
Według CNN nieznośnie ciepło było także w Roswell w stanie Nowy Meksyk. Mieszkańcy tych okolic musieli wytrzymać w 43,8 st. C. To był rekordowy poziom dla tych okolic. W 2008 r. termometry pokazały 41,1 st. C. Otoczone Górami Skalistymi Denver w stanie Kolorado mierzyło się z 37,7 st. C., również jedną z najwyższych temperatur dla tego miejsca w ciągu ostatnich lat.
Prawie 38 st. C. w południowych stanach USA
Synoptycy z Accuweather prognozują, że w ciągu nadchodzącego tygodnia 230 mln osób, czyli 70 proc. mieszkańców południowych regionów USA, doświadczy uciążliwych upałów. Temperatury utrzymają się na poziomie co najmniej 32,2 st. C. Ponad 45 mln z nich będzie musiało wytrzymać nawet w 37,7 st. C., o ile nie wyższych.
W San Antonio i Austin w Teksasie, Tulsie w Oklahomie oraz Phoenix i Tucson w Arizonie ogłoszono alarmy przed upałem. Ostrzeżenia dotyczą także El Paso, Dallas i Houston w Teksasie a także Oklahoma City, Kansas City, Nowego Orleanu i Nashville.
Upały rozprzestrzenią się również na północ i wschód kraju. W poniedziałek rekordowe temperatury wystąpią w dolinie rzeki Missisipi i stanach Karolina Północna oraz Karolina Południowa. We wtorek z kolei upały będą dręczyły mieszkańców Środkowego Zachodu.
"Ryzyko wystąpienia chorób związanych z upałami"
Ci, co liczą na ochłodzenie w nocy, rozczarują się. W niektórych regionach temperatury będą wysokie również po zachodzie słońca. "Twoje ciało wymaga ochłodzenia nocą, wręcz oczekuje go podczas snu" - powiedziała w rozmowe z CNN Jenn Varian, meteorolog z biura Narodowej Służby Pogodowej w Las Vegas.
"Połączenie gorąca i wysokiej wilgotności powietrza stworzy niebezpieczną sytuację łączącą się z wystąpieniem chorób powstałych w wyniku upałów" - poinformowało z kolei biuro Narodowej Służby Pogodowej w Tulsie w stanie Oklahoma.