Turcja jest krajem chętnie odwiedzanym przez polskich turystów. Wybierają oni w zdecydowanej większości kurorty w zachodniej i południowej części kraju. Jednak Turcja to ogromne państwo, które ma wiele do zaoferowania.
Turcja to kraj, który leży na dwóch kontynentach, w Azji i Europie.
Po europejskiej stronie znajduje się tylko 3 proc. jej terytorium.
Turyści wybierają w zdecydowanej większości kurorty w zachodniej części kraju, ale i pozostała część kraju jest bardzo malownicza.
Gdzie leży Turcja?
Turcja w zdecydowanej większości leży w zachodniej Azji, po europejskiej stronie znajduje się tylko 3 proc. jej terytorium. Europejska część Turcji oddzielona jest od części azjatyckiej cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcja od zachodu oblewa Morze Egejskie i Morze Marmara, od północy Morze Czarne, od południa Morze Śródziemne. Dlatego Turcja nazywana jest często "Krajem czterech Mórz". Graniczy z ośmioma państwami. Z Bułgarią i Grecją w Europie oraz z Gruzją, Armenią, Azerbejdżanem, Iranem, Irakiem i Syrią w Azji.
Turcja leży na 783 562 km² (z tego około 23,764 km² w Europie), czyli jest średnio dwa razy większa niż Polska. Wśród największych państw Europy Turcja jest na trzecim miejscu. W rankingu uwzględniono także państwa leżące częściowo w Europie:
Rosja - 17 075 400 km2
Kazachstan - 2 724 900 km2
Turcja - 783 580 km2
Francja - 675 417 km2
Ukraina - 603 700 km2
Hiszpania - 505 645 km2
Geografia Turcji
Turcja podzielona jest na 7 regionów geograficznych, zróżnicowanych pod względem ukształtowania terenu i klimatu:
region Morza Czarnego
region morza Marmara
region Morza Egejskiego
region Morza Śródziemnego
region środkowej Anatolii
region wschodniej Anatolii
region południowo-wschodniej Anatolii
Turcja jest krajem wyżynno-górzystym. Przeważającą część jej powierzchni stanowi Wyżyna Anatolijska, która wznosi się na wysokościach do 1500 m n.p.m. Otoczona jest niemal ze wszystkich stron pasmami górskimi, w tym Górami Pontyjskimi. Najwyższe masywy tych gór znajdują się na wschodzie kraju, tam wznosi się szczyt Kaçkar Dağı o wysokości 3932 m n.p.m. Szczyt leży blisko Morza Czarnego, przy granicy z Gruzją.
Z kolei, tuż pod granicą z Armenia, we wschodniej części Turcji znajduje się najwyższy szczyt w całej Turcji, czyli góra Ararat przykryta czapą wiecznych śniegów o wysokości 5122 m n.p.m. Góra ta zajmuje także szczególne miejsce w religii chrześcijańskiej. Według przekazów biblijnych po Potopie arka Noego osiadła właśnie tu.
Warto wiedzieć, że Wyżyna Armeńska jest obszarem bardzo aktywnym sejsmicznie, który leży na styku aż czterech płyt tektonicznych. Z tego powodu w Turcji dość często dochodzi do poważnych trzęsień ziemi. W Turcji niziny występują dość rzadko, głównie przy ujściach rzek oraz w europejskiej części kraju - Nizinie Trackiej, a także na wybrzeżu śródziemnomorskim – na Nizinie Adana.
Mimo że znaczną część powierzchni kraju zajmują wyżyny góry, to szczególna role na mapie odgrywa ciągnące się kilometrami, wyjątkowo atrakcyjne wybrzeże, a co za tym idzie – malownicze piaszczyste plaże, które od lat zachwyca turystów.
Przez Turcję płyną dwie duże rzeki, nad którymi powstały pierwsze cywilizacje, czyli Eufrat i Tygrys. Pierwsza z nich płynie przez teren kraju przez 1100 km. Charakterystyczną cechą Turcji jest istnienie dużej liczby jezior. Największe z nich Wan na Wyżynie Armeńskiej ma 3700 km². Jest to średnia powierzchnia, ponieważ w jeziorze z powodu nieregularnych opadów i suszy w okresie letnim następuje zmiana powierzchni i głębokości.
Największe miasta Turcji
Turcja jest bardzo rozległym krajem na terenie, którego powstało wiele dużych miast. Według oficjalnych danych, Turcja posiadała ponad 300 miast o ludności przekraczającej 20 tys. mieszkańców. Stolica kraju Ankara zajmuje dopiero drugiej miejsce pod względem liczby mieszkańców. Największym miastem jest Stambuł, w którym mieszka ponad 13 milionów osób.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.