nt_logo

Jak wyglądają toalety w Turcji? Turcy mają dwa rodzaje toalet, ale w hotelach spotkasz tylko jeden

Daria Siemion

20 czerwca 2022, 15:39 · 3 minuty czytania
Toalety w Turcji występują w dwóch odmianach. Jedną z nich jest toaleta europejska, a drugą toaleta kucana. W wielu domostwach znajdują się oba rodzaje ubikacji, ale w miejscach publicznych częściej można spotkać się z tą drugą. Jak z niej korzystać i jak wyglądają tureckie WC?


Jak wyglądają toalety w Turcji? Turcy mają dwa rodzaje toalet, ale w hotelach spotkasz tylko jeden

Daria Siemion
20 czerwca 2022, 15:39 • 1 minuta czytania
Toalety w Turcji występują w dwóch odmianach. Jedną z nich jest toaleta europejska, a drugą toaleta kucana. W wielu domostwach znajdują się oba rodzaje ubikacji, ale w miejscach publicznych częściej można spotkać się z tą drugą. Jak z niej korzystać i jak wyglądają tureckie WC?
Alaturka w nowoczesnej odsłonie fot. 123rf.com

Toalety europejskie

Pierwszym rodzajem toalet w Turcji są toalety typu europejskiego. Turcy określają je mianem alafranga. Wyrażenie pochodzi od włoskiego wyrażenia alla franca, czyli po „po francusku”. Ten rodzaj toalet pojawił się w Turcji w XX wieku.


Takie ubikacje najczęściej można spotkać w hotelach, restauracjach, domkach letniskowych, a także w niektórych domach i mieszkaniach. Wyglądem przypominają one toalety, które znamy z naszych domów. Mają muszlę, spłuczkę, deskę klozetową, obok znajduje się umywalka.

Umywalki w Turcji zazwyczaj znajdują się na ścianie za toaletą. Są wyposażone w kran do mycia rąk oraz w cienką rurkę z bieżącą wodą. Po oddaniu potrzeb fizjologicznych za jej pomocą można podmyć miejsca intymne.

W tureckich ubikacjach bardzo często nie ma papieru toaletowego. Przyczyną nie jest rzekome skąpstwo Turków, a wieloletnia tradycja. Turcy preferują podmywanie bieżącą wodą. Co ważne, robią to wyłącznie lewą ręką.

Do WC w Turcji nie można wrzucać nie tylko podpasek, tamponów, czy pampersów, ale również papieru toaletowego. W Turcji są cienkie rury, które łatwo mogą ulec zapchaniu. Z tego powodu w większości toalet znajdują się kosze na zużyty papier.

Toalety tureckie, czyli alaturki

Drugim rodzajem toalet w Turcji są toalety tureckie zwane inaczej alaturkami. Słowo pochodzi od włoskiego zwrotu alla turca, czyli „po turecku”. Ich kolejna nazwa to toalety kucane, co doskonale oddaje istotę ich użytkowania.

Ubikacje kucane najczęściej można spotkać w miejscach publicznych, np. na lotniskach, dworcach, w miejskich szaletach. Wszystko dlatego, że są uważane za bardziej higieniczne, niż standardowe toalety europejskie.

Alaturki są też często spotykane w tureckich domach, choć niektórzy Turkowie mają w domu dwa rodzaje toalet: alaturkę i alafrangę. Toalety kucane częściej spotykane są na wschodzie na kraju, gdzie jest mniej turystów.

Toalety kucane znacząco różnią się wyglądem od toalet europejskich. Mają misę ustępową wmontowaną bezpośrednio w posadzkę. Najczęściej są wykonane z ceramiki lub stali nierdzewnej. W centralnej części misy znajduje się otwór na fekalia.

Jak korzystać z toalety kucanej? Stopy należy umieścić na wyznaczonych podstawach i kucnąć. Bardzo ważne jest to, aby głowa była skierowana w stronę drzwi. Przyjmując pozycję "na Małysza" można załatwić potrzeby. Większość alaturek jest wyposażona w specjalny kranik i wiaderko lub spłuczkę, którymi można spłukać nieczystości.

W toaletach tureckich nie ma zazwyczaj papieru toaletowego, a jeśli jest, to nie można go wrzucać do ustępu. Do niektórych alaturek podłączony jest wąż, którym można umyć miejsca intymne. W pozostałych użytkownicy mają do dyspozycji niewielki kranik z bieżącą wodą.

Uważa się, że korzystanie z toalety w pozycji kucznej jest zdrowsze od załatwiania potrzeb w pozycji siedzącej. Turcy utrzymują, że w ten sposób pozbywają się z organizmu toksyn i zapobiegają chorobom jelita grubego, a także hemoroidom.

Toaletę kucaną łatwo utrzymać w czystości, ale ma też swoje wady. Osoby starsze i niepełnosprawne mogą mieć problemy z utrzymaniem pozycji kucznej. Można też niechcący zachlapać nogi lub spodnie, albo… stracić w ustępie telefon.

Na szczęście dla jadących do Turcji Polaków na zachodzie kraju najczęściej spotykane są toalety europejskie. Są one normą w restauracjach, hotelach i apartamentach. Jednak jadąc w mniej turystyczne regiony Turcji, korzystanie z alaturki może być konieczne.

Czytaj także: https://natemat.pl/419647,religia-w-turcji-to-kwestia-sporna-w-co-wierza-turkowie