nt_logo

Gdzie je się psy? 9 krajów, w których wciąż to robią!

Daria Siemion

26 lipca 2022, 15:32 · 4 minuty czytania
Według Humane Society International każdego roku 30 milionów psów trafia na talerz. Są podawane jako gulasz, kotlety, pieczone udka, tuszki z rożna. Oto 9 krajów, w których je się psy. Nie wszystkie leżą w Azji.


Gdzie je się psy? 9 krajów, w których wciąż to robią!

Daria Siemion
26 lipca 2022, 15:32 • 1 minuta czytania
Według Humane Society International każdego roku 30 milionów psów trafia na talerz. Są podawane jako gulasz, kotlety, pieczone udka, tuszki z rożna. Oto 9 krajów, w których je się psy. Nie wszystkie leżą w Azji.
Pies w klatce uratowany z "Festiwalu Psiego Mięsa" w Yulin fot. Aleksandar Plavevski/SIPA/EAST NEWS

1. Chiny

W Chinach zjada się najwięcej psiego mięsa na świecie. Dane wskazują, że każdego roku dla mięsa uśmierca się ponad 10 milionów psów i 4 miliony kotów. Jednocześnie w Chinach pojawiają się pierwsze głosy przeciwko jedzeniu psów. W ślad za nimi idą urzędy. Ministerstwo Rolnictwa zmieniło ostatnio status psów i kotów ze zwierząt gospodarskich na towarzyszące. W niektórych miastach zdelegalizowano spożywanie psów. W Chinach zakazano też popularnego niegdyś "Festiwalu Psiego Mięsa".


2. Wietnam

Kolejnym krajem słynącym z jedzenia psów jest Wietnam. Ten niewielki kraj jest drugim co do wielkości konsumentem psiego mięsa na świecie. Każdego roku zjada się tutaj ok. 5 milionów psów. W Wietnamie popularne są gulasze i zupy z psa, a także tuszki z rożna i szaszłyki. Mieszkańcy tego kraju uważają, że jedzenie psów nie dość, że jest zdrowe, to jeszcze przynosi szczęście.

3. Indonezja

Mięso psa to popularny przysmak w Indonezji, jednak nie kupi się go w większości marketów. Zjadane psy bardzo często pochodzą z ulicy, skąd są porywane i zabijane. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ w całym kraju szaleje wścieklizna. Psy nie są też przebadane pod kątem pasożytów. Wiele z nich ma giardię lamblię, która przechodzi na ludzi oraz tasiemce.

4. Korea Południowa

Psie mięso jest kluczowym składnikiem wielu południowokoreańskich potraw. Z psiny przygotowuje się Gaegogi, Bosintang, Gae Suyuk. Jednocześnie coraz mniej Koreańczyków spożywa psinę, a tradycyjne potrawy odchodzą do lamusa. Przeprowadzony w 2020 roku sondaż ujawnił, że 84 proc. mieszkańców Korei Południowej nie je psiego mięsa, a aż 60 proc. ankietowanych poparłoby zakaz jego sprzedaży. W grudniu 2021 roku parlament Korei Południowej podjął pierwsze kroki, by zakazać sprzedaży psiny.

5. Korea Północna

Media od wielu lat nieprzerwanie donoszą o pladze głodu w Korei Północnej. Pojawiły się nawet oskarżenia o kanibalizm. Trudno powiedzieć, ile jest w nich prawdy, natomiast pewne jest to, że Koreańczycy jedzą psy. Dowodzi tego fakt, że na początku 2010 roku rząd Korei Północnej umieścił psie mięso na liście produktów ze stałą ceną. Kilogram psiego mięsa kosztuje tam 500 wonów, czyli 1,70 zł. W Polsce ludzie płacą więcej za karmę dla psów...

6. Burkina Faso i inne kraje Afryki

Burkina Faso to niewielki kraj zlokalizowany w zachodniej Afryce. Psie mięso jest tutaj traktowane jako luksus i przysmak. Serwuje się je jedynie w święta oraz w najlepszych restauracjach. Większość społeczeństwa nie może sobie na nie pozwolić. Psie mięso na podobnych zasadach jest postrzegane w Ghanie, Liberii, Nigerii, Kamerunie i Demokratycznej Republice Konga. Według ocen naukowców spożywanie mięsa w tych krajach sprzyja wzrostowi zachorowań na wściekliznę i ebolę.

7. Szwajcaria

Jedzenie psiego mięsa w Europie jest tematem tabu, ale i tutaj psina ma swoich smakoszy. Należą do nich Szwajcarzy, których około 3 proc. regularnie spożywa psinę. Największą popularnością cieszą się suszone kiełbaski z psa. O tym procederze w 2014 roku poinformowała szwajcarska gazeta Tages-Anzeiger. Dodajmy, że w Szwajcarii zwierzęta domowe można zabijać na własny użytek, ale nie można sprzedawać powstałych z nich wyrobów, np. skór lub mięsa.

8. Stany Zjednoczone

W Stanach Zjednoczonych ubój, sprzedaż i zakup psiego mięsa są nielegalne od 2018 roku, ale zakaz nie obowiązuje rdzennych Amerykanów, którzy mogą spożywać psinę w ramach kultów religijnych. Do plemion jedzących psie mięso w USA należą Siuksowie, Czejenowie, a także plemię Kickapooo. Przepisy na mięso z psa można znaleźć w starych książkach kucharskich z Teksasu, Kansas i Oklahomy.

9. Filipiny

Europejskie Towarzystwo Dobrostanu Psów i Zwierząt podaje, że na Filipinach każdego roku na żywność ubija się ok. 0,5 miliona psów. Co ciekawe, jedzenie psów jest w tym kraju nielegalne. Mimo to cieszy się ogromną popularnością. Według danych zgromadzonych przez Instytut Opieki nad Zwierzętami na Filipinach najczęściej zjada się psy bezpańskie. Zazwyczaj są one uśmiercane przez bicie pałkami. Ich futro jest wypalane za pomocą specjalnego palnika.

Czytaj także: Wzruszająca historia psa Dżoka z Krakowa. Przez rok czekał na pana, którego zabrała karetka

Status prawny jedzenia psów w różnych krajach

Psie mięso legalne i powszechnie jedzone:

  • Timor Wschodni;
  • Uzbekistan;
  • Wietnam;
  • Indonezja;
  • Liberia;
  • Republika Środkowoafrykańska;
  • Nigeria;
  • Korea Północna;
  • Korea Południowa;
  • Kongo;
  • Chiny;
  • Kambodża;
  • Kamerun.

Psie mięso legalne, traktowane jako przysmak:

  • Burkina Faso;
  • Ghana.

Psie mięso ze skomplikowanym statusem prawnym:

  • Australia — sprzedaż zakazana, konsumpcja prywatna w niektórych stanach dozwolona;
  • Szwajcaria — legalne z ograniczeniami, praktykowane przez mniejszości;
  • Kanada — legalne z ograniczeniami, które uniemożliwiają spożycie;
  • Stany Zjednoczone — nielegalne z wyjątkiem rdzennych Amerykanów.

Zakaz jedzenia psiego mięsa coraz bliżej?

Wydaje się, że całkowity zakaz jedzenia psiego mięsa zbliża się wielkimi krokami. Coraz więcej krajów, również azjatyckich, zakazuje hodowli psów na mięso, ich spożywania i uboju. Zwierzęta są traktowane nie jako pokarm, a żywe istoty.

Dobrym przykładem jest Tajwan, który w 2017 roku zdelegalizował konsumpcję psów i kotów oraz sprzedaż zwierząt domowych w celach konsumpcyjnych. W ślady za Tajwanem idzie Korea Południowa, a nawet niektóre prowincje w Chinach, np. Hongkong.

W Polsce jedzenie psów jest legalne, choć zabroniony jest ich ubój. Media niejednokrotnie donosiły jednak o "przerabianiu psów na smalec", co miało miejsce na Podkarpaciu i w Małopolsce. Kilka osób za to skazano.

Czytaj także: https://natemat.pl/427351,historia-psa-szarika